moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsza taka misja 12 Dywizji

20 stycznia przełożeni, podwładni, koledzy i koleżanki, a przede wszystkim rodziny pożegnały żołnierzy XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia podczas uroczystości zorganizowanej w „Białych Koszarach” w Stargardzie.

Przez najbliższe pół roku ponad 200 polskich żołnierzy będzie wykonywać zadania w ramach XII zmiany PKW RUMUNIA w południowo-wschodniej części Europy. Jest to pierwsza zmiana tej misji wystawiona przez 12 Brygadę Zmechanizowaną, gdyż od tego roku szczecińska jednostka przekazuje 17 Brygadzie Zmechanizowanej z Międzyrzecza odpowiedzialność za formowanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie.

W trakcie piątkowej uroczystości dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Szymon Koziatek podkreślił zarówno bogate doświadczenie żołnierzy związane z udziałem w misjach zagranicznych, profesjonalne wyszkolenie oraz przygotowanie do tej konkretnie misji, jak i znaczenie nowego zadania. – Jestem głęboko przekonany, że znacząco przyczynicie się do wzmacniania bezpieczeństwa w tym rejonie Europy. Wasze bogate wyszkolenie i doświadczenie znajdą odzwierciedlenie w owocnej współpracy z władzami lokalnymi oraz żołnierzami armii sojuszniczych, jak również w realizacji powierzonych Wam zadań – zaznaczył generał Koziatek.

Satysfakcji z podjętej odpowiedzialności oraz wyjątkowego wyzwania nie kryła major Katarzyna Lachowicz, która będzie nie tylko dowódcą XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego RUMUNIA, ale również pierwszym dowódcą kontyngentu w historii Wojska Polskiego. – Zmieniają się kontyngenty, rejony, mandaty misji, a my jesteśmy wciąż w tym samym miejscu - gotowi do wykonywania zadań w każdych warunkach i okolicznościach, w imię wartości, w które wierzymy. XII zmiana PKW RUMUNIA to marka, która wyrasta z wartości i postaw żołnierzy, którzy ją tworzą – podkreśliła major Lachowicz.

Wszystkim życzymy spokojnej misji oraz bezpiecznego powrotu do Ojczyzny.

Jednym z głównych postanowień Szczytu NATO w Warszawie (w dniach 08-09 lipca 2016 r.) było ustanowienie „dostosowanej Wysuniętej Obecności” (ang. tailored Forward Presence (tFP), czyli wzmocnienia bezpieczeństwa południowo – wschodniej części Europy poprzez stworzenie wielonarodowej brygady.
Na mocy powyższych postanowień Wojsko Polskie sformowało więc Polski Kontyngent Wojskowy RUMUNIA (zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP kontyngent liczy do 250 żołnierzy).

Trzon XII zmiany stanowią żołnierze 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, natomiast część stanowisk obsadzili również żołnierze z: innych jednostek wojskowych 12 Dywizji Zmechanizowanej, 1 Brygady Logistycznej (Bydgoszcz), 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia (Białobrzegi), 10 Brygady Logistycznej (Opole), 15 Brygady Zmechanizowanej (Giżycko), 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia (Sieradz), 10 pułku dowodzenia (Wrocław), Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (Poznań) czy z Wojsk Specjalnych.

Już niebawem polscy żołnierze wchodzący w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej będą wspólnie szkolić się z armiami sojuszniczymi pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy – Wschód. Do tego zadania będą wykorzystywać przede wszystkim kołowe transportery opancerzone Rosomak, które są również w wyposażeniu Błękitnej Brygady.

Tekst: mjr Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: por. Bartłomiej Kulesza

dodaj komentarz

komentarze


Cud w Trewirze
 
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Wojenny bohater na szubienicy
Skromny początek wielkiej wojny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
Palmiry – miejsce kaźni
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Eurofightery znowu w Polsce
„Avenger” na Monte Cassino
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO