moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zagrożenie może być wszędzie

Mimo swojej pozornej prostoty improwizowane urządzenia wybuchowe stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo i wyrafinowaną formę walki asymetrycznej – mówi gen. bryg. Witold Bartoszek, dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. Jego żołnierze wzięli udział w intensywnym szkoleniu C-IED, podczas którego musieli stawić czoła realistycznym symulacjom i zdać wymagający egzamin.

Na kilkudniowe szkolenie C-IED (Counter-Improvised Explosive Device) zostali skierowani żołnierze 1 BLog wydzieleni do dyżuru w ramach grup bojowych Unii Europejskiej (GB UE) i przygotowujący się do udziału w kolejnych zmianach Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego (NSE) polskich kontyngentów wojskowych w Libanie, Kosowie i na Łotwie. Kurs zorganizowany w bazie 1 Batalionu Logistycznego w Bydgoszczy pozwolił uczestnikom zdobyć nie tylko teoretyczną, lecz także praktyczną wiedzę o zagrożeniach związanych z minami i improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi (IED).

– C-IED, czyli przeciwdziałanie improwizowanym urządzeniom wybuchowym, to kluczowy element współczesnych operacji wojskowych w środowiskach o wysokim stopniu zagrożenia – mówi gen. bryg. Witold Bartoszek, dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. – Improwizowane urządzenia wybuchowe, mimo swojej pozornej prostoty, stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo i wyrafinowaną formę walki asymetrycznej. W przeciwieństwie do zaawansowanych technologicznie systemów bojowych IED są niezwykle trudne do wykrycia i mogą być z łatwością wykorzystywane przez przeciwników do destabilizacji działań – dodaje.

Dla żołnierzy 1 Blog „świadomość tych zagrożeń oraz umiejętność szybkiej i adekwatnej reakcji to absolutna konieczność”. – Szkolenie C-IED nie tylko doskonali ich wiedzę teoretyczną, lecz także przygotowuje do reagowania w sytuacjach ekstremalnych, gdy kluczowe jest zachowanie zimnej krwi i pełna precyzja działania – kwituje gen. bryg. Bartoszek.

Pierwszego dnia szkolenia żołnierze poznawali teorię i terminy związane z C-IED obowiązujące w NATO. Instruktorzy z doświadczeniem zdobywanym na zagranicznych misjach przekazywali wiedzę o różnych rodzajach IED, ich budowie i sposobie działania. Pokazywali filmy i zdjęcia wykonane podczas misji, uświadamiające, że improwizowane urządzenia mogą być ukryte niemal wszędzie. – W trakcie tego rodzaju szkolenia musisz myśleć jak przeciwnik – mówił jeden z instruktorów. – Nieuwaga w konsekwencji może prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń, a naszym zadaniem jest rozpoznanie zagrożeń, zanim będzie za późno – zaznaczył.

Po zapoznaniu się z teorią żołnierze 1 BLog przez kilka dni ćwiczyli praktyczne aspekty C-IED. Kursanci uczyli się rozpoznawania ajdików i reagowania na zidentyfikowane zagrożenie. Przyswajali procedury z zakresu działania w sytuacji podejrzenia obecności IED, ochrony siebie i swoich towarzyszy czy ewakuacji z obszaru zagrożonego. Częścią praktycznych zajęć było poruszanie się w konwojach – pieszo i pojazdami. Każdy krok mógł być tym ostatnim, kluczowa była więc szybkość podejmowania decyzji, ale także rozwaga i precyzja działania.

Co ciekawe, kursanci odbywali szkolenie wyposażeni w gumową broń treningową. Był to celowy zabieg instruktorów, którzy chcieli w ten sposób uzmysłowić im, że „nie broń jest kluczem w walce z improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi, lecz odpowiednie procedury, taktyka i technika”. Indywidualna broń strzelecka będzie nieodzownym elementem wyposażenia żołnierzy na zagranicznej misji, ale szkolenie z atrapą ma im pomóc w zapamiętaniu, że skuteczna ochrona przed IED zależy od wiedzy, doświadczenia, umiejętności i pracy zespołowej, a nie siły ognia.

– Każde takie szkolenie to krok w stronę większego bezpieczeństwa na misjach, nie tylko dla naszych żołnierzy, lecz także i dla współpracujących z nimi sojuszników. Wiedza zdobyta tutaj może być decydująca w sytuacjach zagrożenia – podsumowuje kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1 BLog.

Po intensywnym szkoleniu kursantów czekał egzamin teoretyczny i praktyczny. Kilkunastu żołnierzy z powodzeniem ukończyło kurs, co oznacza, że są na ostatniej prostej przed wylotem na misje oraz do udziału w dyżurze GB UE.

Do głównych zadań 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego należy utrzymanie sił i środków w gotowości do użycia w ramach Sił Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Żołnierze pomorskiej brygady pełniąc dyżur są w gotowości do użycia wraz z lądowym komponentem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), czyli tzw. szpicy NATO. 1BLog jest również odpowiedzialna za sformowanie, przygotowanie i wydzielenie wojskowych do Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego. Głównym zadaniem komponentu jest zabezpieczenie logistyczne funkcjonowania PKW w Iraku, Libanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz na Łotwie.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: 1 Pomorska Brygada Logistyczna

dodaj komentarz

komentarze


Marynarze podjęli wyzwanie
Kircholm 1605
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Jesteśmy dziećmi wolności
Nowe zasady dla kobiet w armii
Dzień wart stu lat
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Sukces Polaka w biegu z marines
Mundurowi z benefitami
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Męska sprawa: profilaktyka
„Road Runner” w Libanie
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Koniec dzieciństwa
Inwestycja w bezpieczeństwo
Abolicja dla ochotników
Wellington „Zosia” znad Bremy
OPW budują świadomość obronną
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Marynarze mają nowe motorówki
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Mity i manipulacje
Polski „Wiking” dla Danii
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Brytyjczycy na wschodniej straży
Sportowcy na poligonie
Pięściarska uczta w Suwałkach
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Starcie pancerniaków
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Gdy ucichnie artyleria
Lojalny skrzydłowy bez pilota
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kolejny kontrakt Dezametu
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Odznaczenia za wzorową służbę
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Kaman – domknięcie historii
Nie daj się zhakować
Awanse w dniu narodowego święta
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Standardy NATO w Siedlcach
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Zasiać strach w szeregach wroga
Czy to już wojna?
Rusza program „wGotowości”
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Arteterapia dla weteranów
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO