moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ile powołań do dobrowolnej służby

W tym roku ponad 11 tys. osób przeszło szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W 2023 roku będzie ją mogło odbyć aż 25 tys. ochotników. Ministerstwo Obrony Narodowej określiło już limity przyjęć i podało terminy przyszłorocznych turnusów szkoleniowych.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Ten rodzaj służby jest pierwszym krokiem na drodze do ubiegania się o powołanie w szeregi armii zawodowej. Na początek ochotnik przechodzi 27- dniowe szkolenie podstawowe, które obejmuje naukę m.in. wojskowych regulaminów, podstaw łączności oraz zasad posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym. Potem składa przysięgę wojskową, a jeśli jest zainteresowany dalszym pełnieniem służby, rozpoczyna drugi etap – trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym.

Tysiące ochotników

Powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zostały uruchomione w maju. Od tego momentu 27-dniowe szkolenie podstawowe odbyło ponad 11 tys. osób. – Obecnie w trakcie szkolenia specjalistycznego jest 7789 osób – informuje ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

To jednak nie wszystkie dane dotyczące szkoleń DZSW. Zgodnie z przepisami, do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej mogli bowiem zgłosić się też absolwenci szkół ponadpodstawowych, realizujących programy związane z obronnością państwa. To m.in. uczniowie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych czy Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Z racji rozszerzonej edukacji obronnej w szkole średniej ich szkolenie podstawowe trwa jedynie 12 dni. W tym roku wzięło w nim udział 637 osób.

Limity na przyszły rok

W 2023 roku szansę, by wstąpić do dobrowolnej służby, będą mieli kolejni ochotnicy. Minister obrony narodowej określił właśnie limity i terminy powołań na szkolenia DZSW na potrzeby korpusu szeregowych w 2023 roku. Zgodnie z decyzją MON-u będzie je mogło przejść do 25 tys. ochotników. Limit ten dotyczy zarówno ochotników, którzy nie mieli dotąd do czynienia z wojskiem, jak i absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy uczestniczyli m.in. w programach edukacyjnych nadzorowanych przez MON. Tych pierwszych czeka 27-dniowe szkolenie podstawowe, m.in. w centrach szkolenia lub jednostkach wojskowych, drudzy przejdą jego skróconą wersję, 12-dniową.

Dłuższych szkoleń ma być w sumie osiem. Turnusy odbędą się w terminach: 16 stycznia – 11 lutego, 20 lutego – 18 marca, 8 maja – 3 czerwca, 12 czerwca – 8 lipca, 17 lipca – 12 sierpnia, 28 sierpnia – 23 września, 2 października – 28 października, 13 listopada – 9 grudnia. Absolwenci klas wojskowych z kolei będą mogli wziąć udział w jednym z trzech turnusów organizowanych w okresie: 23 maja – 3 czerwca, 1 sierpnia – 12 sierpnia, 12 września – 23 września.

Ukończenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej otwiera przed ochotnikiem wiele możliwości. Może on kontynuować szkolenie specjalistyczne, a po jego ukończeniu ubiegać się o powołanie do armii zawodowej. Jeśli natomiast rezygnuje z tzw. specjalistyki, może wstąpić do wojsk obrony terytorialnej albo po złożeniu wniosku pełnić służbę w rezerwie aktywnej. Jeśli wniosek nie zostanie złożony, żołnierz DZSW zostaje z automatu przeniesiony do rezerwy pasywnej, ale w ciagu trzech lat może kontynuować szkolenie.

Nabór do nowego rodzaju służby ruszył 21 maja 2022 roku razem z kampanią MON „Zostań żołnierzem. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa”. W 32 miejscowościach w całej Polsce odbyły się wówczas pikniki, podczas których ochotnicy mogli w punktach rekrutacyjnych złożyć akces do armii. Miesiąc później w kilkunastu jednostkach wojskowych zainaugurowano pierwsze szkolenie, a na początku lipca odbyły się pierwsze przysięgi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Mateusz Burda, Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko poza schematem
 
Ukryją się w Berberysach
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Gurkhowie. Najdzielniejsi z dzielnych
New Face of the Military
Najsprawniejsi wieloboiści
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Anakonda na Bałtyku
Bez szklanego sufitu
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Finlandia w NATO
Śladem profesjonalistów
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
B9 stawia na solidarność
Nowy regulamin dla żołnierzy
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Polska osią wschodniej flanki NATO
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Drugie miejsce triatlonistek na wojskowym czempionacie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Razem gotowi na wszystko
Narada przed szczytem NATO
Orka startuje!
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Cegiełka na morzu
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Sojuszniczy ogień na poligonie w Nowej Dębie
Nowy wymiar wojska
Koreańskie czołgi dotarły do Gdyni
Powalcz o nagrodę w konkursie im. Rejewskiego
Pół wieku w zespole
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pięć razy więcej amunicji z polskich zakładów
Słowa jak pociski
„Nasze granice w Monte Cassino”
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Gortat Team vs Wojsko Polskie – mecz ponownie w Łodzi
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Włosi na straży polskiego nieba
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Topaz dla Bułgarii
Kolejne VISy i Groty
Do końca walczył z tyranią
WOT i „Anakonda”
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Polska wśród światowych liderów
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Mieczniki do aneksu
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Koniec XI zmiany PKW Orlik
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Pamiętajmy o weteranach
Maszerowali, lecz nie ginęli
Pucharowe regaty udane dla kajakarzy CWZS-u
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO