Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” w Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarcie Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie i projekt „Edukatorium Historyczno-Społeczne” Uniwersytetu Śląskiego i miasta Katowice to laureaci plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2023. Konkurs organizuje Muzeum Historii Polski.
– Celem naszego przedsięwzięcia jest uhonorowanie organizatorów, inicjatorów i twórców najciekawszych projektów historycznych w minionym roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą – mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wtorkowej gali wręczenia nagród za Wydarzenie Historyczne Roku 2023. Po raz pierwszy uroczystość odbyła się w otwartej w ubiegłym roku siedzibie placówki na warszawskiej Cytadeli.
Plebiscyt organizowany przez MHP składa się z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne i instytucje zgłaszały projekty związane z historią Polski w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” i „Edukacja”. Następnie jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki z Uniwersytetu Warszawskiego wybrało po pięć zdaniem jurorów najlepszych projektów w każdej z kategorii. Ostateczną decyzję, które wydarzenia wygra, podjęli internauci, głosując na swoich faworytów.
W tegorocznej, 17. edycji plebiscytu pierwsze miejsce w kategorii „Wystawa” zajęła ekspozycja czasowa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” w Muzeum Powstania Warszawskiego. – Tworząc ekspozycję, chcieliśmy oddać głos uczestniczkom powstania – podkreśliła Karolina Sulej, kuratorka wystawy, odbierając nagrodę. Wystawa przygotowana z okazji 79. rocznicy zrywu to opowieść o bohaterkach. Zaprezentowano na niej ponad 60 sylwetek: łączniczek, sanitariuszek, pań, które pracowały w rusznikarniach lub walczyły z bronią w ręku. Ekspozycji towarzyszyły fotografie i obiekty związane z bohaterkami, można było też wysłuchać wywiadów z nimi.
Statuetkę za zwycięski projekt w kategorii „Wydarzenie” odebrali przedstawiciele Stowarzyszenia „Dzieje” za otwarcie Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie. Celem projektu było tworzenie widowisk plenerowych opowiadających o historii Polski. Jednym z takich interdyscyplinarnych widowisk był „Orzeł i Krzyż" przedstawiający najważniejsze wydarzenia mające wpływ na dzieje naszego narodu.
Z kolei „Edukatorium Historyczno-Społeczne” przygotowane przez Uniwersytet Śląski i Miasto Katowice internauci uznali za najlepszy projekt w kategorii „Edukacja”. Miał on na celu, jak tłumaczyli organizatorzy, wskazanie uczniom różnic w postrzeganiu wydarzeń historycznych i społecznych pomiędzy Polakami a Ukraińcami i przez to wzbogacenie nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie.
W tym roku po raz pierwszy w historii plebiscytu rozdano także w każdej z kategorii Nagrody Jury przyznane przez kapitułę plebiscytu. – Nagroda powstała, aby wyróżnić wartościowe projekty, które są realizowane w małych społecznościach, nie są powszechnie znane i z tego powodu nie miałyby szans na zdobycie głosów internautów – tłumaczył dyrektor Kostro.
W kategorii „Wystawa” nagrodę otrzymało Muzeum Zamkowe w Sandomierzu za ekspozycję „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”, wśród projektów edukacyjnych zwyciężył warszawski Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy PTTK „Dreptaki”, którego członkowie organizują szkolne Muzeum Dwudniowe skierowane do młodszych uczniów. Z kolei wydarzeniem, które zyskało największe uznanie jury, było otwarcie nowej wystawy stałej Muzeum Pałac Saski w Kutnie.
Przyznano także kolejny raz Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery zrealizowana z inicjatywy Fundacji Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami. Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
autor zdjęć: Maciej Cioch/ MHP
komentarze