moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czterej generałowie na nowych stanowiskach

Nowe stanowiska służbowe, zgodnie z decyzją wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, objęło czterech generałów. Zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP został gen. dyw. Stanisław Czosnek, zastępcą dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. Sławomir Owczarek, a zastępcą dowódcy WOT-u gen. bryg. Grzegorz Barabieda. Departamentem Kontroli MON zaś pokieruje gen. bryg. Cezary Janowski.

Zmiany kadrowe dotyczą najważniejszych dowództw Wojska Polskiego. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w siedzibie resortu obrony wręczył wczoraj akty mianowania na nowe stanowiska służbowe czterem oficerom. Oznacza to, że od 1 lipca zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest gen. dyw. Stanisław Czosnek, zastępcą dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. Sławomir Owczarek, a zastępcą dowódcy wojsk obrony terytorialnej – gen. bryg. Grzegorz Barabieda. Nowe zwierzchnictwo ma także Departament Kontroli MON-u. Na jego czele stanął gen. bryg. Cezary Janowski.


 

 

Gen. dyw. Sławomir Czosnek służbę rozpoczął w 1982 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jako oficer pierwsze stanowiska służbowe objął w 5 Brygadzie Wojsk Obrony Wewnętrznej. Związany był także z 5 Pułkiem Strzelców Podhalańskich, gdzie dowodził kompanią, a potem był szefem sztabu i dowódcą batalionu piechoty zmotoryzowanej. Służył też w 5 Pułku Dowodzenia w Krakowie, dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusie Powietrznodesantowym i później w dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego. Gen. Czosnek dowodził 1 Brygadą Pancerną w Wesołej i 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Był również zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych i dowódcą Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.

Jest absolwentem studiów w Akademii Sztuki Wojennej oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Pekinie. Służył także poza granicami kraju. W 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy regionu wschodniego ISAF.

 


 

Gen. dyw. Sławomir Owczarek w 1987 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 20 Pułku Przeciwpancernym w Pleszewie. Po studiach w Akademii Obrony Narodowej (obecnie Akademia Sztuki Wojennej) rozpoczął służbę w Szefostwie Wojsk Rakietowych i Artylerii Śląskiego Okręgu Wojskowego. Następnie służył w 23 Brygadzie Artylerii w Bolesławcu, najpierw jako dowódca dywizjonu, a po kilku latach jako szef sztabu brygady. Dowodził 5 Pułkiem Artylerii w Sulechowie. Był szefem zarządu WRiA Inspektoratu Wojsk Lądowych w DGRSZ, a od stycznia 2017 roku – inspektorem rodzajów wojsk DGRSZ. Służył poza granicami kraju, w składzie PKW UNDOF w Syrii oraz w Afganistanie jako zastępca dowódcy VIII zmiany PKW ISAF.

 


 

Gen. bryg. Grzegorz Barabieda jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz studiów i kursów m.in. w Akademii Obrony Narodowej (ASzWoj). Służył m.in. w 33 Pułku Zmechanizowanym i 12 Brygadzie Pancernej, a w latach 2000–2005 zajmował stanowiska w Generalnym Zarządzie Operacyjnym Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Następnie do 2008 roku był specjalistą Sojuszniczego Dowództwa Transformacyjnego (HQ SACT) w Norfolk w USA. Po powrocie do kraju, do 2014 roku ponownie służył w Sztabie Generalnym, a następnie, wyjechał do USA jako Narodowy Przedstawiciel Łącznikowy przy HQ SACT. W latach 2018–2021 służył m.in. w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie był szefem Zarządu Planowania Rozwoju. Dowodził 9 Brygadą Kawalerii Pancernej, potem 10 Brygadą Pancerną. Ostatnio służył w dowództwie 2 Korpusu Polskiego w Krakowie.

 


 

Gen. bryg. Cezary Janowski jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej oraz studiów wyższych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej (ASzWoj). Służbę rozpoczął w 66 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej jako dowódca obsługi stacji radiolokacyjnej. W latach 1992–1998 służył w 11 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, najpierw jako dowódca obsługi stacji radiolokacyjnej, a potem dowódca baterii dowodzenia. Później, w latach 2000–2004, był dowódcą dywizjonu przeciwlotniczego 34 Brygady Kawalerii Pancernej, a przez następne trzy lata służył w dowództwie 4 Pułku Przeciwlotniczego. Od 2008 do 2010 roku stał na czele 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego. W latach 2010–2013 pełnił służbę w Zarządzie Szkolenia-P7 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a od 2015 roku przez trzy lata był głównym specjalistą w Departamencie Kontroli MON. Potem był szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia SGWP.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Sztab Generalny WP, MON, DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Podniebny Pegaz
 
Więcej polskiego trotylu dla USA
Składy wysokiego ryzyka
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Nowi generałowie Wojska Polskiego
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Podniebne wsparcie sojuszników
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Baltic Sea Under Control
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Więcej amunicji do Rosomaków
Strażnik nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Rodzina na wagę złota
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Rex Bolizlavus
Poznać rakietowego Homara
Sport kształtuje mentalność
Zwycięstwo mordercy
Wyrok za tragiczny wypadek
Henry Szymanski na tropie prawdy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Więcej na mieszkanie za granicą
Viva Polaki! Viva liberatori!
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Szabla hubalczyków
Medycyna na morzu
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Kolejowy sabotaż udaremniony
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Wyścig zbrojeń wystartował
Pracowity dyżur Typhoonów
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Zatopiony problem
Trzy dekady DGW
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Double Eagle – podwodny tropiciel
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
„Pułaski” na Atlantyku
Pierwsza misja Gripenów
Pilecki ucieka z Auschwitz
Polskie F-16 w służbie NATO
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Powstaje armia dronów
W Ełku wykuwają charaktery
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Święto ludzi z pasją
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Debiut polskiego AW149
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO