moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szybkość reakcji i bezpieczeństwo to podstawa

Jak bezpiecznie ewakuować rannego uwięzionego we wraku pojazdu, które elementy konstrukcji należy przeciąć, by jak najszybciej dostać się do poszkodowanego, jak obsługiwać defibrylator AED służący do udzielania pierwszej pomocy w razie nagłego zatrzymania krążenia? Te zagadnienia przećwiczyli żołnierze z 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej ze strażakami z OSP Kobyłka.

Wypadek na drodze, w zmiażdżonym aucie tkwi zakleszczony kierowca, który ma podejrzenie urazu kręgosłupa. Poszkodowany jest przytomny. Teraz trzeba do niego szybko dotrzeć i bezpiecznie wydostać go z wraku. Na miejscu oprócz strażaków są żołnierze z 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Tak w skrócie wyglądał scenariusz szkolenia, które terytorialsi wraz ze strażakami przeszli w OSP Kobyłka. – To było pierwsze szkolenie z cyklu zainicjowanego przez mazowiecki oddział PCK, który współpracuje z naszą brygadą – mówi st. kpr. Przemysław Łuszczki, rzecznik 18 SBOT. Udział w zajęciach wzięło 36 żołnierzy. Grupy celowo są mniej liczne, aby każdy mógł własnoręcznie użyć specjalistycznych maszyn i przećwiczyć każdy z elementów kursu.

 

Uczestnicy ćwiczeń odgrywali na zmianę różne role, w tym także poszkodowanego, dzięki czemu, jak zaznacza st. kpr. Łuszczki, mogli na własnej skórze odczuć położenie rannego. Podczas gdy żołnierze wcielający się w ratowników udzielali pomocy uwięzionemu w aucie kierowcy, inni starali się na wszelkie sposoby utrudnić im prowadzenie akcji, tworząc różnego rodzaju bariery do pokonania podczas akcji ewakuacyjnej. – Największym wyzwaniem okazała się właśnie ewakuacja z wraku i dotarcie z deską ewakuacyjną do zakleszczonego rannego z podejrzeniem urazu kręgosłupa. Akcję prowadziły zespoły po trzy–cztery osoby, skupiając się na tym, aby bezpiecznie, minimalizując wszelkie drgania, wyjąć poszkodowanego – mówi rzecznik 18 SBOT. Za to żołnierze świetnie poradzili sobie z obsługą narzędzi służących do rozcinania wraku.

Na zakończenie wyróżniono najlepszych, którzy najsprawniej prowadzili swoje akcje. Szkolenie mają przejść wszyscy wojskowi z 18 SBOT.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej podczas swoich szkoleń uczą się pierwszej pomocy, technik ewakuacji rannych z pola walki, przechodzą także kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i często – nie zawsze w mundurze – włączają się w różne akcje oraz pomagają służbom np. przy wypadkach komunikacyjnych, kiedy liczy się umiejętność szybkiego reagowania w nagłych sytuacjach. – W ten sposób realizują misję wspierania lokalnej społeczności – podkreśla st. kpr. Przemysław Łuszczki. I właśnie w tego typu sytuacjach może przydać im się wiedza nabyta podczas szkolenia w Kobyłce.

Dowództwo WOT podaje, że tylko w styczniu 2025 roku terytorialsi udzielili pomocy poszkodowanym w kilku wypadkach drogowych. W niektórych przypadkach byli pierwszymi świadkami zdarzeń. Tak było np. 18 stycznia w okolicy jednostki wojskowej w Rembertowie. Świadkami zdarzenia byli właśnie żołnierze stołecznej „osiemnastki”, którzy udzielili pierwszej pomocy oraz zabezpieczyli rannych i miejsce wypadku do przyjazdu służb.

Anita Blinkiewicz

autor zdjęć: 18 SBOT

dodaj komentarz

komentarze


NATO coraz silniejsze
Sztuka spadania
Pierwsze K9 w Braniewie
Muzeum na fali
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Zostać pilotem Apache’a
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Testy autonomicznego Black Hawka
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
A może studia na WAT?
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Debata o bezpieczeństwie
Syndrom Karbali
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Widok z kosmosu
Wojskowe roboty prosto z Polski
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Czas nadziei, czas pokoju
Ćwiczą, aby bronić granicy
Polski sukces w Duńskim Marszu
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Daglezja bez tajemnic
Wypadek w PKW UNIFIL
Akcja młodego terytorialsa
„Ślązak” w warsztacie
Psiakrew, harmata!
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Fińska armia luzuje rygory
Nie tylko błękitne berety
Pasja i fart
Piekło „Pługa”
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Początek wielkiej historii
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Borsuki wyszły w pole
Historyczny triumf terytorialsa
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Prototyp E-7 dla USAF
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Kosmiczne bezpieczeństwo
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Program „Narew” się rozkręca
Morski lis na polowaniu
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Chłód Bałtyku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Ratunek na szczycie
Rezerwa na nowo
Buty żołnierzy po nowemu
Lasery dla polskiego wojska
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO