moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Defilada powraca!

Na tę wiadomość czekali wszyscy miłośnicy wojska. Wojskowa defilada po kilku latach przerwy znów wpisze się w kalendarz obchodów Święta Wojska Polskiego. I choć dziś nie znamy jeszcze szczegółów tego wydarzenia, można być więcej niż pewnym, że nikt nie będzie zawiedziony. Na ulicach Warszawy zaprezentują się żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także najnowocześniejszy sprzęt Wojska Polskiego.

– Mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy pytają o defiladę. Będzie! 15 sierpnia w Warszawie. Rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów Święta Wojska Polskiego – zapowiedział dziś na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Oprócz defilady w całej Polsce będą organizowane wojskowe pikniki, pokazy sprzętu i spotkania z żołnierzami. O szczegółach defilady będziemy informować na naszym portalu. Dziś już wiadomo, że wezmą w niej udział żołnierze wojsk lądowych, sił powietrznych (liczymy na defiladę w powietrzu), marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej. Nie zabraknie najnowszego sprzętu, który w ostatnim czasie trafił do wyposażenia jednostek wojskowych.

Historia defilad z okazji święta Wojska Polskiego sięga czasów przedwojennych. Potem nastąpiła długa przerwa. Żołnierze powrócili do świętowania w gronie mieszkańców i gości Warszawy zaledwie 16 lat temu – w 2007 roku. Wówczas Alejami Ujazdowskimi w Warszawie przejechało około stu wojskowych pojazdów i przemaszerowało około tysiąca żołnierzy. W powietrzu można było podziwiać samoloty i śmigłowce należące do polskiej armii. Przeglądu pododdziałów dokonał Lech Kaczyński, wówczas prezydent Polski.

W kolejnych latach defilady odbywały się w stolicy z przerwą w 2019 roku, kiedy to zorganizowano ją w Katowicach. Powodem przeniesienia była setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego. W kolejnych latach zrezygnowano z organizowania defilad, najpierw ze względu na pandemię COVID-19, a w ubiegłym roku z powodu wojny w Ukrainie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Miłość od pierwszego wejrzenia
Syndrom Karbali
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Ślady, których nie widać
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Wielka gra na ukraińskim froncie
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Bałtyk, wspólna sprawa
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Tu nie ma miejsca na błędy
Chcą budować dla Amerykanów
Specjalsi: mała, wielka siła
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Polsko-estońska współpraca
Równanie z „Iksem”
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Wsparcie ma znaczenie
Lotnisko w zanadrzu
NATO i USA o Iranie
Leopardy 2PL na podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
SAFE dla Tarczy Wschód
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Marsz prawdę ci powie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
K9, ognia!
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Czerwieńsze będą…
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Za sterami DORSZ i myśliwców
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kraków zaprosił weteranów
Oswoić „latający komputer”
Generał z cienia
Nowa baza US Army w Polsce?
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Groźny incydent w Libanie
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Od indeksu do munduru
Polsko-kanadyjska współpraca
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Bez zmian w emeryturach
Sojusz kontra drony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO