moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koreańskie czołgi dotarły do Gdyni

Kolejne „Czarne pantery” są już w Polsce. Czołgi K2 dotarły w piątek do portu w Gdyni, i już wkrótce wzmocnią siłę 20 Brygady Zmechanizowanej w Morągu. To jedne z najnowocześniejszych czołgów dostępnych na rynku, a Polska kupiła ich aż 180. Koszt zamówienia to 3,37 mld dol.

– Kolejne siedem czołgów K2 Black Panther z Korei Płd. dotarło dziś drogą morską do portu w Gdyni – poinformował dziś w mediach społecznościowych wicepremier Mariusz Błaszczak. Czołgi trafią do żołnierzy z 20 Brygady Zmechanizowanej. Dzisiejsza dostawa ciężkiego sprzętu to efekt umów, które Polska zawarła z Koreą Południową w sierpniu 2022 roku. Zgodnie z nią do Polski ma trafić 180 koreańskich czołgów K2 wyprodukowanych w Hyundai Rotem oraz 212 haubic K9A1 produkcji Hanwha Defense. Realizacja umowy rozpoczęła się już w grudniu 2022 roku. Korea dostarczyła wówczas Polsce 10 czołgów K2 i 24 armatohaubice K9. Sprzęt trafił do wyposażenia 20 Brygady Zmechanizowanej w Morągu oraz 1 Brygady Artylerii w Węgorzewie. Reszta zamówionych K2 trafi do Wojska Polskiego do końca 2025 roku.

K2 Black Panther jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych spośród obecnie produkowanych czołgów podstawowych. Wyróżniają się niską wagą, dużą manewrowością i nowoczesnymi systemami kierowania ogniem oraz wsparcia dowodzenia. Ważą około 55 ton, a 1500-konny silnik Diesla pozwala im poruszać się w terenie z prędkością ponad 50 km/h (po drogach utwardzonych 70 km/h). Dzięki specjalistycznym urządzeniom „Czarne pantery” dysponują dużymi zdolnościami pokonywania przeszkód wodnych. Bez trudu przeprawią się przez rzekę czy jezioro o głębokości do czterech metrów.

Podstawowym uzbrojeniem K2 jest wyposażona w automat ładowania gładkolufowa armata o kalibrze 120 mm. Umożliwia ona wystrzelenie w ciągu minuty 10 pocisków. Koreańska armia zleciła opracowanie dla „Czarnych panter” kilku typów specjalistycznej amunicji, w tym pociski KSTAM – Korean Smart Top Attack Munition, którymi można razić cele oddalone nawet o 8 km.

Czołgi K2 Black Panther są w wyposażeniu południowokoreańskiej armii od 2014 roku. Do tej pory wyprodukowano około 260 sztuk w trzech transzach produkcyjnych, różniących się rodzajem silnika oraz skrzyni biegów (na początku były to rozwiązania niemieckie, docelowo zastosowano koreańskie).

Ewa Korsak

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Miecz w ręku NATO
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Armia na kryzys
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Wojsko testuje systemy antydronowe
Od cyberkursu po mundurówkę
Zbrodnia i kłamstwo
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Marynarz w koreańskim tyglu
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Ochrona w gotowości
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Twarde na poligonie
Psiakrew, harmata!
Rzeźnik w rękach GROM-u
Rosomaki na lądzie i morzu
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Bądź bezpieczny w sieci
Wypadek w PKW UNIFIL
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Zbrodnia bez kary
Pierwsze loty
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Syndrom Karbali
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Chunmoo trafią do Gostynina
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Pasja i fart
Kadeci na start
Zasiąść za sterami Apache’a
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Wojna sześcioosobowych armii
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Fińska armia luzuje rygory
NATO i USA o Iranie
Początek wielkiej historii
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Pirania zdała egzamin
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Groźny incydent w Libanie
„Kryzys” na AWL-u
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Debata o bezpieczeństwie
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Adaptacja i realizm
Wielkie serce K9
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO