moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uziemnione rosyjskie myśliwce MiG-29

Wstrzymano loty wszystkich samolotów bojowych MiG-29, które posiadają rosyjskie siły zbrojne. Decyzja zapadła po rozbiciu się jednego z myśliwców tego typu koło Czyty na wschodzie Rosji. W katastrofie zginął pilot samolotu.


W Kraju Zabajkalskim zaledwie po czterech minutach lotu 6 września runął na ziemię myśliwiec rosyjskich sił powietrznych MiG-29. W katastrofie zginął pilot maszyny ppłk Albert Chadżijarow. Maszyna rozbiła się w rejonie lotniska wojskowego Domna, 27 kilometrów na południowy zachód od Czyty. Prawdopodobnie pilot nie zdążył się katapultować, bo starał się wyprowadzić samolot poza teren zamieszkały. Jeszcze jako major Chadżijarow był odznaczony w 2007 roku Orderem za Odwagę za sprowadzenie na ziemię palącego się szkolno-bojowego MiG-a-29.

Do czasu wyjaśnienia przyczyny katastrofy wstrzymano loty wszystkich samolotów MiG-29 w Rosji. Jej siły powietrzne posiadają 270 myśliwców tego typu, a kolejne 40 ma marynarka wojenna. Samolot MiG-29 jest myśliwcem czwartej generacji, który wszedł do służby w 2003 roku. Dotąd wyprodukowano ich ponad 1600 sztuk. Poza Rosją zakupiło MiG-i-29 jeszcze 25 innych państw, w tym Polska.

Od 2000 roku zdarzyło się w Rosji kilka katastrof tych maszyn. 23 czerwca 2011 roku MiG-29KUB rozbił się w obwodzie astrachańskim. Zginęła jego dwuosobowa załoga. Wcześniej stracono myśliwiec tego typu w Kraju Zabajkalskim 5 września 2008 roku. Wtedy również stracił życie pilot. Zaś marcu 2007 roku dwa MiG-i zderzyły się w powietrzu nad obwodem rostowskim, ale tym razem pilotom udało się katapultować. Rosyjskie siły zbrojne straciły myśliwce MiG-29 również w latach 2001, 2003, 2005 i 2006.

Źródło: RIA-Novosti

wr

autor zdjęć: MON Rosji

dodaj komentarz

komentarze


Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Elektronika dla obrony powietrznej
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Poznański gen wolności
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Sonda dla Jastrzębia
Ratunek na polu walki
At the Controls of F-35A Husarz
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Orka tuż, tuż
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Twardy ma moc
Święto DGRSZ
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zasadzka w leśnych ostępach
AMW oferuje mieszkania
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kraków zaprosił weteranów
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Strzelać jak Polacy
Mundur, medale i duma
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Polski wkład w operację „Overlord”
Przerzut Abramsów do Lublina
Koło zamachowe gospodarki
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Ratunek z powietrza
Ramię w ramię z Amerykanami
Zełenski traci Order Orła Białego?
Sojusz Madrytu i Warszawy
Apetyt Smoka rośnie
Zbrodnicza farsa
Atak w Porcie Elbląg
Ważne decyzje w Brukseli
Akcja na jeziorze
Podróż w ciemność
Niebo bez dominacji
Priorytety na szczyt NATO
Sportowe jubileusze
Bez zmian w emeryturach
Śmierć w sercu Azji
Powietrzne cysterny dla Polski
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Musztra i marsz ubezpieczony
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wojna pod lupą
Wsparcie ma znaczenie
Cyberparasol nad wyborami
Równanie z „Iksem”
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Marsz gąsienicowych kolumn
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Szermierze i pięściarki na podium
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO