moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Znaczek z okazji rocznicy urodzin gen. Sosnkowskiego

Poczta Polska przygotowała specjalną emisję filatelistyczną „Generał Kazimierz Sosnkowski (1885–1969)”. Znaczek został wprowadzony do obiegu 19 listopada 2023 r. – w 138. rocznicę jego urodzin. Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się 22 listopada br. w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie.

Kazimierz Sosnkowski był polskim dowódcą wojskowym i politykiem, działaczem niepodległościowym, a od 8 lipca 1943 Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych. Generał Józef Piłsudski określał go mianem „żołnierza o otwartym umyśle, dużych zdolnościach, przywykłego do mierzenia sił państwa w najrozmaitszych wysiłkach i do oceniania zjawisk o charakterze nie ściśle militarnym”.

Do projektu znaczka wykorzystano czarno-białą fotografię gen. Sosnkowskiego, pochodzącą ze zbiorów Pani Haliny Babińskiej. Generał Sosnkowski jest na nim w mundurze typu brytyjskiego z polskimi guzikami z orłem w koronie i dystynkcjami generała broni na naramiennikach. Nad lewą kieszenią widoczna jest honorowa odznaka pilota (tzw. gapa), wręczona mu przez dowódcę Polskich Sił Powietrznych gen. Mateusza Iżyckiego 26 maja 1944 roku. Poniżej znajdują się baretki orderów, odznaczeń i medali polskich i zagranicznych, a na nich zawieszony Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Z kolei na kieszeni munduru widnieje odznaka I Brygady Legionów Polskich „Za wierną służbę”, którą ówczesny płk Kazimierz Sosnkowski otrzymał z rąk Józefa Piłsudskiego 6 sierpnia 1916 r. Na lewym rękawie widoczna jest naszywka “Poland” noszona przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem brytyjskim. Poniżej haftowana oznaka rozpoznawcza 2 Korpusu Polskiego w formie tarczy, na której na czerwonym znajduje się tle syrenka warszawska.

Z okazji emisji fotografia gen. Sosnkowskiego została specjalnie koloryzowana przez Mirka Szponara. Wzdłuż prawej krawędzi znaczka umieszczono napis: POLSKA oraz nazwę emisji. W górnym prawym rogu widnieje oznaczenie wartości. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 39,5 mm x 31,25 mm. Nakład to 144 000 sztuk.

Co ciekawe, znaczek został wydrukowany w specjalnym układzie tête-bêche. Jest to technika, która zakłada, że para znaczków, drukowana jest tak, że jeden z nich jest obrócony do góry nogami w stosunku do drugiego. Kolory druku emisji „Generał Kazimierz Sosnkowski (1885–1969) ” to: niebieski, żółty, czarny, czerwony, srebrny oraz srebrny 2.

Emisji towarzyszy również koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) wraz z datownikiem. Na kopercie FDC umieszczono orzełka oraz wzory wężyków generalskich, a na datowniku nazwę emisji i wzór wężyków generalskich.

Emisja powstała we współpracy z Wojskowym Biurem Historycznym.

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: Poczta Polska

dodaj komentarz

komentarze


Pieta Michniowska
Nowa koalicja dronowa
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Mundur i bokserskie rękawice
NATO zwiększy produkcję broni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA znów uderzyły w Iran
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
MON i MSZ o szczycie NATO
Szerszeń z Sochaczewa
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Paliwowy krwiobieg NATO
Piksele prawdy w morzu fałszu
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Połączeni na Bałtyku
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ostatnia niedziela…
Marzenia częściowo spełnione
Ostatni lot „Pałera”
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Gen wojownika
Morska bryza w dwóch odsłonach
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Zbrodnicza farsa
Rosja testuje, Polska przechwytuje
W drodze po oficerskie gwiazdki
Borsuki i roje dronów
Saperzy w akcji pod wodą
Wsparcie ma znaczenie
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Żywią i bronią
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Tour przez garnizony
Polski projekt, światowe znaczenie
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Prezydent RP o szczycie NATO
Integracja F-35 rozpoczęta
Polski Gnom
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
PKW Irak zostaje w Jordanii
Dronowy kierunek przyszłości
PIRX-1 na orbicie
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Śmierć w sercu Azji
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Dawka wiedzy na trudne czasy
Przełomowe porozumienie
Vespa Battle Challenge
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Sportowa rewolucja na AWL-u
Cyfrowa niedyskrecja
Wojna hybrydowa trwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO