moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mniej przestępstw, mniej prokuratur

W 2013 roku przeprowadzona zostanie reforma systemu garnizonowych prokuratur wojskowych. Zlikwidowane zostaną te w Bydgoszczy, Elblągu i Zielonej Górze. Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej. Ich zadania przejmą wojskowi śledczy z innych miast. To wynik uzawodowienia armii i malejącej liczby przestępstw w wojsku.


Obecnie jest 11 garnizonowych prokuratur. Jeśli zmiany wejdą w życie, zostanie ich osiem. – Likwidacja trzech prokuratur nie powinna zbyt mocno obciążyć tych, które przejmą ich zadania – mówi płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

W trzech wojskowych placówkach, które zostaną zlikwidowane, pełni służbę 17 prokuratorów wojskowych, pracuje w nich też 17 urzędników. Część odejdzie do pracy w innych prokuraturach, niektórzy przejdą do rezerwy lub do pracy w cywilnych organach ścigania. Ich zadania przejmą wojskowi śledczy z Prokuratury Garnizonowej w Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Decyzja ministra to efekt zmian w armii. Statystyki pokazują, że w armii maleje liczba przestępstw. Dlatego do prokuratur wojskowych trafia coraz mniej spraw. Jeszcze w 2008 roku wojskowi śledczy prowadzili 8517 postępowań, a w ubiegłym roku było ich już tylko – 3560. Powodem zmian jest przede wszystkim restrukturyzacja armii, czyli zmniejszenie liczby żołnierzy i ich uzawodowienie. Jest też mniej jednostek wojskowych i garnizonów.

Nie bez znaczenia była także nowelizacja Kodeksu postępowania karnego z 2009 roku. Zakładała ona, że przestępstwa popełnione przez żołnierzy, które nie są związane ze służbą wojskową, będą rozpatrywać prokuratury cywilne.

Sprawy wymienionych w projekcie rozporządzenia MON prokuratur przejmą śledczy z innych miejscowości. Na przykład Wojskowa Prokuratura Garnizonowa we Wrocławiu powiększy obszar swojej odpowiedzialności o 6 kolejnych powiatów województwa lubuskiego i miasto Zielona Góra.

– Co prawda obejmiemy teren, na którym jest kilka dużych jednostek wojskowych, ale biorąc pod uwagę, że liczba prowadzonych i nadzorowanych spraw ciągle maleje, to bez problemu przejmiemy nowe zadania – mówi płk Longin Kulik, wojskowy prokurator garnizonowy we Wrocławiu.

Według szacunków w Wojskowej Prokuraturze we Wrocławiu przybędzie w 2013 roku 169 nadzorowanych i prowadzonych spraw, w Szczecinie i Olsztynie po 200, a w Poznaniu 100.

Jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie, zmiany w ciągu kilku lat przyniosą budżetowi MON oszczędności rzędu 3,5 mln zł rocznie.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: fotolia.com

dodaj komentarz

komentarze


Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Cztery brygady, jeden cel
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Sojusznicza tarcza antydronowa
Dwa marzenia spełnione naraz
Młodzi medycy na poligonie
Aukcja dla weterana
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Legion Medyczny na poligonie
Akustyczna tarcza dla wojska
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Patrioty pod Płockiem
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Siatka niewidka dla wojska
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Z prądem i pod prąd
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Coraz więcej Alpha Scramble
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Drony na autopilocie
Armia testuje naziemne drony
Flanka pod strażą
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Siatka antydronowa
„Mewa” na północnym szlaku
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Rok 2027 bez Air Show Radom
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
„Wicher” na wodzie
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Tarcza i miecz
Gorący lipiec PKW Łotwa
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Kompania dronów zamiast Rosomaków
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
„Kryzysowy” Jaśmin
Azjatycka szansa
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Abordaż z polskim wsparciem
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO