moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ile powołań do dobrowolnej służby

W tym roku ponad 11 tys. osób przeszło szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W 2023 roku będzie ją mogło odbyć aż 25 tys. ochotników. Ministerstwo Obrony Narodowej określiło już limity przyjęć i podało terminy przyszłorocznych turnusów szkoleniowych.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Ten rodzaj służby jest pierwszym krokiem na drodze do ubiegania się o powołanie w szeregi armii zawodowej. Na początek ochotnik przechodzi 27- dniowe szkolenie podstawowe, które obejmuje naukę m.in. wojskowych regulaminów, podstaw łączności oraz zasad posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym. Potem składa przysięgę wojskową, a jeśli jest zainteresowany dalszym pełnieniem służby, rozpoczyna drugi etap – trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym.

Tysiące ochotników

Powołania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zostały uruchomione w maju. Od tego momentu 27-dniowe szkolenie podstawowe odbyło ponad 11 tys. osób. – Obecnie w trakcie szkolenia specjalistycznego jest 7789 osób – informuje ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

To jednak nie wszystkie dane dotyczące szkoleń DZSW. Zgodnie z przepisami, do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej mogli bowiem zgłosić się też absolwenci szkół ponadpodstawowych, realizujących programy związane z obronnością państwa. To m.in. uczniowie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych czy Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Z racji rozszerzonej edukacji obronnej w szkole średniej ich szkolenie podstawowe trwa jedynie 12 dni. W tym roku wzięło w nim udział 637 osób.

Limity na przyszły rok

W 2023 roku szansę, by wstąpić do dobrowolnej służby, będą mieli kolejni ochotnicy. Minister obrony narodowej określił właśnie limity i terminy powołań na szkolenia DZSW na potrzeby korpusu szeregowych w 2023 roku. Zgodnie z decyzją MON-u będzie je mogło przejść do 25 tys. ochotników. Limit ten dotyczy zarówno ochotników, którzy nie mieli dotąd do czynienia z wojskiem, jak i absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy uczestniczyli m.in. w programach edukacyjnych nadzorowanych przez MON. Tych pierwszych czeka 27-dniowe szkolenie podstawowe, m.in. w centrach szkolenia lub jednostkach wojskowych, drudzy przejdą jego skróconą wersję, 12-dniową.

Dłuższych szkoleń ma być w sumie osiem. Turnusy odbędą się w terminach: 16 stycznia – 11 lutego, 20 lutego – 18 marca, 8 maja – 3 czerwca, 12 czerwca – 8 lipca, 17 lipca – 12 sierpnia, 28 sierpnia – 23 września, 2 października – 28 października, 13 listopada – 9 grudnia. Absolwenci klas wojskowych z kolei będą mogli wziąć udział w jednym z trzech turnusów organizowanych w okresie: 23 maja – 3 czerwca, 1 sierpnia – 12 sierpnia, 12 września – 23 września.

Ukończenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej otwiera przed ochotnikiem wiele możliwości. Może on kontynuować szkolenie specjalistyczne, a po jego ukończeniu ubiegać się o powołanie do armii zawodowej. Jeśli natomiast rezygnuje z tzw. specjalistyki, może wstąpić do wojsk obrony terytorialnej albo po złożeniu wniosku pełnić służbę w rezerwie aktywnej. Jeśli wniosek nie zostanie złożony, żołnierz DZSW zostaje z automatu przeniesiony do rezerwy pasywnej, ale w ciagu trzech lat może kontynuować szkolenie.

Nabór do nowego rodzaju służby ruszył 21 maja 2022 roku razem z kampanią MON „Zostań żołnierzem. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa”. W 32 miejscowościach w całej Polsce odbyły się wówczas pikniki, podczas których ochotnicy mogli w punktach rekrutacyjnych złożyć akces do armii. Miesiąc później w kilkunastu jednostkach wojskowych zainaugurowano pierwsze szkolenie, a na początku lipca odbyły się pierwsze przysięgi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Mateusz Burda, Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Polska przystań brytyjskich jeńców
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Będzie za co kupić koreańską broń
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Bruksela przed szczytem
Nowoczesna łączność dla armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Priorytety dla armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Mocny sygnał od NATO
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Eurofightery znowu w Polsce
Kleszcze dla wojska
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO