moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Moskwa wyda miliony na modernizację krążownika

Rosjanie chcą unowocześnić krążownik rakietowy „Admirał Nachimow”. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w tym miesiącu. Jeden z największych rosyjskich okrętów bojowych o napędzie atomowym ma mieć m.in. nowe uzbrojenie i systemy elektroniczne. Nowe wyposażenie krążownika pochłonie ok. 120 mln euro i zakończy się do 2016 roku.

„Admirała Nachimowa” wycofano ze służby w 1999 roku. Naprawę okrętu, który liczy ok. 25 lat, rozpoczęto w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku. Jednak remont wstrzymano do uzgodnienia ostatecznego wariantu modernizacji. Dokumenty w tej sprawie mają zostać podpisane we wrześniu. – Remonty i unowocześnianie krążownika zakończą się w 2016 roku – poinformował admirał Wiktor Czirkow, dowódca marynarki wojennej. Zmodernizowany „Admirał Nachimow” znacząco wzmocni potencjał bojowy sił morskich Rosji.


Nowe wyposażenie okrętu ma kosztować 122,8 mln euro. Już w tamtym roku dyrektor generalny stoczni Andrej Diaczkow zapowiedział, że w stoczni nastąpi wymiana uzbrojenia krążownika, m.in. pocisków przeciwokrętowych P-700 Granit na P-800 Jachont oraz przeciwlotniczych S-300 na S-400. Na okręcie zamontowane zostaną też nowe systemy elektroniczne i komputery. Po modernizacji jednostka ma wejść w skład Floty Oceanu Spokojnego.

Ciężki krążownik o napędzie atomowym „Admirał Nachimow” ma wyporność  26,1 tys. ton. Może osiągnąć maksymalną prędkość 32 węzłów. Na okręcie służy 727 marynarzy, w tym 97 oficerów. Główną bronią krążownika jest 20 rakiet przeciwokrętowych P-700 Granit. Okręt ma też sześć zestawów artyleryjsko-rakietowych obrony bezpośredniej „Kortik” do zwalczania rakiet skrzydlatych, samolotów, śmigłowców oraz małych celów nawodnych i lądowych. Każdy z tych zestawów składa się z dwóch sześciolufowych armat kalibru 30 mm oraz dwóch poczwórnych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. Kluczowym elementem obrony powietrznej jest też 12 pionowych wyrzutni S-300F z 96 pociskami. Na krążowniku są też dwie podwójne wyrzutnie rakiet Osa-M z zapasem 40 pocisków. Natomiast do zwalczania celów podwodnych służą dwie wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych RBU-1000 i jedna RBU-12000. Rosyjski okręt ma też 10 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm, z których można wystrzeliwać rakietotorpedy. Lotnictwo pokładowe krążownika „Admirał Nachimow” to trzy śmigłowce Kamow Ka-27PŁ.

Pojawiły się również nieoficjalnie informacje, że do 2020 roku wyremontowane będą wszystkie trzy jednostki projektu 1144 Orlan (znane wcześniej jak typ Kirow), które weszły do służby w latach 1980–1988. Czwarty krążownik – „Piotr Wielki” – ukończono już po rozpadzie ZSRR.

wr

autor zdjęć: Oleg Lastochkin

dodaj komentarz

komentarze


Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zacięta walka o medale pod siatką
Prezydenckie weto dla SAFE
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Siła współpracy
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Łask z amerykańską akredytacją
Koniec olimpijskich zmagań
Szlify pod lodem
Nowa ścieżka finansowania
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Polska będzie zbrojna!
New Line of Financing
„Delty” w komplecie
ORP „Wodnik” zimową porą
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
SAFE kością niezgody
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nie pozwala spocząć na laurach
Saperzy z dronami
Nie ma nudy
Together on the Front Line and Beyond
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Przecieranie szlaków
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Piekło „Pługa”
Krok przed wrogiem
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Oko na Bałtyk
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nowe brygady i inwestycje WP
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Zagrzmiały K9 Thunder
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nowe Abramsy do szkolenia
PFM bez tajemnic
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Nasz jedyny
Tankowanie w przestworzach
Lekowa tarcza państwa
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
System San z koreańskimi elementami
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Gala MMA coraz bliżej
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo to priorytet
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO