moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejna rotacja żołnierzy 20 Przemyskiej BOT

Żołnierze 201 batalionu obrony pogranicza wykorzystali kolejny weekend, by ćwiczyć procedury kryzysowe.

24 marca żołnierze 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz strażacy z różnych jednostek OSP doskonalili wspólne działania z zakresu przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym oraz usuwania skutków z nimi związanych. Działania realizowane były przez żołnierzy 2012 i 2013 kompani obrony pogranicza z 201 batalionu obrony pogranicza w Przemyślu, w ramach ich szkolenia rotacyjnego odbywającego się w dniach 23-24 marca.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, których jednym z głównych zadań jest wspieranie lokalnych społeczności i władz samorządowych w przeciwdziałaniu zjawiskom kryzysowym oraz usuwanie skutków takich zdarzeń. Scenariusz ćwiczeń zakładał przeprowadzenie sprawnej, szybkiej i efektywnej akcji ratunkowej w czasie zagrożenia powodziowego. Przećwiczono metody workowania piasku, układania wałów przeciwpowodziowych oraz wykorzystanie sprzętu strażackiego do przepompowywania wody. Ćwiczenia obejmowały również wodną akcję ratunkową i związane z tym procedury, wyciąganie z wody topielca, metody gaszenia płonącego pojazdu oraz odparcie ataku tłumu na żołnierzy WOT. To ostatnie ćwiczenie było prowadzone przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy i koordynacji działań obu służb w sytuacji zagrożenia życia. Udział żołnierzy Obrony Terytorialnej w tego typu szkoleniach pozwala na budowanie bazy wiedzy i umiejętności, które mogą okazać się nieocenione podczas sytuacji kryzysowych.

Mieszkańcy ziemi przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Tekst: ppor. Rafał Laska/ 20 PBOT

red. PZ

autor zdjęć: 20 PBOT

dodaj komentarz

komentarze


Fenomen podziemnej armii
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Finlandia dla Sojuszu
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Zielone światło dla konwoju
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
„Wicher” rośnie w oczach
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
W NATO o inwestycjach w obronność
Torami po horyzont
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Debiut skialpinizmu
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Czarne Pantery na śniegu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Multimedaliści górą
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Polska poza konwencją ottawską
Kierunek Rumunia
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Wojsko wraca do Ełku
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Arktyka pod lupą NATO
Rubio: należymy do siebie
Together on the Front Line and Beyond
Outside the Box
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Chwała bohaterom AK
Chciałem być na pierwszej linii
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Gorąco wśród lodu
Skromny początek wielkiej wojny
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Engineer Kościuszko Saves America
Partnerstwo dla artylerii
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Oko na Bałtyk
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Sprintem do bobsleja
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Arktyczne polowanie NATO
Medycy z wojska i cywila budują Legion

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO