moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Akcja poszukiwawczo-ratownicza podczas kursu SONDA

Nocna akcja poszukiwawczo-ratownicza, kilku zaginionych, ewakuacja poszkodowanego z wykorzystaniem technik linowych – do działań skierowano żołnierzy, strażaków ochotników, nawigatorów, planistów i zespoły z psami – tak wyglądał scenariusz szkolenia zrealizowanego podczas XII edycji bazowego kursu podoficerskiego SONDA w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej już po raz dwunasty jest gospodarzem bazowego kursu podoficerskiego SONDA dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. O stopień kaprala walczy blisko pięćdziesięciu szeregowych z 5 Mazowieckiej i 18 Stołecznej Brygady OT, Batalionu Dowodzenia WOT oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

W dniach 14 – 22 października br. w ciechanowskich koszarach realizowany był I moduł kursu SONDA. Kadeci podczas zajęć teoretycznych i praktycznych z przywództwa, medycyny pola walki, łączności, taktyki i survivalu rozwijali umiejętności oraz poznawali mechanizmy niezbędne przy dowodzeniu zespołem ludzi. Co ważne, już od pierwszych dni żołnierze występowali w roli dowódców sekcji lekkiej piechoty, będącej podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwszym sprawdzianem predyspozycji dowódczych były kilkunastogodzinne ćwiczenia z działań kryzysowych. Zorganizowano je w sobotę (19 października br.) przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną Ratownictwa Wodnego z Nowego Dworu Mazowieckiego i Ochotniczą Strażą Pożarną z Dębego Wielkiego.

Przed przystąpieniem do głównego zadania, żołnierze pod okiem instruktorów z OSP oraz Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą K-9 5MBOT ćwiczyli metody poszukiwania osób zaginionych, tzw. tyralierę, szybkie trójki-piątki, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej i ewakuację poszkodowanego za pomocą m.in. improwizowanych noszy i technik linowych.

- Żołnierze byli podzieleni w 3 i 5 osobowe zespoły, składające się z nawigatora-dowódcy odpowiedzialnego za prawidłowe przeszukanie wyznaczonego na nawigacji satelitarnej sektora, ratownika medycznego i radiotelefonisty, którzy pełnili jednocześnie rolę obserwatorów. Zespół miał za zadanie przeszukanie wyznaczonego terenu i nanoszenie istotnych informacji do aplikacji ATAK. – powiedział kpr. Jakub, pełniący obowiązki dowódcy GPR K9 5MBOT

O godzinie 21:00 alarmem rozpoczęła się pozorowana akcja poszukiwawczo-ratownicza. Scenariusz ćwiczenia zakładał zaginięcie kilku osób w lasach Nadleśnictwa Jabłonna. Zespoły ratownicze składające się z kadetów oraz strażaków z psami ratowniczymi wspólnie przeszukiwali sektory za pomocą nawigacji GPS, z kolei planiści z GPR K9 pracowali w samochodzie dowodzenia i łączności, na bieżąco monitorując działania żołnierzy za pośrednictwem aplikacji ATAK, wyznaczając przy tym kolejne sektory do przeszukania.

- Pozorowane ćwiczenie zakończyło się odnalezieniem zaginionych. Zaangażowaliśmy do niego specjalistów z działań poszukiwawczo-ratowniczych z naszej Brygady i OSP, żeby jak najlepiej odwzorować prawdziwe zdarzenie. Działania kryzysowe są bardzo złożone, kursanci musieli się wykazać na wielu płaszczyznach, zaczynając od zgrania zespołu, poprzez odpowiednie delegowanie zadań i koordynację całej akcji. Zadania na pewno nie ułatwiał fakt, że żołnierze działali już na dużym zmęczeniu fizycznym, w nocy, na nieznanym terenie. To w jaki sposób radzili sobie w roli dowódców i jak wpływali na resztę zespołu, będzie miało znaczenie w dalszych etapach walki o pierwszy stopień podoficerski. – podsumował ćwiczenie st. chor. sztab. Arkadiusz Postołowicz, Starszy Podoficer Dowództwa 5MBOT

Ostatni, II moduł bazowego kursu podoficerskiego SONDA odbędzie się w listopadzie br. i zakończy egzaminem przeprowadzonym przez komisję Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu.

***

SONDA (akronim od nazwy, powstałej w 1944 roku, Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej) jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT. Wpisuje się pomiędzy funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu AGRYKOLA. Jej celem jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT, pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej.

red. PZ

autor zdjęć: 5BOT

dodaj komentarz

komentarze


Zły Łęg nie taki straszny
Wypadek w PKW UNIFIL
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Syndrom Karbali
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Pancerne starcie w Świętoszowie
Pościg Leopardów
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Kluczowe 30 dni
Zbrodnia bez kary
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Mosty nad Narwią
Świat się zbroi na rekordową skalę
Natarcie w deszczu
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Rzeźnik w rękach GROM-u
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Polacy w morskiej tarczy
Medyczne centrum w Krakowie
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Adaptacja i realizm
Groźny incydent w Libanie
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Kosmiczne oko armii
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Nauki i nauczki z Afganistanu
Powrót WAM-u
Wicepremier apeluje o jedność
Czekając na czołgi
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Ostrosz zamiast Mureny
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Systemy antydronowe poszukiwane
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Od cyberkursu po mundurówkę
Szef MON-u na Defence24 Days
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Nowe łodzie wojsk specjalnych
„Kryzys” na AWL-u
Wielkie serce K9
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Bieg ku pamięci bohaterów
NATO i USA o Iranie
Początek wielkiej historii
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
WAM coraz bliżej Łodzi
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Marynarz w koreańskim tyglu
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Bursztynowy wstrząs
Czołgi poszły w las
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Mundury noszą ludzie
Lekcja 3 Maja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO