moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Zwycięstwo Ukrainy i pomoc sojuszników jest kluczową sprawą dla bezpieczeństwa Europy – napisał w piątek na portalu X wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. W ten sposób szef MON-u odniósł się do deklaracji, które padły podczas obrad Rady NATO-Ukraina. Sojusznicy przekażą do Kijowa m.in. systemy obrony powietrznej.

W piątek odbyły się obrady Rady NATO-Ukraina. Wzięli w nich udział ministrowie obrony państw członkowskich Sojuszu, a także - w trybie online -prezydent Ukrainy. Jak napisał po rozmowach na portalu X Wołodymyr Zełenski, „w przeciwieństwie do ukraińskich żołnierzy, okupanci mają wystarczającą ilość broni, wystarczającą liczbę pocisków, a co najgorsze, niestety nadal mają kontrolę nad niebem”. Dlatego zaapelował do sojuszników o przekazanie wsparcia, które umożliwi Ukrainie zwiększenie zdolności do obrony przestrzeni powietrznej. Zaznaczył, że tylko w tym roku na Ukrainę spadło prawie 1200 rosyjskich rakiet i ponad 1500 dronów Shahed. – Udało nam się zneutralizować i zestrzelić część tego zła. Ale niestety tylko część – napisał na portalu X.

Zełenski docenił dotychczasową pomoc państw NATO, jednak podkreślił, że aby Ukraina mogła się skutecznie bronić, powinna mieć jeszcze m.in. siedem systemów Patriot lub podobnych, a także pociski artyleryjskie, broń dalekiego zasięgu i myśliwce. Dodał, że Ukraińcy potrzebują tego wsparcia jak najszybciej. – Nasi ukraińscy bohaterowie robią wszystko, aby odeprzeć rosyjskie ataki. Ale niesprawiedliwe jest stawianie oporu bombom jedynie dzięki odwadze. Odwaga naszego ludu nie może być jedyną obroną przed dronami i rakietami. Nasze pozycje na linii frontu potrzebują prawdziwej ochrony przed atakami z powietrza – zaznaczył.

REKLAMA

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który po obradach spotkał się z dziennikarzami, poinformował, iż ministrowie obrony są zgodni co do konieczności dalszej pomocy rzecz Ukrainy. Dodał, że w Sojuszu „są systemy, które można przekazać”. Stoltenberg zaznaczył, że co prawda nie każde państwo ma taką możliwość, ale część sojuszników zadecydowała o podarowaniu środków finansowych na pozyskanie takiego uzbrojenia.

Politycy rozmawiali również o innych potrzebach Ukrainy, m.in. brakach dotyczących amunicji czy bezzałogowców. – Każde z państw NATO samo zadecyduje, co dostarczy Ukrainie – powiedział Stoltenberg. Poinformował, że przedstawiciele niektórych państw zaprezentowali już konkretne propozycje, jednak szczegółów nie ujawnił. Ma to nastąpić wkrótce. – Pomoc jest w drodze – zapewnił.

Szef NATO przypomniał, iż niedawno Niemcy zdecydowały, że przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, a Holendrzy postanowili przeznaczyć na ten cel 4 miliardy euro. Natomiast Czechy poinformowały, iż w ramach swojej inicjatywy amunicyjnej nabyły już pół miliona pocisków artyleryjskich. Stoltenebrg wspomniał również, że jutro Kongres USA prawdopodobnie przegłosuje przekazanie kolejnego pakietu wsparcia dla Ukrainy. – Liczę, że ta ustawa zostanie przyjęta – powiedział Stoltenberg. Zaznaczył jednocześnie, iż sojusznicy muszą sięgnąć do swoich zapasów i przyśpieszyć dostawy do Kijowa przede wszystkim rakiet i amunicji artyleryjskiej. – Dzięki temu wszyscy będziemy bezpieczniejsi. To nie jest działalność charytatywna, to inwestycja w nasze bezpieczeństwo – powtórzył.
Do przebiegu obrad odniósł się także Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. – Musimy utrzymać naszą determinację i podejmować dalsze, zdecydowane kroki – napisał na portalu X. –Zwycięstwo Ukrainy i ciągła pomoc sojuszników jest kluczową sprawą dla bezpieczeństwa Europy – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jens Stoltenberg platforma X

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali swoją siłę
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Zaprojektuj mural o powstaniu
Inwestycja potrzebna jak tlen
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Equipment Tailored to the Needs
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Przesmyk w grze
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Latający radar
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Osiodłać krowę”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kremlowska wirtualna korekta
Jak rozbito więzienie w Końskich
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
„Czarownice” nad Londynem
NATO on Northern Track
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Policjanci szkolą wojsko
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Gortat Team vs drużyna NATO
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Trzy miecze pokoju
Ameryka daje wsparcie
AWACS-y dostarczone
Terroryści na lotnisku
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Sztandar dla cyberwojsk
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Baltops” – moc na Bałtyku
Dzień, który zmienił bieg wojny
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ratownicy na medal
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Więcej niż szkolenie TCCC
Plan na szczyt
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO