moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie do walk w mieście

Przygotowanie punktu oporu w mieście i skuteczne odpieranie przeciwnika, który usiłuje go zająć – taki był główny temat pilotażowego kursu opracowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W szkoleniu wzięli udział dowódcy plutonów i drużyn – łącznie kilkudziesięciu żołnierzy. Projekt jest efektem analizy sytuacji na Ukrainie.

Przeprowadzony w CSWOT „Kurs walki w mieście” to autorski projekt instruktorów z toruńskiego ośrodka. – Program ułożyliśmy na podstawie analizy walk toczonych w Ukrainie i doświadczeń z konfliktów zbrojnych ostatnich trzech dekad – wyjaśnia płk Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Same zajęcia rozpoczęły się kilkanaście dni temu. Wzięli w nich udział dowódcy plutonów i drużyn ze wszystkich brygad OT – łącznie kilkudziesięciu żołnierzy. – Kurs został podzielony na dwa moduły. Uczestnicy zapoznali się najpierw z teorią walki w terenie zurbanizowanym. Potem wykonywali zadania praktyczne – informuje płk rez. Piotr Lewandowski, instruktor w CSWOT. Pierwsze z nich polegało na opracowaniu koncepcji obrony, realizowanej przez pluton w terenie zurbanizowanym, następnie sprawdzeniu jej podczas symulacji taktycznej. Dowódcy mieli przy tym do dyspozycji makiety wiernie odwzorowujące budynki szkoleniowe, które znajdują się na terenie CSWOT. Drugie zadanie wykonywali już w terenie. – Tutaj także przygotowywali umocnione punkty oporu. W tym celu musieli obsadzić wielokondygnacyjny budynek, wzmocnić stropy i wykuć otwory w ścianach, by wytyczyć w jego wnętrzu nowe ciągi komunikacyjne – wylicza płk rez. Lewandowski. – Do tego doszło urządzenie stanowisk ogniowych i fortyfikowanie podejść do budynku. W jego sąsiedztwie należało stworzyć okopy i zapory inżynieryjne z min. Żołnierze musi również zadbać o łączność z innymi pododdziałami – dodaje. Na tym jednak nie koniec. – Staraliśmy się przekazać kursantom, że nawet prowadzenie obrony musi wiązać się z wysoką manewrowością. Nie możemy obsadzić budynku wszystkimi żołnierzami, bo w epoce dronów rozpoznawczych i uderzeniowych staną się oni łatwym celem – przyznaje płk rez. Lewandowski. – Rejon działania należy podzielić na strefy. Operujący w nich żołnierze zajmują się obserwacją, reakcją na zagrożenia, opóźnianiem działań przeciwnika. Powinni zachować elastyczność i często zmieniać zajmowane pozycje, tak by uniknąć namierzenia przez bezzałogowe statki powietrzne, a jednocześnie maksymalnie utrudnić przeciwnikowi dotarcie do bronionych zabudowań – tłumaczy.

REKLAMA

– Pomysł organizacji takiego kursu jest jak najbardziej słuszny. Wszyscy widzimy, co dzieje się u naszych sąsiadów w Ukrainie. Obrona miasta stała się tam kluczową kwestią – podkreśla żołnierz z 11 Małopolskiej Brygady OT, który wziął udział w kursie. W podobnym tonie wypowiada się jego kolega ze Szkoły Podoficerskiej SONDA, która kształci podoficerów na potrzeby WOT. – W czasie szkolenia mieliśmy okazję poznać wiele nowych elementów związanych z walką w mieście. Dotyczyły one chociażby przygotowywania zapór inżynieryjnych – podaje przykład.

Kurs zakończył się w ostatnich dniach czerwca. – Jego przydatność zostanie poddana analizie przez Dowództwo WOT. Jeśli ocena wypadnie dobrze, najpewniej zostanie on wprowadzony do systemu szkolenia na stałe. Liczę, że w przyszłości z naszej pracy skorzystają nie tylko pododdziały piechoty lekkiej, lecz także żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych – podsumowuje płk Żukowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
 
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
„Armia mistrzów” – sporty walki
Wracajcie z medalami!
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Spadochroniarze na warcie w UE
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na ratunek… komandos
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Feniks – następca Mangusty?
„Operacja borelioza”
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Jaki będzie czołg przyszłości?
Polsko-litewskie konsultacje
Oczy na Kijów
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Olimp gotowy na igrzyska!
Walka – tak, ale tylko polityczna
Prezydent Zełenski w Warszawie
Za zdrowie utracone na służbie
Włoski Centauro na paryskim salonie
The Suwałki Gap in the Game
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Formoza. Za kulisami
Pancerny sznyt
Nie wierzę panu, mister Karski!
Czujemy się tu jak w rodzinie
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Silniejsza obecność sojuszników z USA
International Test
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Z parlamentu do wojska
Terytorialsi w gotowości do pomocy
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Roczny dyżur spadochroniarzy
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
RBN przed szczytem NATO
Lato pod wodą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy trenują cywilów
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Szpital u „Troski”
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO