moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z czym obecnie mierzy się lotnictwo?

Znaczenie sił powietrznych w systemie bezpieczeństwa państwa, wnioski dla nich płynące z wojny w Ukrainie, modernizacja techniczna – m.in. te tematy zdominowały jednodniową międzynarodową konferencję naukową pod hasłem „Lotnictwo nowej generacji”.

To bez wątpienia obecnie jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza konferencja poświęcona szeroko rozumianej tematyce lotnictwa wojskowego i cywilnego w naszym kraju. Lotnicza Akademia Wojskowa z Dęblina wspólnie z Zarządem Targów Warszawskich już po raz 17. zorganizowały w Warszawie jednodniową konferencję pt. „Lotnictwo nowej generacji”. Udział w niej wzięło kilkuset specjalistów z Polski i zagranicy.

Jeśli chodzi o lotnictwo wojskowe, to organizatorzy w tym roku zaprosili do dyskusji w ramach pięciu tematycznych sesji wyjątkowe grono panelistów. Wśród gości nie zabrakło bowiem obecnej kadry dowódczej Wojska Polskiego, która piastuje najważniejsze stanowiska w polskich siłach powietrznych oraz byłych żołnierzy zawodowych, którzy w swojej karierze podejmowali w nich kluczowe decyzje.

REKLAMA

W imieniu organizatorów konferencję otworzył gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur, rektor-komendant Lotniczej Akademii Wojskowej, a referat otwierający serię paneli wygłosił gen. dyw. pil. Cezary Wiśniewski, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Generał zaznaczył, że Polska w kontekście sił powietrznych musi realizować jasno nakreśloną strategię bezpieczeństwa państwa. Podkreślił również znaczenie międzynarodowego zaangażowania polskich sił powietrznych: – Nasze samoloty strzegą przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, odpowiadamy też za słowacką przestrzeń powietrzną – zauważył gen. dyw. pil. Wiśniewski.

Jednym z tematów, które zdominowały dyskusję w trakcie wszystkich zorganizowanych w ramach konferencji paneli poświęconych lotnictwu wojskowemu, była modernizacja techniczna sił powietrznych i wynikające z tego konsekwencje.
Gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak z Inspektoratu Sił Powietrznych DGRSZ wskazał, że jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się siły powietrzne każdej z armii NATO, jest posiadanie zdolności do pokonywania tzw. baniek antydostępowych, czyli wydzielonych przez nieprzyjaciela stref obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, bronionych przez lotnictwo i siły lądowe. Zaznaczył również, że wnioski z Ukrainy pokazują jednoznacznie, jak bardzo lotnictwo potrzebuje nie tylko maszyn bojowych, lecz także, a może przede wszystkim, maszyn wsparcia – logistycznych czy walki radioelektronicznej. – W tej chwili NATO dysponuje w zasadzie jednym samolotem walki radioelektronicznej, F-18 Growler. To zdecydowanie za mało – mówił generał. Dodał, że w przypadku Polski priorytetem jest zakup maszyn do tankowania w powietrzu, które mogą również transportować rannych i poszkodowanych. – Tankowce to nie jest, jak długo uważało wielu decydentów, zabawka dla sił powietrznych. Jeżeli przykładowo mamy utrzymać w jednym miejscu nad Polską bojowy patrol powietrzny, to potrzebuję na to około ośmiu samolotów i 14 pilotów na 12 godzin. Mając tankowiec, mogę te liczby zmniejszyć o połowę – wskazywał dowódca Sił Powietrznych RP.

Dyskusja o nowych zakupach

O ile uczestnicy konferencji byli zgodni, że Wojsko Polskie potrzebuje nowych statków powietrznych – śmigłowców, samolotów i bezzałogowców, o tyle w przypadku dokonywanych w ostatnich latach zakupów oceny były różne. Posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca Komisji Obrony Narodowej, podkreślała, że ma ogromne wątpliwości, czy siłom powietrznym na pewno były potrzebne samoloty FA-50, bo nie wie, do czego właściwie te maszyny mają służyć. – Do działań bojowych czy do szkolenia? – pytała.

Były wiceprzewodniczący SKON Paweł Poncyljusz wskazywał, że w jego ocenie polska armia sięgnęła po samoloty FA-50, ponieważ nie była w stanie zmierzyć się z niskim poziomem gotowości do lotu samolotów M-346 Bielik. – Ich poziom gotowości wynosił około 30–35%. Zamiast więc uporać się z ich producentem, kupiono nowe samoloty szkolne – komentował.

Nie tylko lotnictwo wojskowe

W ramach konferencji „Lotnictwo Nowej Generacji” poza pięcioma sesjami „wojskowymi” organizatorzy przygotowali cztery panele dyskusyjne poświęcone lotnictwu cywilnemu oraz wykorzystaniu przez przemysł i gospodarkę narodową przestrzeni kosmicznej. Sprawy związane z najnowszymi technologiami satelitarnymi, które umożliwiają np. skuteczniejsze planowanie geoprzestrzenne rozwoju miast i miasteczek czy nadzór nad uprawami, nie budziły większych emocji, podobnie jak najnowsze rozwiązania do obsługi lotnisk. Gorącą dyskusję wywołał natomiast temat Centralnego Portu Komunikacyjnego, a zwłaszcza kwestia, czy ta inwestycja jest naprawdę Polsce potrzebna.

Konferencja „Lotnictwo Nowej Generacji” odbyła się 7 grudnia w Warszawie. Patronat honorowy nad nią objęło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Optyka dla żołnierzy
 
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zbrodnia made in ZSRS
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Rakiety dla Jastrzębi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO