moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT ćwiczy reakcję na kryzys

Szpital w niewielkiej miejscowości na Podlasiu został bez prądu. Na pomoc ruszyli żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podłączyli placówkę do kontenerowej elektrowni polowej, dzięki której mogła funkcjonować normalnie. To jeden z epizodów scenariusza antykryzysowych ćwiczeń „Amper ’22”, które na początku października odbyły się w Sokółce pod Białymstokiem.

W niewielkiej miejscowości na wschodzie Polski znajduje się jeden z posterunków energetycznych PGE Dystrybucja – największego w Polsce producenta i dostarczyciela energii elektrycznej. Kiedy obiekt zostanie zaatakowany, w całej okolicy zabraknie prądu. Taką potężną awarię zakładał scenariusz ćwiczeń „Amper ’22”, które zorganizowała PGE. Ich celem było sprawdzenie umiejętności reagowania na kryzys pracowników spółki oraz tego, jak wygląda współpraca ze służbami w czasie dużych awarii sieci. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że bez prądu zostały nie tylko gospodarstwa domowe, lecz także m.in. szpitale. Działania antykryzysowe natychmiast podjęli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji i strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Współpraca służb jest niezwykle istotna w czasie sytuacji kryzysowych, a ochrona infrastruktury elektroenergetycznej jest szczególnie ważna – zaznacza Jarosław Kwasek, prezes PGE Dystrybucja.

 

1 Podlaska Brygada OT wzięła udział w ćwiczeniach, wspierając zarówno cywilów, jak i służby. – Najpierw zespół oceny wsparcia musiał ocenić, czy działanie wojska w tej sytuacji jest potrzebne, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Następnie informacje te zostały przekazane dowódcy, który zdecydował, kto i w jaki sposób ma włączyć się w działania antykryzysowe – opisuje mjr Wojciech Pieluchowski, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 1 BOT. Okazało się, że pomocy terytorialsów potrzebuje szpital w Sokółce.

W razie awarii prądu w takich miejscach włączane jest zasilanie awaryjne, jednak według scenariusza ćwiczeń tym razem placówka miała z tym problem. – Postanowiliśmy podłączyć szpital do naszej kontenerowej elektrowni polowej. Takie urządzenie jest w stanie zasilić placówkę w energię niezbędną do funkcjonowania – wyjaśnia oficer. Podczas wykonywania tego zadania żołnierze zetknęli się z problemami technicznymi. – Chodziło o bardzo prozaiczne sprawy, takie jak niewystarczająca długość kabla i brak miejsca przy szpitalu, w którym mógłby stanąć kontener. Szybko sobie poradziliśmy z tą sytuacją i sprzęt został podłączony, ale, co najważniejsze, dzięki wnioskom z ćwiczeń „Amper ’22” w przyszłości szpitale w województwie podlaskim nie będą miały takich problemów. Każdy będzie zobowiązany do tego, by przygotować się na ewentualne podłączenie do kontenera – mówi mjr Wojciech Pieluchowski.

W czasie trwania ćwiczeń okazało się, że uszkodzone są również linie wysokiego napięcia. Do zlokalizowania miejsc awarii terytorialsi wykorzystali drony FlyEye. Obraz z kamer bezzałogowców był transmitowany na żywo do spółki PGE Dystrybucja, dzięki czemu jej pracownicy wiedzieli, gdzie znajdują się uszkodzenia, i mogli je naprawić.

Spółkę PGE Dystrybucja oraz 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej łączy porozumienie o współpracy podpisane w czerwcu tego roku. Jego celem jest zapewnienie mieszkańcom województwa podlaskiego bezpieczeństwa energetycznego, m.in. poprzez wsparcie ze strony WOT-u w usuwaniu masowych awarii. W ustawie o obronie ojczyzny wojskom obrony terytorialnej powierzono niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. WOT są głównym podmiotem w zakresie wspomagania władz cywilnych, jeśli chodzi o zarządzanie kryzysowe. Ćwiczenia „Amper ’22” po raz pierwszy były prowadzone na tak dużą skalę, ale ich organizatorzy podkreślają, że zgranie wszystkich służb jest kluczowe w przeciwdziałaniu kryzysom.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rusza morski „Dragon”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Kleszcze dla wojska
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Priorytety dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Przerwany lot „Orlika”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Palmiry – miejsce kaźni
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Offset dla „Wisły”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Pamiętamy o Niezłomnych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wojenny bohater na szubienicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Zamiana po włosku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO