moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Troje żołnierzy na podium mistrzostw w maratonie

Dwoje reprezentantów 12 Dywizji Zmechanizowanej wywalczyło tytuły mistrzów Polski w maratonie. Po raz drugi z rzędu triumfowała st. szer. Monika Jackiewicz, a po raz pierwszy w karierze złoto na „królewskim” dystansie wywalczył st. szer. spec. Adam Nowicki. Na podium stanął również szer. Mateusz Kaczor. Terytorials w debiucie na maratońskiej trasie zdobył srebrny medal.

Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet odbyły się po raz 43. Panowie zaś rywalizowali o mistrzowskie tytuły po raz 93. Oba czempionaty odbyły się w ramach 22. Poznań Maratonu, który ukończyło 3429 mężczyzn i 671 kobiet. W Poznaniu padł rekord trasy, który ustanowił Erytrejczyk Petro Mamu Shaku. 42 km 195 m pokonał w 2 godz. 9 min 57 s. Z kolei najlepsza wśród pań Etiopka Tseginesh Mekonnin Legesse była bliska poprawienia rekordu trasy – biegła 2 godz. 27 min 28 s.

St. szer. Monika Jackiewicz w rywalizacji na trasie 22. Poznań Maratonu uplasowała się na 20. pozycji w klasyfikacji generalnej i na trzeciej wśród kobiet. Obrończyni tytułu mistrzowskiego uzyskała czas 2 godz. 31 min 15 s. Srebrny medal mistrzostw Polski, z czasem 2 godz. 36 min 29 s, wywalczyła Emilia Mazek z Warszawy. Brąz zaś zdobyła Ewa Jagielska z Warszawy, która na mecie zameldowała się po 2 godz. 38 min biegu.

– Plan wykonaliśmy w stu procentach. Po mistrzostwach świata w Budapeszcie, które odbyły się niespełna osiem tygodni temu, mieliśmy mało czasu na przygotowania do kolejnego startu – komentuje st. szer. spec. Artur Olejarz, trener st. szer. Moniki Jackiewicz i jednocześnie zawodnik. Szkoleniowiec, który na metę wbiegł tuż za swoją podopieczną, dodaje, że wprowadził do treningu kilka innowacji. – Chcieliśmy wypróbować nowe techniki. Wszystko wyszło znakomicie, więc jesteśmy zadowoleni z obrony tytułu mistrzowskiego – dodaje trener.

W rywalizacji mężczyzn o tytuł mistrza Polski do ostatnich metrów zacięcie rywalizowali o złoto dwaj żołnierze. Lepszym okazał się bardziej doświadczony i utytułowany st. szer. spec. Adam Nowicki. Olimpijczyk z Tokio, reprezentujący 12 Dywizję Zmechanizowaną, triumfował z czasem 2 godz. 12 min 34 s. Trzy sekundy po nim wbiegł na metę debiutujący na trasie maratonu szer. Mateusz Kaczor z wojsk obrony terytorialnej. Brązowy medal wywalczył Yared Shegumo. Wicemistrz Europy w maratonie z 2014 roku uzyskał czas 2 godz. 18 min 14 s. Czwarte miejsce zajął st. szer. Krzysztof Gosiewski z reprezentacji Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Uzyskany przez Adama Nowickiego wynik na razie daje mu szanse na dołączenie do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Ale przed sportowcami jeszcze kilka zawodów, które mogą wpłynąć na kształt listy reprezentantów. – Prawdopodobnie wszystko rozstrzygnie się w styczniu, ale na wszelki wypadek myślę o starcie w lutym w Sewilli. O ostatnie miejsca dające przepustki na igrzyska będzie można powalczyć do końca kwietnia – mówi st. szer. spec. Adam Nowicki. Mistrz chwalił też swojego najgroźniejszego rywala. – Mateusz zaliczył jeden z najlepszych debiutów w historii polskiego maratonu. Dzięki temu, że razem dobrze współpracowaliśmy, osiągnęliśmy jeden z lepszych czasów w historii mistrzostw – przyznaje reprezentant 12 DZ. Wprawdzie – jak mówi – na 2–3 km przed metą próbował oderwać się od rywala, ale przeszkodziły mu w tym skurcze mięśni. – Musiałem więc czekać na rozstrzygnięcia na ostatniej prostej. Rywal jako pierwszy rozpoczął finisz, ale utrzymałem jego tempo, a potem skutecznie skontrowałem – relacjonuje mistrz z 12 DZ.

SZUS

autor zdjęć: Marek Biczyk / PZLA

dodaj komentarz

komentarze


W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Laboratorium obrony państwa
Życie pod ostrzałem
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Rubio: należymy do siebie
Koniec olimpijskich zmagań
Debiut skialpinizmu
Desant w Putlos
Kierunek Rumunia
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Chciałem być na pierwszej linii
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Fenomen podziemnej armii
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Cztery lata wojny w Ukrainie
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Engineer Kościuszko Saves America
Sprintem do bobsleja
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Together on the Front Line and Beyond
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Gorąco wśród lodu
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Polska poza konwencją ottawską
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Skromny początek wielkiej wojny
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Torami po horyzont
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Arktyka pod lupą NATO
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Outside the Box
Walka o pierwszą dziesiątkę
Finlandia dla Sojuszu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Spluwaczki w nowej odsłonie
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Arktyczne polowanie NATO
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Oko na Bałtyk
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Partnerstwo dla artylerii
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Selonia, czyli łotewski poligon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO