moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dołącz do akcji „Pomóż, by chciało im się żyć”

Fundacja „Dorastaj z Nami” rozpoczęła społeczną kampanię pod hasłem „Pomóż, by chciało im się żyć”. Celem ogólnopolskiej akcji jest pomoc dzieciom tych, którzy zapłacili najwyższą cenę podczas służby na rzecz bezpieczeństwa innych. – Ich odwaga i poświęcenie nie mogą zostać zapomniane – apeluje Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji.

Tata dziś trzyletniej Matyldy był żołnierzem saperem. Zginął podczas rozbrajania niewybuchu, zanim urodziła się mu córka. Mgliste wspomnienie taty, który nie wrócił do domu z jednej z akcji pożarniczych, ma 5-letni Piotr. Niewiele starszy, bo 6-letni Kuba także nie pamięta swego ojca, policjanta, który zginął na służbie. Matylda, Kuba i Piotr są bohaterami 5. odsłony ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Fundację „Dorastaj z Nami” oraz Koalicję „Razem dla Bohaterów” pod nazwą „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, dla nich Tata”. W tym roku przebiega ona pod hasłem: „Pomóż, by chciało im się żyć”.

Od 1989 roku ponad 350 strażaków, policjantów, żołnierzy i ratowników nie wróciło z pracy do domu. – Co przeżywają dzieci, gdy dowiadują się, że ich tata albo mama zginęli? Jak pomóc im uporać się ze stratą? Jak wesprzeć ich rodziny? Na te problemy uwrażliwiamy ludzi w akcjach społecznych. Pracownicy służb publicznych giną za nas i dla nas. Pomóżmy żyć ich dzieciom – mówiła Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji „Dorastaj z Nami” podczas konferencji inaugurującej kampanię „Pomóż, by chciało im się żyć”. Podczas tej akcji w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych pojawi się spot zachęcający Polaków, aby przyłączyli się do kampanii. Informacje o akcji pojawią się także w radiu, na ekranach citylight i w social mediach. Organizatorzy liczą, że problemami swoich podopiecznych zainteresują sponsorów – firmy i osoby prywatne.

REKLAMA

Podczas 13-letniej działalności Fundacja pomogła ponad 300 dzieciom, których mama lub tata zginęli na służbie. Obecnie ma 140 podopiecznych, z których 73 to dzieci żołnierzy. Podopieczni otrzymują nie tylko pomoc finansową, lecz także mają zapewnioną opiekę psychologa i doradcy edukacyjnego. Jeżeli się uczą, pozostają pod parasolem Fundacji do 25. roku życia.

Podczas konferencji historię swojej rodziny opowiedziała między innymi Agnieszka Bieniek-Olszówka, żona kpr. Adama Olszówki, żołnierza 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. Jesienią 2019 roku razem z kolegami z jednostki brał on udział w akcji unieszkodliwiania niewybuchów z II wojny światowej w lesie w okolicy Kuźni Raciborskiej. Dwóch saperów, w tym kpr. Olszówka, zginęło na miejscu, trzeci zmarł po kilku dniach w szpitalu, trzech zostało poważnie rannych.

Dzieci kaprala Olszówki: 3-letnia dziś Matylda, która urodziła się po śmierci taty, 4-letni Franek, 16-letni Seweryn i 17-letni Igor są podopiecznymi Fundacji od 2020 roku. – Fundacja skontaktowała się ze mną po śmierci męża, niedługo po narodzinach Matyldy. Współfinansowała czesne za jej żłobek oraz za żłobek Franka. Objęła opieką także starszych synów, pokrywając koszty pomocy psychologicznej i zajęć sportowych oraz dofinansowując zakup komputerów. Trudno byłoby mi jako samotnej matce pokryć takie wydatki – opowiada Agnieszka Bieniek-Olszówka. Chwali także letnie warsztaty, w których uczestniczyły rodziny żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zginęli na służbie. – Najbardziej wzruszyła mnie informacja, że sponsorzy postanowili dodatkowo wesprzeć naszą rodzinę i kupić chłopcom rowery. Przepłakałam wówczas cały wieczór, dziwiąc się takiej hojności – wspomina.

Anna Bućkowska, doradca edukacyjny Fundacji „Dorastaj z Nami”, zwraca uwagę, że dzieci inaczej niż dorośli przeżywają śmierć bliskiej osoby. – Pogrążonej w żałobie rodzinie przydaje się wówczas wsparcie doradcy edukacyjnego, który nie tylko dostrzeże potrzeby dziecka, lecz także podpowie, jak je zaspokoić. Staramy się, aby dzieci mimo traumy, jaką przeżyły, miały marzenia i za nimi podążały – mówi Anna Bućkowska.

Fundacja „Dorastaj z Nami” pomaga dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów. Koalicję „Razem dla Bohaterów” tworzą firmy i instytucje wspierające podopiecznych Fundacji. W 2023 roku partnerami strategicznymi zostali: Orange, Orlen, Boeing, Fundacja BGK, Fundacja PKO BP, Fundacja PZU i Enea.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja „Dorastaj z Nami”

dodaj komentarz

komentarze


Co może Hugin
 
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Zimowy test dobrowolsów
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Out of the Shadow
AW101 już w Darłowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PGZ rośnie w siłę
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Wszystkie Pilice w wojsku
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Szef MON-u o planach obrony kraju
Sokół czuwa w Tatrach
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Po pierwsze rehabilitacja
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Fiński debiut w Sojuszu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Polski dzień strzelania w Rumunii
Polsko-koreańskie rozmowy
Ekspresowa pomoc
Kolejne zakupy dla wojska
Uwolnić zakładników
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Orka po koreańsku
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wiara bez wiedzy
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Abramsy jadą na ukraiński front
Porozumienie Sikorski-Stalin
Prosto do szturmu
32 krążki pływaków-żołnierzy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Misja: obronić Finlandię
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Laserowa rewolucja
PKW Orlik gotowy na misję
PKW Orlik już w Estonii
Podchorążowie świętują
Spoczęli w ojczyźnie
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Realia, a nie teoria
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Futsal na zakończenie rywalizacji
Debiutancka misja Hugina
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Loty M-346 wstrzymane
Terytorials na etacie
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Saperzy na wschodzie Polski
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Certyfikacja Eurokorpusu
Kolejne Kraby dla wojska
Zielony talizman Polaków
Unijna pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO