moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Śnieg może być groźną bronią

Techniki wspinaczkowe i ratownicze w szczelinach lodowych – to najtrudniejszy element kursu wysokogórskiego, który właśnie zakończył się w Karkonoszach. Wzięło w nim udział kilkunastu – doświadczonych w górskich działaniach – żołnierzy z różnych jednostek, np. powietrzno-desantowych czy saperskich. Na szkoleniu uczyli się m.in., jak wykorzystać lawinę do walki z przeciwnikiem.

Umiejętności sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się w terenie wysokogórskim zagrożonym lawinami są kluczowe w wykonywaniu działań taktycznych w górach. Tony śniegu mogą zniszczyć sprzęt i zablokować na wiele godzin szlaki komunikacyjne, ale mogą też posłużyć do zamaskowania poczynań wojsk własnych. Jak uniknąć zagrożeń i sprawić, by śnieg stał się naszym sprzymierzeńcem? Takich działań uczyli się w pierwszej połowie lutego uczestnicy kursu zorganizowanego przez pracowników Zakładu Działań Górskich wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. W szkoleniu wzięło udział 19 żołnierzy, których wprawdzie różnił stopień wojskowy – od szeregowego do majora – ale łączyło doświadczenie w działaniach górskich. Reprezentowali oni jednostki powietrzno-desantowe, zmechanizowane, inżynieryjno-saperskie, wojsk specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz pułki rozpoznawcze.

 

REKLAMA

Wspinaczka po lodzie

Żołnierze trenowali w Górskim Ośrodku Szkoleniowym AWL „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie oraz w wyższych partiach Karkonoszy. Kurs miał charakter międzynarodowy, ponieważ oprócz instruktorów z AWL-u zajęcia prowadziło dwóch wykładowców z natowskiego centrum szkolenia górskiego – Mountain Warfare Centre of Excellence – którego siedziba mieści się w Słowenii.

Głównym tematem zajęć były działania wysokogórskie w niskich temperaturach. Ale uczestnicy kursu poznawali także sposoby efektywnego wykorzystania sprzętu specjalistycznego, np. wspinaczkowego typu raki, czekany czy nosze ratownicze oraz sprzęt lawinowy. Podczas zajęć praktycznych żołnierze doskonalili metody przemieszczania się w wysokich górach na nartach skiturowych. Z kolei w okolicach Kotła Małego Stawu niedaleko Karpacza nad schroniskiem Samotnia czy Śnieżnych Kotłów uczestnicy szkolenia poznali tajniki wspinaczki po lodzie. – Najtrudniejszym zagadnieniem ćwiczonym w czasie kursu były właśnie techniki wspinaczkowe i ratownicze w szczelinach lodowych – przyznaje kpt. Piotr Dąbrowski, kierownik kursu, na co dzień kierownik Zakładu Działań Górskich wrocławskiej AWL. Liczyła się nie tylko technika. W czasie zajęć wspinaczkowych skupiano się także na partnerskiej pomocy i współdziałaniu. Ponieważ zadania były trudne i chwilami niebezpieczne ze względu na zagrożenie lawinowe, działano maksymalnie w czteroosobowych zespołach, asekurując się wzajemnie.

Lawiną w przeciwnika

Lawinoznawstwo to nie tylko nauka wykorzystywania sprzętu lawinowego typu detektory czy sondy lawinowe albo umiejętność poszukiwania zasypanych. To również wiedza na temat tego, jak wykorzystywać jako broń nawisy śnieżne lub lawiny do maskowania poczynań wojsk własnych. Umiejętne wywołanie lawiny śnieżnej – w odpowiednim miejscu i czasie – może też stać się groźnym narzędziem w walce z przeciwnikiem. Tony śniegu potrafią bowiem błyskawicznie zniszczyć siły przeciwnika czy pojazdy przemieszczające się po górskich drogach. Lawina może na wiele dni czy nawet tygodni zablokować szlaki komunikacyjne, przerywając ważny łańcuch dostaw zaopatrzenia dla walczących żołnierzy. I właśnie tego rodzaju działań uczyli uczestników kursu wykładowcy z centrum szkolenia górskiego NATO Mountain Warfare Centre of Excellence ze Słowenii. Jako przykład ekspertów w tej dziedzinie podali żołnierzy z Austrii, którzy od dawna trenują „śnieżne wsparcie” w działaniach bojowych.

Mjr Sebastian Fojcik z 2 Batalionu Saperów 12 Brygady Zmechanizowanej w kursie uczestniczył po raz pierwszy. – Mam wieloletnie doświadczenie i jestem instruktorem wspinaczki, jednak podczas zajęć dowiedziałem się sporo interesujących rzeczy. Co jakiś czas wchodzą nowe techniki, zasady i nowy sprzęt wspinaczkowy. Na kursie mogłem je poznać i odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności – ocenia oficer. Jego zdaniem w każdej jednostce wojskowej, nawet saperskiej, powinni być żołnierze, którzy znają góry i istniejące tam zagrożenia. To dlatego, że – jak zauważa mjr Fojcik – żołnierz nigdy nie wie, w jakim terenie będzie walczyć podczas konfliktu zbrojnego.

Kurs działań wysokogórskich w niskich temperaturach zorganizowany przez Zakład Działań Górskich AWL rozpoczął się 4 lutego, a zakończył 16 lutego. Jest to szkolenie cykliczne, organizowane każdej zimy już od kilkunastu lat.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kurs z dzwonem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO