moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piloci kibicują piłkarzom: sporo nas łączy

Polscy piłkarze dostali najlepszą eskortę honorową – do Kataru wylatywali w towarzystwie dwóch myśliwców F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Piloci odprowadzili reprezentację aż do polskiej granicy. – Trzymamy kciuki, by wrócili z tarczą. Staraliśmy się wprowadzić ich w wojowniczy nastrój – mówią lotnicy z Krzesin.

„Fork” i „Drago” – dwóch pilotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego pożegnało dziś reprezentację piłkarzy odlatujących na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Myśliwce w okolicach Łodzi zbliżyły się do samolotu, którym lecieli piłkarze. I tak przez kilkanaście minut znajdowali się w odległości kilku metrów. – Technicznie to było łatwe zadanie, podobne do tych, które wykonujemy podczas krajowych dyżurów bojowych albo w ramach Baltic Air Policing – wyjaśnia „Drago”. – W czasie zadania bojowego musimy po prostu zbliżyć się do samolotu, który nie ma włączonego transpondera albo ma jakieś problemy z nawiązaniem połączenia, i sprawdzić, co dzieje się na pokładzie. W tym przypadku to kluczowe zadanie było oczywiście inne – wyjaśnia pilot myśliwca. 

Eskortując samolot piłkarzy, piloci chcieli w ten sposób dodać otuchy zawodnikom. – Wbrew pozorom trochę nas łączy – mówi „Drago”. – Każdemu wydaje się, że pilot to solista, który sam wykonuje postawione zadanie. A tymczasem liczy się u nas praca zespołowa oraz odpowiednie przygotowanie przez dowódcę. Zupełnie jak w piłce nożnej. Tam również nie da się wygrywać solo – mówi „Drago”.

Pilot doskonale zna obydwie profesje, bo zanim został żołnierzem, planował karierę piłkarską. – Grałem w juniorskiej drużynie Korony Kielce, a potem w Rodzinie Kielce, więc znam piłkę nożną od podszewki, choć dziś jestem już tylko kibicem. Swoje zawodowe życie związałem z lotnictwem i nie żałuję – mówi oficer. Wspomina również, że dzisiejsze wydarzenie nie jest jego pierwszym spotkaniem z reprezentacją Polski w piłce nożnej. – Odwiedzili nas w bazie tuż przed mistrzostwami w 2018 roku. Wspominam to bardzo dobrze i mam nadzieję, że nie zgubili swojego ducha wojownika. Ja w każdym razie będę im mocno kibicował – deklaruje „Drago”. Mistrzostwa rozpoczynają się w niedzielę 20 listopada.

Znajomość żołnierzy i sportowców trwa już od pewnego czasu. Biało-Czerwoni byli z wizytą w Krzesinach także przed Euro 2020. Mogli wówczas spróbować lotu na symulatorze F-16, wziąć udział w wirtualnym treningu z katapultowania i porozmawiać z pilotami wielozadaniowych myśliwców, technikami i specjalistami od uzbrojenia.

Ewa Korsak

autor zdjęć: „Drago”

dodaj komentarz

komentarze


Polski sukces w Duńskim Marszu
Psiakrew, harmata!
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Jelcz coraz silniejszy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Rosomaki na lądzie i morzu
Syndrom Karbali
„Kryzys” na AWL-u
Zbrodnia i kłamstwo
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Większe możliwości Nitro-Chemu
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Debata o bezpieczeństwie
Początek wielkiej historii
Bądź bezpieczny w sieci
NATO i USA o Iranie
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Wielkie serce K9
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Logistyczna rewolucja w Opolu
Zbrodnia bez kary
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Fińska armia luzuje rygory
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Od cyberkursu po mundurówkę
Adaptacja i realizm
Antydronowa DIANA w Polsce
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Mała Orka?
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Pasja i fart
Moja Karbala
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Twarde na poligonie
Marynarz w koreańskim tyglu
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
54 sekundy próby
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Miecz w ręku NATO
Apache w polskich rękach
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Pierwsze loty
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Grzmoty zamiast Goździków
Architekci pola walki
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Wypadek w PKW UNIFIL
Pirania zdała egzamin
Groźny incydent w Libanie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO