moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Wilnie o najważniejszych zadaniach

Niezachwiane wsparcie walczącej Ukrainy, wytyczenie drogi jej przystąpienia do NATO, wzmocnienie sił szybkiego reagowania tej organizacji – to najważniejsze punkty spotkania przywódców Sojuszu, które właśnie trwa w Wilnie. Tuż przed rozpoczęciem historycznego szczytu przedstawił je sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

– Wyślemy jasną wiadomość dla Ukrainy, że będziemy przy niej trwać tak długo, jak to będzie potrzebne – powiedział podczas konferencji prasowej Jens Stoltenberg.

Przywódcy państw Sojuszu oraz krajów partnerskich spotkali się w Wilnie, aby omówić sytuację bezpieczeństwa i wytyczyć kierunki działania na kolejne lata. Główne tematy posiedzenia przedstawił sekretarz generalny NATO. – Podczas tego szczytu podejmiemy ważne decyzje i wyślemy jasną wiadomość dla Ukrainy, że będziemy przy niej trwać tak długo, jak to będzie potrzebne – zapewnił. – Oczekuję, że sojusznicy prześlą pozytywną wiadomość, jeśli chodzi o drogę Ukrainy do członkostwa w NATO – podkreślił Stoltenberg.

REKLAMA

Poinformował także, że zaproponował pakiet składający się z trzech elementów, które mają ten proces ułatwić. Pierwszym krokiem będzie potwierdzenie sojuszników, że Ukraina może się o taką pozycję w Sojuszu ubiegać. Drugi to utworzenie wieloletniego programu wsparcia militarnego, który zapewni armii Ukrainy interoperacyjność z wojskami Sojuszu, a kolejny dotyczy utworzenia Rady NATO-Ukraina, która pomoże budować relacje polityczne. Pierwsze posiedzenie Rady ma odbyć się już jutro i weźmie w nim udział m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski.

Stoltenberg zaznaczył, że co prawda Ukraina będzie mogła zostać członkiem Sojuszu dopiero po zakończeniu wojny, jednak już dziś trzeba dać jej jasny sygnał, że jest to możliwe, i wspierać ją w dążeniu do odzyskania suwerenności. Dlatego NATO zamierza zastosować uproszczony proces akcesyjny, czyli zrezygnuje z wymogu przedstawienia planu działań na rzecz członkostwa (MAP). – Nasze przesłanie jest proste. Drzwi do NATO pozostają otwarte, i to sojusznicy decydują o tym, kto może do nich dołączyć. Putin nie ma prawa weta – mówił lider Sojuszu podczas konferencji prasowej. – Wysyłamy jasną wiadomość. Napaść na Ukrainę była strategicznym błędem. Putin nie docenił Ukraińców, jedności sojuszników NATO i konsekwencji politycznych – dodał.

Podczas dwudniowych obrad liderzy państw Sojuszu dużo uwagi poświęcą także polityce odstraszania, nowym planom obronności, zajmą się też ustalaniem szczegółów dotyczących ostatecznego kształtu sił szybkiego reagowania. Jens Stoltenberg zaproponuje rozwinięcie współpracy wojsk Sojuszu i Ukrainy, dalsze wzmocnienie zdolności odstraszających NATO i zwiększenie liczby oddziałów szybkiego reagowania. – Oczekuję również, że sojusznicy ustalą bardziej ambitne deklaracje wydatków na obronność, a te 2% PKB to będzie absolutne minimum – zaznaczył.

Stoltenberg nawiązał również do wczorajszej zgody Turcji, by do NATO dołączyła Szwecja. – To dobra decyzja dla Szwecji, Turcji i całego Sojuszu, a w szczególności dla regionu bałtyckiego – stwierdził.

Podczas szczytu w Wilnie zaplanowano spotkania przedstawicieli NATO z delegacjami z Australii, Nowej Zelandii i Japonii. – To pokazuje, że nie postrzegamy bezpieczeństwa tylko regionalnie – podkreślił sekretarz generalny.

Dziennikarze dopytywali Stoltenberga o kwestie związane z przerzutem na Białoruś rosyjskiej broni nuklearnej i najemników Grupy Wagnera, a także zagrożenia związane z ewentualnymi prowokacjami na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu. – Ta retoryka nuklearna jest niebezpieczna, jednak Rosja wie, że wojna jądrowa nie może się wydarzyć – zaznaczył w odpowiedzi sekretarz generalny NATO. Zapewnił, że na razie sytuacja nie wymaga reakcji ze strony Sojuszu, jednak jest stale monitorowana. – Jeśli chodzi o Zaporoże, to Rosja po prostu musi wycofać swoje siły, bo to, jak działa obecnie na tym terenie, stwarza duże zagrożenie dla największej elektrowni atomowej w Europie – podkreślił Jens Stoltenberg. Dodał, że do tej pory NATO nie odnotowało obecności Grupy Wagnera na Białorusi.

Szczyt w Wilnie zakończy się w środę. Podczas spotkania Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO