moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosjanie ostrzelali dworzec kolejowy

Ponad pięćdziesiąt osób, w tym dzieci, zginęło w ataku Rosjan na dworzec kolejowy w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie. Pamięć o tych, którzy zginęli, minutą ciszy uczcili na prośbę Wołodymyra Zełenskiego deputowani fińskiego parlamentu. Tymczasem świat dostarcza nową broń walczącej Ukrainie.

Rosyjskie wojska dopuściły się w piątek kolejnego ataku na cywilów. Ostrzelany został dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tłum czekał na ewakuację z miasta. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że dwa ostrzały nastąpiły w piątek rano. „Rosyjscy zbrodniarze wojenni z premedytacją wzięli na cel tysiące ludzi. Użyli bomb kasetowych” – poinformował resort.

O ataku w Kramatorsku mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w Helsinkach, gdzie wygłaszał przemówienie w fińskim parlamencie. Zełenski poprosił deputowanych o uczczenie pamięci ofiar minutą ciszy. – To był zwykły dworzec, zwykłe miasto. W dworzec, gdzie stłoczeni ludzie czekali na pociągi, by ewakuować się w bezpieczne miejsce, uderzyły rakiety. Mamy świadków, mamy nagrania, mamy resztki pocisków – mówił prezydent Ukrainy. – W taki sposób Rosja „chroni Donbas”. To jest 45. dzień naszej rzeczywistości po 8 latach wojny na wschodzie Ukrainy – dodał Zełenski. Ołeksij Honczarenko, mer Kramatorska, poinformował z kolei, że w szpitalach w mieście jest wielu rannych w stanie bardzo ciężkim. – Operuje jednocześnie 30–40 chirurgów – powiedział Honczarenko.

Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, ostrzegł, że Rosjanie przygotowują się do potężnej ofensywy, a miejscowości w obwodzie donieckim są nieustannie ostrzeliwane, dlatego też ich mieszkańcy są ewakuowani. Ludzie rezygnują z podróży koleją i poszukują transportu samochodowego.

Na Rosję nakładane są kolejne sankcje. Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś piąty ich pakiet. Obejmuje on zakaz wjazdu na teren Unii ciężarówek rosyjskich i białoruskich przewoźników, także w przewozach tranzytowych. Kolejne obostrzenia nakłada również Japonia. Chce zakazać importu węgla z Rosji całkowicie, choć póki co jedynie ograniczy import tego surowca. Władze w Tokio zakazują także importu rosyjskiej wódki i zamrażają aktywa dużych rosyjskich banków takich jak Alfa Bank i Sbierbank. Francja zapowiedziała natomiast, że jest gotowa wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy. Sankcje nałożone przez Wielką Brytanię, USA, a wkrótce Unię Europejską dotykają również dzieci prezydenta Władimira Putina. Zakładają one zamrożenie aktywów Katariny Władimirownej Tichonowej i Marii Władimirownej Woroncowej, dwóch dorosłych córek prezydenta Rosji. Według USA obie pomagają w ukrywaniu majątku Władimira Putina.

Świat wspiera Ukrainę nie tylko sankcjami wobec Rosji. Słowacki premier Eduard Heger poinformował dziś, że jego kraj przekazał Ukraińcom system obrony przeciwlotniczej S-300. Czechy natomiast dostarczył im zmodernizowane czołgi T-72.

Premier Boris Johnson ogłosił z kolei, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości 100 mln funtów. Brytyjski premier dodał, że do Ukrainy dotrą wkrótce kolejne przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Starstreak oraz 800 precyzyjnych pocisków przeciwpancernych, a także hełmy, noktowizory i kamizelki kuloodporne. Ben Wallace, minister obrony narodowej Wielkiej Brytanii, poinformował natomiast, że Ukraińcy otrzymają od armii brytyjskiej ciężkie pojazdy opancerzone Mastiff, które można uzbroić w karabin maszynowy 7,62 mm, ciężki karabin maszynowy 12,7 mm lub granatnik 40 mm.

KE

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
 
Spadochroniarze na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowoczesna łączność dla armii
Zielone światło dla Barbary
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Cud w Trewirze
Szef MON-u w Brukseli
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lekcje z frontu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Invictus w zimowym stylu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Abramsy pod dobrą opieką
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Śnieg może być groźną bronią
Ślubowanie kadetów OPW
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Bruksela przed szczytem
„Avenger” na Monte Cassino
Eurofightery znowu w Polsce
W rezerwie pasywnej będą oceny
Wojna o porządek świata
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO