moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyjdź na kwalifikację wojskową - zostań Terytorialsem

Od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 potrwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Jak zawsze jest to doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Książeczka wojskowa stanowi coraz częstsze "wyposażenie" młodych Polaków i Polek. Ten wojskowy dokument jest oczywistym atrybutem dorosłości zarówno w środowisku żołnierzy, jak i dowodem na zamknięcie "młodocianego" okresu życia i bycie gotowym do wzięcia odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za Ojczyznę. W tym roku kolejna grupa wchodzących w dorosłość kobiet i mężczyzn stanie przed komisją lekarską i przejdzie kwalifikację wojskową.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 lutego 2023 roku, kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 14 kwietnia. Potrwa przez 95 dni - do 21 lipca. Do komisji wojskowej zostaną skierowani mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2004 roku), mężczyźni którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. W tym roku przed komisjami stanie około 230 tysięcy młodych Polaków.

REKLAMA

Jak co roku przy komisjach powiatowych będzie można spotkać żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Na co dzień służą oni w swoich brygadach, odbywają ćwiczenia wojskowe i biorą czynny udział w realizowaniu zadań swoich sekcji, plutonów i kompanii - są zatem dobrym źródłem wiedzy na temat Terytorialnej Służby Wojskowej. Korzystając z możliwości bezpośredniej rozmowy z rekruterem, warto się do niej wcześniej przygotować.

Dlaczego kwalifikacja wojskowa jest dobrym momentem na dołączenie do WOT?

Stając przed komisją powiatową - w jednym miejscu można uzyskać kategorię zdrowia i założyć ewidencję wojskową. Jeśli już wtedy podejmiesz decyzję o zostaniu żołnierzem Wojska Polskiego skieruj swoje kroki do Wojskowego Centrum Rekrutacji i złóż wniosek o powołanie do czynnej służby wojskowej. Dołączając do Wojsk Obrony Terytorialnej pozostanie przed Tobą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które odbędziesz we wcześniej zaplanowanym przez Twoją brygadę terminie, po którym złożysz przysięgę wojskową i odbierzesz książeczkę wojskową.

Już teraz masz możliwość rozmowy z rekturerem z Twojej okolicy - wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji - 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).

Wojskowe Targi Służby i Pracy - podejmij nowe wyzwanie!

Chcesz porozmawiać o służbie w Wojskach Oborny Terytorialnej "twarzą w twarz"?

Już 17 i 18 marca 2023, w 16 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy, podczas których spotkasz między innymi rektuterów WOT. Pomogą Ci wypełnić wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz zapoznają z wyposażeniem używanym na codzień przez Terytorialsów.

Odwiedzając Targi w Olsztynie będzie można zobaczyć także najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. koreańską armatohaubicę K9 Thunder, czołg K2, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, wyrzutnię rakietową WR-40 LANGUSTA, armatohaubicę samobieżną KRAB, czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk, pokazy wyszkolenia żołnierzy, sztuk walki, pokaz pierwszej pomocy i medycy pola walki, musztrę i występ orkiestry wojskowej z Giżycka. Swój profesjonalizm, oprócz WOT, zaprezentują żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowej Służby Zdrowia, Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Możliwości studiowania na uczelniach wojskowych zaprezentują podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Akademii Sztuki Wojennej. 17 marca o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa kilkuset żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Przez cały dzień czynna będzie bezpłatna strzelnica i baza paintball. Będzie można spróbować swoich sił na trenażerze skoków spadochronowych. Na stoisku medycznym chętni zrobią podstawowe badania diagnostyczne.

Więcej o Wojskowych Targach Służby i Pracy: Wojskowe Targi Służby i Pracy – sprawdź, co da ci wojsko - Ministerstwo Obrony Narodowej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Powstały w 2017 roku i od 6 lat nieustannie rosną, osiągając na koniec 2022 roku liczbę 36 000 żołnierzy. Terytorialsi są dziś obecni w całej Polsce i odpowiadają za niemilitarną częśc zadań zarządzania kryzysowego: działamy na granicy polsko-białoruskiej w ramach op. Silne Wsparcie oraz wspieramy administrację publiczną i organizacje pozarządowe w ramach op. Niezawodna Pomoc. Służba w WOT to doskonały sposób na łączenie życia zawodowego ze służbą w Wojsku Polskim oraz możliwość rozwijania swoich kompetencji od pracy w zespole po kierowanie ludźmi.

Tekst: mjr Witold Sura/DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
 
Na ratunek „Rudemu”
Uparty Francuz od żuawów śmierci
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Nowatorskie manewry Marszałka
Po wojnie będę szczęśliwy
Na trasie legendarnego biegu
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Air Policing piątej generacji
Śladem profesjonalistów
F-35 w powietrzu
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
O pomocy dla Ukrainy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Wojna w świecie popkultury
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
NATO podsumowało 2022 rok
NATO patrzy na wschód
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Słowo czekisty
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Biały Dom o polskich MiG-ach
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Karą mogła być tylko śmierć
Celne oko strzelców CWZS-u
Piekielny ogień w zasięgu ręki
VIS na misję
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Młot na dyktatora
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Wspólne zakupy amunicji
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Garnizon US Army na stałe
To dobra ustawa dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Cegiełka na morzu
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Pod okiem rangersów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO