moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bohaterowie odchodzą, szkolą się ich następcy

5 lat temu pożegnaliśmy śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”. Mimo, że odszedł w pierwszych dniach formowania WOT, był wielkim orędownikiem idei obrony terytorialnej oraz przyjacielem twórców formacji. Żołnierz batalionu AK „Parasol”, dowódca obrony Pałacyku Michla, z imponującą służbą w brytyjskiej armii po wojnie. Jest patronem powstającej w strukturach WOT - Jednostki Wojskowej GRYF.

Dowodził żołnierzami batalionu „Parasol” podczas Powstania Warszawskiego oraz podczas obrony Pałacyku Michla. Za udział w działalności wywiadowczej i konspiracyjnej Związku Walki Zbrojnej - AK, po wojnie nie mógł wrócić do sowieckiej Polski. Przebywał na emigracji w Wielkiej Brytanii, a swoje kompetencje wojskowe oraz przywódcze wykorzystał służąc w elitarnych brytyjskich jednostkach komandosów oraz w wywiadzie. Prowadził wiele operacji niekonwencjonalnych oraz specjalnych, również w Palestynie i Sudanie. Do Polski wrócił w 2002 roku, zdecydował, że zamieszka w Warszawie na stałe. „Gryf” był honorowym żołnierzem Jednostki Komandosów w Lublińcu, a wraz z objęciem dowodzenia nad Wojskami Obrony Terytorialnej przez generała Wiesława Kukułę, „Gryf” otoczył swoją mentorską opieką także WOT.

„Gryf był mi bliski, był moim mentorem i przewodnikiem, wciąż mi go bardzo brakuje Cieszę się, że gdy odchodził miał świadomość, że są dzisiaj w Polsce ludzie mu podobni, myślę, że "Gryf" byłby zachwycony widząc swoich następców” – wspomina generał broni Wiesław Kukuła. Przykład życia „Gryfa” był impulsem do nadania Jego imienia nowoformowanej Jednostce Wojskowej „GRYF”. Za jej budowę odpowiedzialni są żołnierze Zespołu Działań Niekonwencjonalnych, wszyscy mają rodowód Wojsk Specjalnych. W lutym rusza druga edycja kursu, nr 002, wzorowana na amerykańskim Special Forces Qualification Course (SFQC). Projekt jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia o charakterze hybrydowym.

Tekst: Maria Kołtunowska/DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Garland” w konwoju śmierci
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Premier wojenny
Szwedzi z Piorunami
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Nowy starszy podoficer w SGWP
Oko na Bałtyk
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Amerykanie zarobią na Duńczykach
HIMARS-y w Rumunii
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Ekstremalnie ważny cel
Zatrzymanie pracownika MON-u
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
PKW „Noteć” – koniec misji
Kierunek Rumunia
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Gladius wzmacnia armię
Maj polskich żywych torped
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Partnerstwo daje siłę
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Pies pomaga walczyć z PTSD
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Sprawdzili się na macie i w ringu
Partnerstwo Polski i Litwy
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Kursy podoficerskie po nowemu
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Przeprowadzka CSWOT-u
To nie mogło się udać, ale…
Zmiana warty na wschodniej granicy
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Litwa stawia na poligony
Terytorialsi konstruktorami dronów
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ostatnia minuta Kutschery
Together on the Front Line and Beyond
Outside the Box
Co nowego w przepisach?
Zimowi podhalańczycy
Ferie z wojskiem
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Na styku zagrożeń
GROM szkoli przyszłych operatorów
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO