moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino

W 79. rocznicę jednej z ważniejszych bitew II wojny światowej, czyli zdobycia przez Polaków Monte Cassino, oddano we Włoszech hołd żołnierzom gen. Władysława Andersa. Kilkuset uczestników obchodów uczciło także pamięć polskich bohaterów biorąc udział w trekkingu na Monte Cassino.

Ulewne opady deszczu zmusiły organizatorów rocznicowych obchodów na Monte Cassino do zmiany planu dzisiejszych uroczystości. – W trosce o zdrowie naszych weteranów uroczystość 79. rocznicy bitwy o Monte Cassino została ograniczona do modlitwy ekumenicznej i ceremonii złożenia kwiatów – poinformował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przed południem ok. 300 osób, w tym grupa żołnierzy na czele z gen. dyw. Markiem Sokołowskim, zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, oddała hołd zdobywcom Monte Cassino przechodząc ich śladami po trasie wytyczonej przez Wojskowy Instytutu Wydawniczego. Opracowanie ścieżki historycznej, na którą składa się 12 plansz opisujących losy 2 Korpusu i jego włoską wiktorię, to wspólny projekt naszej redakcji i Polskiej Fundacji Narodowej. Patronat honorowy nad jej stworzeniem objęli ministrowie obrony i kultury: Mariusz Błaszczak i Piotr Gliński, a opiekę merytoryczną sprawował jeden z najwybitniejszych znawców historii 2 Korpusu Polskiego, prof. Zbigniew Wawer. Maszerujący pokonali ponad 10 km z miasta Cassino na szczyt słynnego wzgórza. Był to już drugi trekking zorganizowany tą trasą. Pierwszy odbył się w zeszłym roku jako część oficjalnych obchodów 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino.

REKLAMA

Także dziś rano Jan Józef Kasprzyk, Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech oraz Enzo Salera, burmistrz Cassino złożyli kwiaty przed pomnikami: gen. Andersa w Cassino oraz 3 Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593. Z kolei wczoraj polska delegacja oddała hołd żołnierzom 6 Pułku Pancernego, którzy 25 maja 1944 roku zdobyli ufortyfikowane miasteczko Piedimonte San Germano. Podczas uroczystości minister Kasprzyk podziękował weteranom, że mieli odwagę i nie stracili nigdy wiary, nadziei i miłości do Rzeczypospolitej. – Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o ofierze polskich żołnierzy oraz przekazywanie jej kolejnym pokoleniom – zaznaczył Giacchino Ferdinandi, burmistrz Piedimonte San Germano.

Wyszli z nieludzkiej ziemi

Żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyli wzgórze Monte Cassino 18 maja 1944 roku. Ten masyw górski stanowił kluczowy punkt linii Gustawa, systemu niemieckich umocnień, który blokował aliantom drogę na Rzym. Alianckie siły od stycznia do marca 1944 roku trzykrotnie próbowały przełamać niemiecką obronę. Także pierwsze polskie natarcie w nocy z 11 na 12 maja zakończyło się niepowodzeniem. Atak wznowiono 16 maja, tym razem z sukcesem. Rano 18 maja patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknął biało-czerwoną flagę w ruinach klasztoru.

Żołnierze, którzy polegli w bitwie oraz podczas walk w okolicznych miejscowościach, spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Nekropolia, na której pochowano 1057 osób, została otwarta 1 września 1945 roku u stóp klasztoru Benedyktynów. Spoczywa także gen. Anders, który zgodnie z ostatnią wolą został pochowany wśród swoich żołnierzy.

2 Korpus Polski w większości tworzyli Polacy wypuszczeni z sowieckich łagrów i obozów na mocy podpisanego 30 lipca 1941 roku polsko-radzieckiego układu Sikorski-Majski zawartego po niemieckim ataku na ZSRS. Zostali oni uwięzieni po agresji Związku Radzieckiego na nasz kraj 17 września 1939 roku. Po oswobodzeniu zgłaszali się do polskiej armii tworzonej w ZSRS. Potem zostali ewakuowani ze Związku Radzieckiego na wschód. Z „nieludzkiej ziemi” wydostało się ponad 115 tys. Polaków, w tym około 78,5 tys. żołnierzy. Na początku 1944 roku już jako 2 KP znaleźli się we Włoszech, gdzie zdobyli m.in. Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.

Na ich czele stał gen. Anders. Oficer w okresie międzywojennym był m.in. dowódcą Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, z którą walczył w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRS na Polskę dostał się do sowieckiej niewoli. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski został uwolniony i wyznaczony przez gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza, na dowódcę Armii Polskiej w ZSRS, a następnie 2 KP.. Pod koniec wojny generał był Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Pozostał na emigracji, gdzie zmarł 12 maja 1970 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: UdsKiOR, PFN

dodaj komentarz

komentarze


Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
 
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Piekielny ogień dla polskiej armii
Polska wśród światowych liderów
Włosi na straży polskiego nieba
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Mieczniki do aneksu
Narada przed szczytem NATO
Najsprawniejsi wieloboiści
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez szklanego sufitu
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Ukryją się w Berberysach
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Słowa jak pociski
Maszerowali, lecz nie ginęli
Anakonda na Bałtyku
WOT i „Anakonda”
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Litwini kupią zestawy Grom
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Razem gotowi na wszystko
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wojsko poza schematem
Nowy regulamin dla żołnierzy
Pół wieku w zespole
Śladem profesjonalistów
„Nasze granice w Monte Cassino”
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Finlandia w NATO
Do końca walczył z tyranią
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Topaz dla Bułgarii
Koniec XI zmiany PKW Orlik
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Nowy wymiar wojska
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
B9 stawia na solidarność
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Cegiełka na morzu
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO