moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska z dumą niesie flagę NATO

Wyciągając lekcję z historii, uczynimy wszystko, by Polska była silnym i bezpiecznym państwem – zapewnił dziś minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas gali z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Galę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej otworzyło wniesienie na scenę flag wszystkich państw NATO, a na ekranie w tle wyświetlono kalendarium dołączania kolejnych krajów do Sojuszu. Następnie odśpiewano hymn narodowy, a potem głos zabrał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Dwadzieścia pięć lat temu Polska dokonała wyboru nie tylko militarnego, lecz także cywilizacyjnego i geopolitycznego. Przystąpiła do najsilniejszego paktu obronnego na rzecz wolności. Jesteśmy nie tylko członkiem najsilniejszej organizacji obronnej, ale jesteśmy gospodarzem NATO. Od 25 lat Polska z dumą niesie flagę NATO i wypełnia swoje obowiązki sojusznicze – podkreślił szef MON-u. Zwrócił też uwagę, że Polska się zbroi i wzmacnia, przeznaczając ponad 4% PKB na obronność i przeprowadzając transformację, a nie jedynie modernizację armii. – Robimy to nie po to, aby wywoływać konflikty i prowadzić do wojny, ale po to, żeby wojny nie było, żeby pokój zwyciężył – mówił wicepremier. – My w Polsce dobrze wiemy, ile kosztuje wojna, ile ludzkich istnień, cierpień, rozbitych rodzin; ile ofiar trzeba znosić, aby walczyć o swoją wolność, gdy się ją traci. Wyciągając lekcję z historii, uczynimy wszystko, żeby Polska była silnym i bezpiecznym państwem – dodał. Na koniec podziękował politykom i dyplomatom, dzięki których wysiłkom i zaangażowaniu nasz kraj mógł dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także żołnierzom Wojska Polskiego: – Jesteście naszymi bohaterami, jesteście tymi, którzy stanowią siłę NATO – podsumował minister.


Film: Aleksander Kruk, Ewa Korsak

REKLAMA

Kolejnym akcentem uroczystości było uhonorowanie osób najbardziej zasłużonych dla procesu akcesji i członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Statuetki honorowe otrzymali m.in.: prezydent RP w latach 2010–2015 Bronisław Komorowski, byli premierzy Waldemar Pawlak i Jerzy Buzek, ówczesny minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz oraz minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, a także sekretarz stanu w MON (1995–1997) Andrzej Karkoszka. Po wręczeniu wyróżnień głos zabrał premier Jerzy Buzek, który odniósł się do chwili, gdy Polska stała się członkiem NATO: – Tamten moment był szczególnie wzruszający, bo to były właściwie stulecia walki o niepodległość. Podsumowywaliśmy wejściem do NATO to wszystko, co działo się poprzednio przez pokolenia – zaznaczył polityk.


Film: Maciej Bąkowski, Ewa Korsak

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert, w którego pierwszej części orkiestra symfoniczna, soliści, chór oraz balet Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaprezentowali widzom tradycję i historię oręża polskiego do momentu przyjęcia 12 marca 1999 roku Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Druga część koncertu miała bardziej rozrywkowy charakter i była dedykowana zaproszonym gościom z państw natowskich, a oprócz artystów z RZAWP wystąpiły w niej gwiazdy polskiej sceny Natalia Szroeder i Marcin Sójka.

Wcześniej zaś w Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej w ramach dnia otwartego można było bezpłatnie obejrzeć muzealne zbiory, a także spotkać się z żołnierzami oraz zobaczyć współcześnie używany sprzęt wojskowy.

Joanna Morawska

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Ryś” z laserem
Podróż po AWACS-ie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO