moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi przechodzą certyfikację

Trwa certyfikacja wojsk obrony terytorialnej. Sprawdzana jest gotowość żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych do działania w razie zagrożenia zewnętrznego i w sytuacjach kryzysowych. W miniony weekend terytorialsi otrzymali wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. Na alarm odpowiedziało ponad 86% żołnierzy.

Od kilku dni trwają ćwiczenia certyfikujące wojska obrony terytorialnej pod kryptonimem „Piorun ‘24”. Jest to najważniejsza część prowadzonej od 10 czerwca certyfikacji tego rodzaju sił zbrojnych. – Celem ćwiczeń jest między innymi sprawdzenie rozwinięcia i zabezpieczenia stanowiska dowodzenia Dowództwa WOT-u, a także sprawdzenie wojennego systemu dowodzenia w relacjach między Dowództwem a podległymi jednostkami oraz Dowództwem i nadrzędnym przełożonym – wyjaśnia ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej.

Ćwiczenia „Piorun ‘24” będą trwać do 21 czerwca, podobnie jak cała certyfikacja. – To dla nas najważniejszy sprawdzian i ogromne wyzwanie – mówi rzecznik WOT-u. Przełożeni chcą sprawdzić, czy terytorialsi są gotowi do działania w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz jak działają w sytuacjach kryzysowych. – To pierwszy przypadek w historii Wojska Polskiego, kiedy certyfikacji poddaje się cały rodzaj sił zbrojnych. Dotąd certyfikowane były poszczególne jednostki wojskowe – podkreśla ppłk Pękala.

REKLAMA

O tym, że WOT mają być certyfikowane, zdecydował w kwietniu tego roku szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. Terytorialsów ocenia zespół certyfikujący. Tworzą go specjaliści z SGWP oraz z Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Na czele zespołu stanął gen. bryg. Piotr Płonka z SGWP. Certyfikacja WOT-u przebiega zgodnie z natowskimi standardami, czyli procedurą CREVAL (Combat Readiness Evaluation of Land).

Jednym z ważniejszych punktów sprawdzianu jest ocena procentowego ukompletowania wojsk obrony terytorialnej. W nocy z piątku na sobotę wszyscy żołnierze tego rodzaju wojsk, ci w służbie zawodowej oraz terytorialnej, a także pracownicy resortu obrony narodowej, którzy mają nadane przydziały mobilizacyjne do WOT, otrzymali telefoniczny sygnał alarmowy. – Zgodnie z nim musieli w określonym czasie stawić się w swoich jednostkach. Potem przeprowadzono tzw. apele ewidencyjne, w czasie których sprawdzono obecność żołnierzy i pracowników – wyjaśnia ppłk Pękala. – Wyniki stawiennictwa znaliśmy w sobotę tuż po godzinie 13. Poziom stawiennictwa przekroczył 86%. To bardzo dobry wynik.

Bardzo dobrymi wynikami chwali się między innymi rzeczniczka 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Magdalena Mac. – Sygnał alarmowy do natychmiastowego stawiennictwa odebrali żołnierze z jednostek w Rzeszowie, Nisku, Dębicy i Sanoku. Kilka godzin później w swoich batalionach zameldowało się 90% wezwanych, czyli niemal 3 tys. żołnierzy – wyjaśnia oficer. – Dla naszej brygady takie wezwanie nie jest nowością. Alarm do natychmiastowego stawiennictwa mieliśmy już ogłaszany przy okazji akcji przeciwpowodziowych.

Podczas certyfikacji sprawdzane jest także wyszkolenie żołnierzy, poziom wyposażenia w podstawowy sprzęt wojskowy oraz jego sprawność. Oceniona zostanie również ilość zapasów taktycznych.

Wojska obrony terytorialnej składają się z: dowództwa, 18 brygad obrony terytorialnej, batalionu dowodzenia, jednostki działań niekonwencjonalnych „Gryf”, dwóch centrów szkolenia, szkoły podoficerskiej oraz ośrodka reprezentacyjnego WOT-u (orkiestra i kompania honorowa). Poza tym powstają dwie kolejne brygady: lubuska i opolska. W sumie w wojskach obrony terytorialnej służy obecnie ponad 40 tys. żołnierzy, z tego 35 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, niecałe 5 tys. to żołnierze zawodowi, natomiast kilkuset to aktywni rezerwiści.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 2 LBOT

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Jaki będzie czołg przyszłości?
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Lato pod wodą
Nie wierzę panu, mister Karski!
Formoza. Za kulisami
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Operacja borelioza”
Za zdrowie utracone na służbie
Polsko-litewskie konsultacje
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Czujemy się tu jak w rodzinie
Oczy na Kijów
Spadochroniarze na warcie w UE
Szpital u „Troski”
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Na ratunek… komandos
International Test
RBN przed szczytem NATO
Roczny dyżur spadochroniarzy
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Włoski Centauro na paryskim salonie
Wracajcie z medalami!
Feniks – następca Mangusty?
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Pancerny sznyt
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
The Suwałki Gap in the Game
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Walka – tak, ale tylko polityczna
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Z parlamentu do wojska
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Pancerniacy trenują cywilów
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO