moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprawdzian inżynieryjnego przygotowania

Na łąkę wyjeżdżają trzy zestawy minujące, zawierające w kontenerach łącznie 612 min przeciwpancernych. W ciągu zaledwie kilkunastu minut ustawiły pole minowe o długości około 800 m. Było to jedno z zadań, które realizowali żołnierze 1 Brzeskiego Pułku Saperów podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu ćwiczeń „Inżynieria ‘22”.

W trwające pięć dni ćwiczenia było zaangażowanych około 400 żołnierzy, w tym z 1 i 3 Batalionu Inżynieryjnego wchodzących w skład 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Jak mówi płk Grzegorz Oskroba, dowódca 1 BPS, testowano podczas nich m.in. sprawność dowództw w kierowaniu działaniami pododdziałów na polu walki, które udzielały wsparcia inżynieryjnego jednostkom operacyjnym.

 

Bojowe minowanie

Jednym z zadań realizowanych przez uczestników ćwiczeń „Inżynieria ‘22” było wykonanie zapory minowej z wykorzystaniem ustawiaczy min przyczepnych (UMP). Jak to się odbywa? Gdy zestaw rusza do minowania terenu, dwaj żołnierze obsługujący kontener układają wyjęte z niego miny na prowadnicach, po których przemieszczają się one do przyczepki. Z niej zaś po kolejnej prowadnicy, w określonych odstępach, zsuwają się na ziemię. Na przyczepie znajduje się czujnik, który odczytuje prędkość, z jaką jedzie zestaw, i przekazuje sygnał do automatu sterującego częstotliwością układania min. W czasie pracy UMP porusza się z prędkością kilku kilometrów na godzinę. Miny ustawiane są w odstępach od 4 do 12 m. Zestaw obsługuje pięciu żołnierzy. W plutonie minowania są trzy takie zestawy. W ciągu kilkunastu minut, układając miny co 4 m, pluton może ustawić trzyosiowe pole minowe o długości około 800 m.


Film: Bogusław Politowski / ZbrojnaTV

Praca obsług zestawów minujących wymaga sporego wysiłku fizycznego. – Tuż po postawieniu pola musimy szybko uzupełnić kontener, czyli zapakować do niego 204 miny – ćwiczebne mają masę około 5 kg, a bojowe blisko 10 kg. Mamy na to nie więcej niż 40 minut – opisuje kpr. Dawid Sobczak, dowódca jednego z zestawów.

Przodujący pododdział

Ppłk Krzysztof Ścigała, dowódca 1 Batalionu Inżynieryjnego, jest zadowolony z działania swoich żołnierzy. – Mam doświadczonych i dobrze wyszkolonych specjalistów. Są bardzo zaangażowani w swoje zadania i zdeterminowani – ocenia pracę swoich podwładnych oficer. W ubiegłym roku dowodzony przez niego batalion uzyskał tytuł „Przodującego Pododdziału Wojsk Lądowych”. W ćwiczeniach „Inżynieria ‘22” udział wzięło łącznie ponad 200 żołnierzy 1 Batalionu.

 

Podczas gdy jedni podwładni ppłk. Ścigały zajmowali się minowaniem terenu, inni otrzymali zadanie naprawy 100-metrowego odcinka drogi, która została zniszczona w wyniku nieprzyjacielskiego ostrzału. Do akcji przystąpiła spycharkoładowarka, wywrotka i inny specjalistyczny sprzęt. Wykorzystując płyty kompozytowe oraz maty z tworzywa sztucznego, saperzy sprawnie naprawili drogę.

PTS-y w nurcie rzeki

Z kolei głównym zadaniem 3 Batalionu Inżynieryjnego było zorganizowanie przeprawy przez Odrę. Do akcji ruszyły transportery pływające (PTS). Po wytyczeniu osi przeprawy i zorganizowaniu osłony ogniowej pojazdy gąsienicowe przetransportowały z jednego brzegu rzeki na drugi żołnierzy oraz samochody ciężarowe. Nad bezpieczeństwem czuwali na zakotwiczonych w nurcie rzeki łodziach medycy oraz przygotowani do zejścia w każdej chwili pod wodę płetwonurkowie. Na brzegu zaś stał jeden z PTS-ów, który pełnił funkcję ciągnika ewakuacyjnego.

W ćwiczeniach uczestniczyli także żołnierze 171 Batalionu Lekkiej Piechoty z 13 Śląskiej Brygady OT. Terytorialsi wydzielili na rzecz 1 Batalionu Inżynieryjnego sekcję strzelców wyborowych oraz pododdział do ochrony rejonu minowania. Do 3 Batalionu wydzielono zaś pododdział ochrony.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Przysięga w Limanowej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Cień atomowej zagłady
Pokazali bojowego ducha
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Nie szpital, a instytut
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ostatnia droga Pileckiego
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO