moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Test zdolności 18 Dywizji

Podczas działań wojskowe kolumny przemierzyły dziesiątki kilometrów po drogach publicznych. Żołnierze przeprowadzili także trening kierowania ogniem, używając armatohaubic Krab. Największe w tym roku ćwiczenia organizowane przez 18 Dywizję Zmechanizowaną właśnie się zakończyły. Najważniejszym celem „Niedźwiedzia ’23” było sprawdzenie możliwości wojska do działania poza poligonem.

W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze ze wszystkich jednostek podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz sojusznicy z Rumunii i Słowenii. Łącznie do działania zostało zaangażowanych kilka tysięcy wojskowych wyposażonych w setki jednostek sprzętu. Jakim wyzwaniom musieli sprostać? – Celem „Niedźwiedzia ’23” było sprawdzenie zdolności 18 Dywizji Zmechanizowanej do organizowania i realizowania działań taktycznych poza terenem poligonu. Z uwagi na bezpieczeństwo wiele elementów ćwiczeń ma charakter niejawny, ale mogę zdradzić, że uwzględniliśmy w nim wnioski i doświadczenia płynące z objętej wojną Ukrainy – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 DZ. Zdecydowano więc, że żołnierze opuszczą koszary, aby sprawdzić procedury i możliwości działania w rejonach, w jakich przyszłoby im operować w razie zagrożenia. W przypadku 18 DZ jest to południowo-wschodnia część Polski. – Prowadzenie działań poza terenem poligonu jest bardzo skomplikowane, bo wymaga skrupulatnego zaplanowania każdego kilometra trasy, którą pokonuje wojsko. Trzeba wówczas uwzględnić wiele czynników, takich jak przepustowość i nośność dróg oraz mostów, lokalizację obiektów infrastruktury krytycznej. Musimy także ustalić wiele spraw z przedstawicielami administracji publicznej i funkcjonariuszami innych służb – wyjaśnia oficer prasowy.

Ale to nie wszystko. Podczas „Niedźwiedzia ’23” żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej stawili się także na poligonie. W Nowej Dębie przeprowadzili m.in. trening kierowania ogniem, podczas którego do działania zostali zaangażowani wojskowi z pododdziałów zmechanizowanych, artylerii i przeciwlotnicy. Wówczas strzelały m.in. armatohaubice Krab i bojowe wozy piechoty. Oprócz tego wojskowi przećwiczyli działania związane z ewakuacją z pola walki rannych żołnierzy i uszkodzonego sprzętu.

Ćwiczenia były szczególnie istotne dla żołnierzy z 18 Pułku Przeciwlotniczego i 18 Pułku Artylerii. Formowanie obu jednostek rozpoczęło się w 2021 roku. – Za nami certyfikacja dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej. Rok temu taką procedurę przeszły 19 Brygada Zmechanizowana i 18 Pułk Logistyczny, teraz przyszedł czas na kolejne jednostki – wyjaśnia mjr Lipczyński. – Pułk artylerii i pułk przeciwlotniczy przejdą certyfikację jesienią. Ćwiczenia „Niedźwiedź” były więc dla żołnierzy jednym z ostatnich elementów przygotowujących ich do tego sprawdzianu – zaznacza.

Żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej już w przyszłym tygodniu wezmą udział w kolejnych manewrach. Tym razem będzie to „Anakonda ’23”, za której przebieg odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej także Żelazną Dywizją, rozpoczęło się w 2018 roku. Jej główną siłę stanowią: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 19 Brygada Zmechanizowana.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł, plut. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ostatnia droga Pileckiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nie szpital, a instytut
Pływacy i maratończycy na medal
Po śladach polskich bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO