moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dronowy lotniskowiec

W opinii niektórych mediów tempo produkcji okrętów w Chinach wydaje się zwalniać w ostatnim roku. Jednak chińskie spowolnienie wciąż jest podobne do tempa sprintera, tyle tylko, że obecnie to raczej tempo zawodnika biegnącego na dystansie 400, a nie 100 m. Z pewnością na uwagę zasługuje budowana przez Chińczyków jednostka, która najprawdopodobniej będzie pierwszym na świecie lotniskowcem jedynie dla dronów.

W ostatnich tygodniach pojawiły się trzy interesujące wiadomości o chińskiej marynarce wojennej. Pierwsza z nich dotyczyła nowego lotniskowca „Fujian”, który został właśnie poddany próbom morskim. Jest to jednostka całkowicie nowego typu, w konstruowaniu której nie opierano się już na radzieckim projekcie. Została wyposażona w katapulty zamiast dotychczasowych tzw. skoczni narciarskich, tak jak w przypadku „Liaoninga” i „Shandonga”. Nieco później pojawiła się informacja o nowym typie korwety zaprojektowanej jako okręt klasy stealth. Co ciekawe, w ciągu dekady 2012-2021 Chiny zbudowały 72 korwety typu 056, jednak 22 jednostki z pierwszej serii produkcyjnej skreślono już ze stanu floty i przekazano straży wybrzeża. Być może Państwo Środka potrzebuje nowocześniejszej konstrukcji do prowadzenia działań w strefie litoralnej. Trzecia wiadomość nie przebiła się zbytnio do opinii publicznej, choć na pewno na to zasługuje. Chiny wydają się bowiem kończyć budowę czwartego lotniskowca. Jest to nowatorskie rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla samolotów bezzałogowych (!).

Nowo budowany okręt jest katamaranem o długości kadłuba około 100 m i szerokości pokładu startowego nieprzekraczającego 40 m. Według doniesień serwisu Naval News (niemal wszystkie pojawiające się w mediach informacje na temat tego okrętu bazują na tym źródle) z jego pokładu będą mogły operować samoloty bezzałogowe (UAV) o rozpiętości skrzydeł około 20 m, czyli zbliżone rozmiarem do amerykańskiego Predatora. Choć na obecnym etapie nie da się wykluczyć, że budowana jednostka będzie mieć ostatecznie inne przeznaczenie (np. okręt-cel czy też platforma doświadczalna do testowania dronów na morzu), najprawdopodobniej będzie to jednak pierwszy na świecie lotniskowiec tylko dla bezzałogowców. Warto przypomnieć, że nad podobnym rozwiązaniem pracują Irańczycy (głównie ze względów prestiżowych) oraz Turcy (po wykluczeniu z programu F-35), nie jest to zatem przejaw wyłącznie ekstrawagancji.


Okręt „Zhu Hai Yun"

REKLAMA

Systemy bezzałogowe w szybkim tempie zyskują na znaczeniu. Na bieżąco udowadnia to konflikt ukraiński. Wyposażenie marynarki wojennej w lotniskowce dla UAV może okazać się trafnym pomysłem, szczególnie w odniesieniu do Chin. Wspomniany na wstępie program budowy korwet wydaje się świadczyć o dwóch trendach rozwojowych Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Z jednej strony są budowane jednostki oceaniczne, które będą operować w ramach grup bojowych składających się z lotniskowców lub śmigłowcowców, krążowników, niszczycieli i fregat, uzupełnianych zapewne przez okręty podwodne. Z drugiej jednak strony Pekin dostrzega potrzebę posiadania mniejszych (tańszych) okrętów, które sprawdzą się w strefie litoralnej. Chodzi tu o korwety, małe okręty rakietowe. Lotniskowiec, z którego pokładu będą operować platformy bezzałogowe, może być cennym uzupełnieniem szczególnie tej drugiej kategorii jednostek. Jego obecność na wodach przybrzeżnych wzmocni zdolności rozpoznania, w pewnym stopniu również zdolności uderzeniowe, szczególnie w odniesieniu do mniejszych jednostek marynarek wojennych państw regionu (w świetle ostatnich incydentów należy w tym miejscu przywołać przede wszystkim Filipiny).

Patrząc na chińskie programy okrętowe w ujęciu historycznym, można się spodziewać, że nowy okręt po wprowadzeniu do służby przez jakiś czas będzie poddawany testom i ocenie. Jeśli koncepcja użycia jednostek tej klasy okaże się słuszna, stosunkowo szybko do linii trafią kolejne lotniskowce dla dronów, choć zapewne zmodernizowanego już typu. Bez wątpienia jednak warto przyglądać się dalszym losom nowatorskiej konstrukcji.

Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: Southern Marine Science and Engineering Guangdong Laboratory

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Podróż w ciemność
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Latający radar
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
„Czarownice” nad Londynem
„Osiodłać krowę”
Policjanci szkolą wojsko
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Więcej niż szkolenie TCCC
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Terroryści na lotnisku
Equipment Tailored to the Needs
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Kremlowska wirtualna korekta
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Przesmyk w grze
Gortat Team vs drużyna NATO
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Jak rozbito więzienie w Końskich
Pokazali swoją siłę
NATO on Northern Track
Dzień, który zmienił bieg wojny
AWACS-y dostarczone
„Pierwsza Drużyna” na start
Pamiętamy o bohaterach D-Day
„Baltops” – moc na Bałtyku
Plan na szczyt
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Inwestycja potrzebna jak tlen
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zaprojektuj mural o powstaniu
Sztandar dla cyberwojsk
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Trzy miecze pokoju
Ratownicy na medal
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ameryka daje wsparcie
AW149 wkrótce „made in Poland”
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO