moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Masz szkolenie wojskowe? To na Ciebie czekają rekruterzy WOT

Już 18 marca rozpoczyna się szkolenie wyrównawcze tzw. ósemka w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to dla wielu osób pierwsza styczność z mundurem. Tak było w przypadku 144 rekrutów 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w niedzielę złożyli uroczystą przysięgę na Placu Zamkowym w Warszawie. Dla osób, które wcześniej były w armii WOT przygotował szkolenie uzupełniające. Zwane jest ono przez żołnierzy „ósemką”. To okazja na powrót – często po latach – do wojska nie zmieniając dotychczasowego życia zawodowego i rodzinnego.

Trenuj z nowoczesnym sprzętem

Ósemka to szkolenie uzupełniające dla powołanych, którzy już kiedyś służyli w Wojsku Polskim. Trwa - jak nazwa sugeruje - osiem dni i obejmuje zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i posługiwania się karabinkiem GROT i przede wszystkim, prowadzenia ognia do celów. Przypominane są też zagadnienia z zakresu zasad zachowania na polu walki, nawigacji, terenoznawstwa oraz udzielania pierwszej pomocy. W Warszawie są jeszcze miejsca na szkolenie 18-25 marca! Trzeba jednak szybko skontaktować się z rekruterem lub Wojskowym Centrum Rekrutacji. - Wojska Obrony Terytorialnej są otwarte na osoby, które miały styczność z armią. Szkolenie wstępne jest dwukrotnie krótsze, wykorzystujemy również dotychczasowe kompetencje żołnierzy. Jak sami podkreślają chęć wstąpienia do WOT często jest podyktowany tęsknotą za mundurem. Służba u nas daje możliwość pogodzenia swojej kariery zawodowej ze służbą – mówi Piotr Celej, rzecznik 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Marcowa ósemka jest pierwszym z trzech szkoleń wyrównawczych w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej w 2023 roku. Kolejne będą miały miejsce w czerwcu oraz wrześniu. Na żołnierzy czeka nowoczesny sprzęt oraz możliwość odnowienia wojskowej kariery w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.

Brygada do działań w mieście

Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju.

Mimo młodego stażu brygady działa ona prężnie organizując liczne szkolenia oraz delegując żołnierzy na kursy. W styczniu 2023 kurs instruktorski prowadzony przez byłych specjalsów ukończyło 45 osób, zaś od lipca ubiegłego roku było ich już ponad 100. Tak duża liczba instruktorów nie dziwi wziąwszy pod uwagę docelową liczbę żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

W trzech batalionach lekkiej piechoty (Warszawa Rembertów, Warszawa Ursynów oraz Borzęcin Duży) ma docelowo służyć 3 000 osób. W ciągu niecałego pół roku liczba ochotników przekroczyła już 600 osób. Obecnie uformowany jest batalion w Rembertowie, zaś szkolenia na Ursynowie mają ruszyć jeszcze w tym roku. Żołnierze ćwiczą m.in. działania w mieście w swoim rejonie odpowiedzialności. Przedstawiciele brygady uczestniczą też w licznych kursach podnoszących kompetencje, w tym kursie podoficerskim SONDA i oficerskim AGRYKOLA.

Jak zostać stołecznym terytorialsem?

18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Warto też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego rekrutera, do których kontakty znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Tekst: Piotr Celej/ rzecznik prasowy 18 SBOT

red. PZ

autor zdjęć: 18 SBOT

dodaj komentarz

komentarze


Łączność działa jak w zegarku
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Siła współpracy
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nie ma nudy
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Zakochałam się w slalomie
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Podwodne drony przypłyną z Polski
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Polska będzie zbrojna!
Zacięta walka o medale pod siatką
PFM bez tajemnic
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Krok w przyszłość
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Tankowanie w przestworzach
Oko na Bałtyk
Prezydenckie weto dla SAFE
Leopard nie stoi w kolejce
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Nie pozwala spocząć na laurach
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Pancerna nauka strzelania
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Przecieranie szlaków
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Polskie antydrony z Gdyni
Kierunek: przyszłość
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
W poszukiwaniu wyzwań
Together on the Front Line and Beyond
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
The Beginning of Great History
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Generał Molenda doradcą NATO
Piekło „Pługa”
Cel: Podwoić moc
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Trójskok Belmy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO