moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej AW101 dla Wojska Polskiego

Już niedługo żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego będą mieli do dyspozycji wyłącznie nowoczesne śmigłowce. Obok już zamówionych AW149 swoje zadania będą realizować na pokładach maszyn AW101. Minister Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że Polska wysłała zaproszenie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie ich zakupu.


Obecnie podstawowym wyposażeniem lotniczym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego są rodzime śmigłowce W-3 Sokół oraz postsowieckie maszyny Mi-8 oraz Mi-17. Ponieważ wszystkie wymienione typy wiropłatów swoimi możliwościami coraz bardziej odstają od wymagań współczesnego pola walki, Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało stopniową wymianę śmigłowcowego wyposażenia aeromobilnej brygady.

Jako pierwsze do wymiany wybrano wiropłaty W-3 Sokół, które w Tomaszowie Mazowieckim zastąpią wielozadaniowe śmigłowce AW149. Wartą 8,25 mld zł umowę na dostawę 32 maszyn tego typu przez firmę PZL Świdnik podpisano w lipcu ubiegłego roku. Pierwsze egzemplarze AW149 mają trafić do wojska już w tym roku.

Dzisiaj minister Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu drugiego etapu wymiany lotniczego wyposażenia brygady z Tomaszowa Mazowieckiego. – Kolejna dobra wiadomość dla wojsk aeromobilnych. Wysłaliśmy dziś zaproszenie do negocjacji na dostawę 22 wielozadaniowych śmigłowców AW101, które niebawem zastąpią poradzieckie konstrukcje – zakomunikował szef resortu obrony narodowej.

Liczba śmigłowców AW101, które Polska chce pozyskać w ramach kolejnej umowy na zakup tego typu maszyn (po czterech AW101 dla marynarki wojennej w wersji ZOP/SAR), oznacza, że AW101 zastąpią wszystkie śmigłowce Mi-8 oraz Mi-17 użytkowane obecnie przez 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej.

Na razie nie wiadomo, kiedy może zostać podpisana umowa na dostawę 22 śmigłowców AW101 i jaka będzie jej wartość.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr ze Szwecji
1705474500
Jak widać WP nie poddaje się skandalicznym ekonomom, którzy życzą sobie by wojsko latało na tanich drzwiach od stodoły w miejsce nowoczesnych, sprawdzonych i ze zwiększonymi możliwościami śmigłowców jak AW101. To byłby skandal i kryminalne zaniedbanie, aby nie walczyć z powodu kosztów o bezpieczeństwo życia polskich żołnierzy w bardzo niebezpiecznych warunkach pracy! Brawo WP!
41-FE-8E-7A
~andy
1692548280
kupno AW 101 dla wojsk lądowych to marnowanie pieniędzy ... a nie wzmocnienie wojsk lądowych licząc koszt/ efekt ... są za duże i za drogie nawet na bałtyk ... ale mogą być ... ale dla wojsk lądowych to decyzyjny skandal
4F-BD-B0-7A
~ja
1692464220
Już niedługo żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego będą mieli do dyspozycji wyłącznie nowoczesne śmigłowce. TO ZNACZY KIEDY ZA 10 CZY 12 LAT
45-B4-96-AF

Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Święto sportowców w mundurach
Służba w kadrze
Kalorie to nie wszystko
Militarne Schengen
The Taste of Military Service
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Amunicja od Grupy WB
Mundurowi z benefitami
Gdy ucichnie artyleria
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nowe K9 w Węgorzewie
Trałowce do remontu
Niemieckie wsparcie z powietrza
Historyczna „Wisła”
Plan na WAM
Wojsko ma swojego satelitę!
Niebo pod osłoną
„Burza” nabiera kształtów
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Panczeniści na podium w Hamar
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Niemcy dla Tarczy Wschód
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
W ochronie granicy
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Aby granica była bezpieczna
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Dzień wart stu lat
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Seryjny Heron coraz bliżej
Wisła dopłynęła
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Kolejne AW149 nadlatują
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Polski Rosomak dalej w produkcji
Gala Boksu na Bemowie
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
Combat 56 u terytorialsów
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Pancerniacy jadą na misję
Kto zostanie Asem Sportu?
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Szwedzi w pętli
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Najdłuższa noc
Formoza – 50 lat morskich komandosów
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Nowe zasady dla kobiet w armii
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Odpalili K9 Thunder
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Smak służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO