moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Carl-Gustaf w polskiej armii

Wojsko Polskie otrzyma najnowszą wersję szwedzkich granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf, oznaczoną jako M4. Można z nich strzelać klasycznymi pociskami, np. odłamkowo-burzącymi, oraz amunicją programowalną. Umowa na kilka tysięcy granatników i pociski została podpisana podczas spotkania wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem.

– To jest jeden z najważniejszych kontraktów na sprzęt, który sprawdził się w walce w Ukrainie. Polska armia będzie bogatsza o kilka tysięcy granatników i kilkaset tysięcy sztuk amunicji, jak również całą infrastrukturę szkoleniową, pakiet serwisowy, pakiet części zamiennych i symulatory – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który w Gdyni spotkał się dziś z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem.

 

REKLAMA

Zakupy i bliższa współpraca

W obecności szefów MON-ów została podpisana umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą Saab, jednym z czołowych producentów broni na świecie. Szwedzki koncern specjalizuje się w produkcji różnego typu pocisków rakietowych oraz ręcznej broni przeciwpancernej. Jednym z jego sztandarowych produktów są właśnie wytwarzane od 1948 roku ręczne granatniki o nazwie Carl-Gustaf.

Z tej broni korzysta kilkadziesiąt armii na całym świecie. Szczególnie upodobały ją sobie jednostki specjalne. Do tego grona zaliczają się również polscy komandosi. W granatniki Carl-Gustaf wyposażeni są operatorzy GROM-u, Lublińca, Agatu i Formozy.


Film: Maciej Bąkowski, Ewa Korsak, Krzysztof Wilewski / ZbrojnaTV

Najnowsza, czwarta już generacja tej broni oznaczona jako M4 lub Mk4, zadebiutowała w 2014 roku i wyróżnia się na tle poprzedników lżejszą budową. Dzięki stopowi tytanu i kompozytów zredukowano masę granatnika o około 30 procent. Cechą charakterystyczną Gustafów jest również to, że można z nich strzelać amunicją programowalną.

Dzięki podpisanej dziś umowę polscy żołnierze wojsk lądowych pierwsze egzemplarze tej broni otrzymają jeszcze w tym roku. Za kilka tysięcy granatników i kilkaset tysięcy amunicji oraz pakiet logistyczno-szkoleniowy wojsko zapłaci 6,5 mld zł.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślał, że Szwecja jest od wielu lat sprawdzonym partnerem Polski w modernizacji technicznej armii. Dodał, że za kilka dni dotrze do naszego kraju pierwszy kupiony w Szwecji samolot wczesnego ostrzegania. – Miało się to odbyć dzisiaj, ale ze względu na ostatnie testy, przygotowanie całej operacji przejęcia, jak również warunki pogodowe, które niestety czasem utrudniają zakończenie badań, wydarzy się to w ciągu najbliższych kilku dni – zadeklarował szef MON-u.

Spotkanie z ministrem Jonsonem było także okazją do omówienia stanowisk obu państw na zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie. – Chciałbym podziękować Panu ministrowi za jego deklarację, którą dziś usłyszałem. Pan minister w imieniu Królestwa Szwecji wyraził pełne poparcie dla artykułu piątego o kolektywnej obronie państw Sojuszu – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

O wspólnej obronie szef szwedzkiego MON-u mówił także na konferencji prasowej. – Szwecja będzie wspierać Polskę nie tylko w rejonie Morza Bałtyckiego, lecz także w ramach całego Sojuszu – zapewniał Pål Jonson. I dodał: – Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji Polski w infrastrukturę obronną.

Co potrafi Carl-Gustaf

Granatniki Carl-Gustaf M4 ważą około 6,5 kg, mają długość około 950 mm i kaliber 84 mm. W zależności od typu amunicji umożliwiają rażenie celów oddalonych od kilkuset do około 2100 metrów.

Polska armia zamówiła kilka tysięcy Gustafów M4 wraz z celownikami FCD558 oraz kilkaset tysięcy sztuk amunicji: przeciwpancernej, odłamkowo-burzącej, przeciwpancerno-odłamkowej, burzącej, wielofunkcyjnej, dymnej, oświetlającej i szkolnej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Saab, Krzysztof Niedziela / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
V Korpus z nowym dowódcą
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO