moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie

Rozwój energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury – to tematy rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Korei Południowej, który jest z wizytą w Warszawie. Jednym z punktów spotkania była również kwestia współpracy przy odbudowywaniu Ukrainy. Podpisano dziś w tej sprawie porozumienie.

– Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Republiką Korei są wyśmienite, o czym świadczą rekordowe wyniki z 2022 roku, gdy obroty handlowe przekroczyły 10 mld dolarów – mówił dziś prezydent Andrzej Duda po zakończeniu rozmów z Yoon Suk-yeolem, prezydentem Korei Południowej. Polityk wraz z państwową delegacją goszczą dziś w Polsce. W rozmowach plenarnych z koreańskim prezydentem uczestniczył m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

 

Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda przypomniał, że Polska współpracuje gospodarczo z Koreą Południową od 34 lat. – W ostatnich dwóch latach doszło do ogromnej intensyfikacji tej współpracy, zarówno jeśli chodzi o rozwój gospodarki, jak i bezpieczeństwo – podkreślał prezydent i wskazał na kontrakty dotyczące zakupów czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów FA-50.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przyznał, że współpraca ze stroną południowokoreańską dotyczy nie tylko zakupu wojskowego sprzętu, lecz także możliwości produkowania go w Polsce. Andrzej Duda mówił również o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury. – Rozmawialiśmy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozwoju sieci kolejowych oraz współpracy handlowej w oparciu o polskie porty komunikacyjne. Wszystko z udziałem potencjalnym firm koreańskich na terenie naszego kraju – zapowiedział.

W obecności prezydentów zostały podpisane trzy porozumienia o współpracy między Republiką Korei a Polską. Dotyczą one promocji handlu i inwestycji, rozwoju infrastruktury transportowej oraz współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy. – Te dokumenty mają niebagatelny wpływ na rozwój współpracy gospodarczo-przemysłowej – skomentował prezydent Duda.

Z kolei prezydent Yoon Suk-yeol podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska stała się dla jego kraju najważniejszym partnerem inwestycyjnym. – Będziemy dalej wspierać ten rozwój. Cieszymy się że rozwija się zakres współpracy w zakresie energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury – powiedział prezydent Yoon Suk-yeol. Poinformował, że Korea Południowa będzie w tym roku głównym gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie zaprezentuje swoje produkty militarne.

Prezydenci rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie. – Zgodziliśmy się, że Korea Południowa i Polska mogą być idealnymi partnerami w sprawie odbudowy Ukrainy. Jestem pewny, że dokument dziś podpisany będzie fundamentem wspólnego działania – podkreślił koreański prezydent.

Z delegacją z Korei Południowej spotkał się również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Resort obrony poinformował, że podczas rozmów z Il Sungiem, koreańskim wiceministrem obrony narodowej, omówiono m.in. możliwości wzmacniania potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
Bez zmian w emeryturach
Mundur, medale i duma
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Sportowe jubileusze
Premier powołał nową wiceminister obrony
Trening działań połączonych
Jego ofiara – nasza pamięć
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Na granicy stratosfery
Zełenski traci Order Orła Białego?
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Wielka gra na ukraińskim froncie
Śmierć w sercu Azji
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Stała baza wojsk USA w Polsce
Kraków zaprosił weteranów
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Najzdrowsi z najtwardszych
Łączą nas wspólne cele
Święto DGRSZ
W centrum uwagi
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
AMW oferuje mieszkania
Sojusz kontra drony
Minister obrony RFN w Polsce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Koło zamachowe gospodarki
DOL(a) pilota
Zbrodnicza farsa
Koszykarskie widowisko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Ruszyły największe targi obronne
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Uniforms Are Worn by Real People
Podróż w ciemność
Podchorążowie w dżungli
Krok w stronę pokoju
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Lotnicze święto w Lesznie
Umowa na pociski do Patriotów
Równanie z „Iksem”
Innowacje dla bezpieczeństwa
Polska szykuje się do produkcji Panter
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
F-35 Changes Everything
Apetyt Smoka rośnie
Czerwieńsze będą…
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ważne decyzje w Brukseli
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Wsparcie ma znaczenie
Generał z cienia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO