moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska z dumą niesie flagę NATO

Wyciągając lekcję z historii, uczynimy wszystko, by Polska była silnym i bezpiecznym państwem – zapewnił dziś minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas gali z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Galę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej otworzyło wniesienie na scenę flag wszystkich państw NATO, a na ekranie w tle wyświetlono kalendarium dołączania kolejnych krajów do Sojuszu. Następnie odśpiewano hymn narodowy, a potem głos zabrał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Dwadzieścia pięć lat temu Polska dokonała wyboru nie tylko militarnego, lecz także cywilizacyjnego i geopolitycznego. Przystąpiła do najsilniejszego paktu obronnego na rzecz wolności. Jesteśmy nie tylko członkiem najsilniejszej organizacji obronnej, ale jesteśmy gospodarzem NATO. Od 25 lat Polska z dumą niesie flagę NATO i wypełnia swoje obowiązki sojusznicze – podkreślił szef MON-u. Zwrócił też uwagę, że Polska się zbroi i wzmacnia, przeznaczając ponad 4% PKB na obronność i przeprowadzając transformację, a nie jedynie modernizację armii. – Robimy to nie po to, aby wywoływać konflikty i prowadzić do wojny, ale po to, żeby wojny nie było, żeby pokój zwyciężył – mówił wicepremier. – My w Polsce dobrze wiemy, ile kosztuje wojna, ile ludzkich istnień, cierpień, rozbitych rodzin; ile ofiar trzeba znosić, aby walczyć o swoją wolność, gdy się ją traci. Wyciągając lekcję z historii, uczynimy wszystko, żeby Polska była silnym i bezpiecznym państwem – dodał. Na koniec podziękował politykom i dyplomatom, dzięki których wysiłkom i zaangażowaniu nasz kraj mógł dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także żołnierzom Wojska Polskiego: – Jesteście naszymi bohaterami, jesteście tymi, którzy stanowią siłę NATO – podsumował minister.


Film: Aleksander Kruk, Ewa Korsak

Kolejnym akcentem uroczystości było uhonorowanie osób najbardziej zasłużonych dla procesu akcesji i członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Statuetki honorowe otrzymali m.in.: prezydent RP w latach 2010–2015 Bronisław Komorowski, byli premierzy Waldemar Pawlak i Jerzy Buzek, ówczesny minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz oraz minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, a także sekretarz stanu w MON (1995–1997) Andrzej Karkoszka. Po wręczeniu wyróżnień głos zabrał premier Jerzy Buzek, który odniósł się do chwili, gdy Polska stała się członkiem NATO: – Tamten moment był szczególnie wzruszający, bo to były właściwie stulecia walki o niepodległość. Podsumowywaliśmy wejściem do NATO to wszystko, co działo się poprzednio przez pokolenia – zaznaczył polityk.


Film: Maciej Bąkowski, Ewa Korsak

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert, w którego pierwszej części orkiestra symfoniczna, soliści, chór oraz balet Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaprezentowali widzom tradycję i historię oręża polskiego do momentu przyjęcia 12 marca 1999 roku Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Druga część koncertu miała bardziej rozrywkowy charakter i była dedykowana zaproszonym gościom z państw natowskich, a oprócz artystów z RZAWP wystąpiły w niej gwiazdy polskiej sceny Natalia Szroeder i Marcin Sójka.

Wcześniej zaś w Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej w ramach dnia otwartego można było bezpłatnie obejrzeć muzealne zbiory, a także spotkać się z żołnierzami oraz zobaczyć współcześnie używany sprzęt wojskowy.

Joanna Morawska

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Polski bezzałogowy myśliwiec dla Turcji
New Line of Financing
Zacięta walka o medale pod siatką
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Kosmiczny nadzór
Nie ma nudy
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Szlify pod lodem
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Debiut ogniowy Borsuków
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Przeprawy na Odrze
Oko na Bałtyk
Łask z amerykańską akredytacją
Wózki na Leopardy
Nowe brygady i inwestycje WP
Borsuki, ognia!
Krok przed wrogiem
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Kaszubia dla lokalnej społeczności
The Army Builds Drones
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Piekło „Pługa”
„Delty” w komplecie
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Cios w serce reżimu
Zagrzmiały K9 Thunder
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Outside the Box
Nie pozwala spocząć na laurach
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Nowa ścieżka finansowania
Gala MMA coraz bliżej
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Walka o pierwszą dziesiątkę
Bezpieczeństwo to priorytet
Saperzy z dronami
Koniec olimpijskich zmagań
Nowe Abramsy do szkolenia
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Together on the Front Line and Beyond
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
SAFE kością niezgody
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Siła współpracy
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
ORP „Wodnik” zimową porą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO