moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Interwencyjne granatniki

Jeszcze w tym roku do Wojska Polskiego trafią koreańskie automatyczne granatniki kal. 40 mm. – Jest to zakup interwencyjny o wartości kilkunastu milionów dolarów, z terminem realizacji w ciągu kilku miesięcy. Umowa obejmuje kilkaset granatników AGL K4 oraz pół miliona sztuk amunicji – wyjaśnia ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Kontrakt na dostawę granatników AGL K4 został podpisany kilka tygodni temu. Ministerstwo Obrony Narodowej nie ujawnia ani dokładnej wartości umowy, ani tego, ile sztuk broni pozyskamy z Korei Południowej. Wiadomo, że Polska zostanie piątym zagranicznym użytkownikiem koreańskich granatników – po Libii (która zakupiła je pierwsza w 2009 roku), Meksyku, Iraku i Singapurze.

AGL K4 waży – bez podstawy – nieco ponad 34 kg i jest w stanie wystrzeliwać 40-mm pociski z prędkością 241 m/s na maksymalną odległość ponad 2 km. Realnie jego skuteczny zasięg jest nieco mniejszy i wynosi ok. 1500 m.

Koreańskie AGL K4 będą trzecim typem automatycznych 40-mm granatników w polskim wojsku. Pierwszy model – amerykańskie Mk19 Mod 3 – został zakupiony w 2007 roku na potrzeby misji w Afganistanie. Co ciekawe, podobnie jak AGL K4, również w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Jednostki Wojska Polskiego dysponują około 170 sztukami Mk19.

Drugim typem 40-mm automatycznych granatników znajdujących się w Siłach Zbrojnych RP jest konstrukcja GMB firmy Heckler & Koch. Korzystają z niej rodzime wojska specjalne, które mają ich na swoim wyposażeniu ponad 50.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Republic of Korea Armed Forces

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1664744580
szkoda że MON AU interwencyjnie nie dostrzega polskiego przemysłu ... tylko interwencyjnie wydaje nasze pieniądze na zakupy w zagranicznych koncernach ( nawet w dziedzinach gdzie mamy rodzime zdolności ...) zaprzepaszczając szansę na rozwój Polski ...
73-90-07-8A

Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Od cyberkursu po mundurówkę
Przekuwanie pomysłów w produkty
Kosmiczne oko armii
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
New Approach to Military Reserve
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Borsuki w okopach
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Polska będzie produkować Pantery
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Dwunasty Husarz w powietrzu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wielkie serce K9
Zbrodnia i kłamstwo
Desant, konie i czołgi…
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Marynarz w koreańskim tyglu
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
JWK trenuje na paralotniach
Nauki i nauczki z Afganistanu
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Groźny incydent w Libanie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Syndrom Karbali
Wicepremier apeluje o jedność
Okiełznać Rosomaka
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Rzeźnik w rękach GROM-u
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Świat się zbroi na rekordową skalę
Awanse w Dniu Flagi
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Bieg ku pamięci bohaterów
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Zbrodnia bez kary
„Huragan” na kursie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Gotowi do działania
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Powrót WAM-u
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Zmiana warty w Szkole Orląt
Pasja i fart
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Wypadek w PKW UNIFIL
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Fińska armia luzuje rygory
Początek wielkiej historii
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Centrum pomocy i opieki
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
NATO i USA o Iranie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Adaptacja i realizm
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Lekcja 3 Maja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO