moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi ochotnicy u przemyskich terytorialsów

Blisko 100 ochotników z powiatów przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego rozpocznie w ten weekend służbę w 20 Przemyskiej Brygadzie OT. Przejdą oni szkolenie podstawowe oraz szkolenie wyrównawcze.

20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot" znów powiększyła swoje szeregi. Wśród ochotników z powiatów jarosławskiego, lubaczowskiego i przemyskiego, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową są zarówno nowicjusze, którzy jeszcze nigdy nie byli w wojsku, jak i osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy. Ci pierwsi przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe tzw. "szesnastkę" w ramach, którego będą uczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwsze pomocy, a także łączności i topografii. Szkolenie to zakończy się uroczystą przysięgą, która odbędzie się 2 grudnia w Stubnie. Z kolei rezerwiści przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Wśród ochotników, którzy w ten weekend stawili się w przemyskiej jednostce na szkolenie podstawowe są studenci, pracownicy instytucji państwowych i samorządowych, właściciele firm oraz bezrobotni. – Wstąpiłem do WOT, bo mogę pogodzić pracę i życie rodzinne ze służbą wojskową - mówi Andrzej. Z kolei dla Anny szkolenie podstawowe w WOT to okazja do sprawdzenie siebie. – Zawsze chciałam spróbować swoich sił w ciężkiej i odpowiedzialnej służbie wojskowej. Wiem, że moje wyobrażenie o wojsku zostanie zweryfikowane. Mam nadzieję, że będzie to weryfikacja pozytywna.

Szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów

Wśród nowo przyjętych żołnierzy jest również spora grupa rezerwistów, którzy postanowili wrócić do wojska i służyć w szeregach 20 Przemyskiej Brygady OT. - Mam za sobą kilkanaście lat służby w wojskach operacyjnych, ale nadarzyła się okazja, aby wrócić do wojska, więc postanowiłem – wracam jako żołnierz obrony terytorialnej. – mówi Grzegorz spod Przemyśla.

Jak zostać żołnierzem 20 PBOT?

Mieszkańcy regionu przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego, którzy są zainteresowani służbą w 20 PBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT, dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Tekst: ppor. Rafał Laska/ 20 PBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Medycyna pod ostrzałem
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Maj polskich żywych torped
Partnerstwo Polski i Litwy
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Na styku zagrożeń
Partnerstwo daje siłę
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Zatrzymanie pracownika MON-u
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Weterani razem przełamują bariery
Ostatnia minuta Kutschery
HIMARS-y w Rumunii
GROM szkoli przyszłych operatorów
Medal Honoru dla Ollisa
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
„Ratownik” o krok bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Terytorialsi konstruktorami dronów
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Kierunek Rumunia
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Podwyżki coraz bliżej
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Klucz do przyszłości
Szwedzi z Piorunami
Ferie z wojskiem
Nowy starszy podoficer w SGWP
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Bojowy duch i serce na dłoni
Taniec na „Orle”
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
To nie mogło się udać, ale…
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Co nowego w przepisach?
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Kolejne Husarze prawie gotowe
Outside the Box
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Together on the Front Line and Beyond
Invictus, czyli niezwyciężony
ORP „Garland” w konwoju śmierci
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Oko na Bałtyk
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Buzdygan Internautów – głosowanie
Zimowi podhalańczycy
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Premier wojenny
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Sprawdzili się na macie i w ringu
Gladius wzmacnia armię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO