moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA: rosyjskiego okrętu nie było

Pentagon zdementował informacje mediów, że w pobliżu wybrzeży Stanów Zjednoczonych przez kilka tygodni krążył niewykryty rosyjski okręt podwodny.


Okręt atomowy niewykryty przez amerykańską marynarkę wojenną miał przez kilka tygodni pływać po Zatoce Meksykańskiej. Rzeczniczka Pentagonu Wendy Synder nazwała te doniesienia kłamstwem.

Sprawy nie skomentował natomiast przedstawiciel służby prasowej rosyjskiego resortu obrony. Jak wyjaśnił, zgodnie z powszechnie przyjętą praktyką, informacje o ruchach sił podwodnych nie są podawane do publicznej wiadomości. Dodał, że jednostki rosyjskie są obecnie w różnych częściach świata.

Publikacja o rosyjskiej jednostce w Zatoce Meksykańskiej pojawiła się pierwszy raz na stronie internetowej Washington Free Beacon. Portal powołując się na anonimowe źródło w Pentagonie poinformował, że rosyjski okręt miał przebywać w Zatoce w czerwcu i lipcu tego roku. Ostatnio rosyjskie jednostki tak blisko wybrzeży USA zauważono w 2009 roku.

Okręt nazywany na Zachodzie Akula miał się pojawić w pobliżu jednej z najważniejszych baz amerykańskich okrętów podwodnych – Kings Bay na wybrzeżu stanu Georgia. Jest ona macierzystym portem ośmiu jednostek typu Ohio. Sześć z nich jest nosicielami rakiet balistycznych z głowicami nuklearnymi, a dwie przebudowano na nosicieli pocisków Tomahawk.

Artykuł konserwatywnego Washington Free Beacon, który nie darzy sympatią prezydenta Baracka Obamy, powiązał rzekomą obecność Rosjan u wybrzeży USA z cięciami wydatków na obronę zapowiedzianymi przez obecną administrację. W ramach oszczędności ma zostać zredukowane zamówienie nowych okrętów podwodnych i morskich samolotów patrolowych P-8.

Wymieniony w informacji Free Beacon okręt projektu 971 ma 112 metrów długości i wyporność w zanurzeniu około 12,8 tysiąca ton. Jednostka posiada po cztery wyrzutnie kalibrów 533 i 650 mm. Akula jest okrętem wielozadaniowym, rozwijającym w zanurzeniu prędkość 33 węzłów, który poza torpedami i rakieto-torpedami ma w swym arsenale pociski skrzydlate RK-55 „Granat”. Z tym uzbrojeniem jest śmiertelnie groźnym przeciwnikiem dla innych jednostek podwodnych oraz dla lotniskowców.

Źródło: RIA-Novosti, shipbuilding.ru, Красная звезда. rosprom.gov.ru, lenta.ru, rt.com, christianpost.com

wr

autor zdjęć: US Navy

dodaj komentarz

komentarze

~jark
1345410960
aha, krążył, krążył..juz nie krąży..juz tylko leży na dnie)) to znaczy, jakby i nie bylo)
60-DC-61-0E

Minister obrony RFN w Polsce
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Szermierze i pięściarki na podium
Koło zamachowe gospodarki
F-35 Changes Everything
Królestwo pojazdów
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sportowe jubileusze
Święto DGRSZ
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Marsz gąsienicowych kolumn
Zełenski traci Order Orła Białego?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zbrodnicza farsa
Premier powołał nową wiceminister obrony
Generał z cienia
Powietrzne cysterny dla Polski
Innowacje dla bezpieczeństwa
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Bez zmian w emeryturach
Kraków zaprosił weteranów
Ważne decyzje w Brukseli
Polska szykuje się do produkcji Panter
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Podróż w ciemność
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Stała baza wojsk USA w Polsce
Pancerny Poznań
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Na straży nieba
Orka tuż, tuż
Niebo bez dominacji
„Strzała weterana” spaja środowisko
Ratunek na polu walki
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Śmierć w sercu Azji
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Wsparcie ma znaczenie
Krok w stronę pokoju
Mundur, medale i duma
Równanie z „Iksem”
Sojusz Madrytu i Warszawy
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Apetyt Smoka rośnie
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Sonda dla Jastrzębia
Polski wkład w operację „Overlord”
Podchorążowie w dżungli
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Trening działań połączonych
Umowa na pociski do Patriotów
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
AMW oferuje mieszkania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO