moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u w Forcie Sill

Nasi żołnierze korzystają z wiedzy i unikalnych doświadczeń amerykańskich wykładowców. Zapewni im to gotowość do obsługi nowoczesnego sprzętu – mówił w czwartek minister Mariusz Błaszczak, który odwiedził Fort Sill w stanie Oklahoma. W tamtejszej Air Defense Artillery School szef MON-u spotkał się z polskimi żołnierzami, którzy przygotowują się do pracy na bateriach Patriot.

Do Stanów Zjednoczonych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poleciał na zaproszenie Lloyda J. Austina, sekretarza obrony USA. Wczoraj obaj ministrowie rozmawiali o sposobach wzmocnienia amerykańsko-polskich relacji i budowie zdolności obronnych. Dziś szef polskiego MON-u odwiedził Fort Sill w stanie Oklahoma. W znajdującej się tam Air Defense Artillery School szkolą się obecnie polscy żołnierze m.in. z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Kurs „Patriot Missile System Repairer” ma przygotować ich do obsługi baterii Patriot. Wyrzutnie tego typu Polska kupiła w ramach programu modernizacji technicznej „Wisła”.

 

REKLAMA

Szef MON-u przyznał, że jest pod dużym wrażeniem zarówno tego, czego uczą się nasi żołnierze, jak również ich podejścia do obowiązków. – Warunki szkolenia są fantastyczne. Laboratoria są bardzo dobrze wyposażone, a nasi żołnierze podnoszą swoje umiejętności, korzystając z wiedzy wykładowców z US Army. Tych, którzy byli na misjach i którzy w warunkach bojowych obsługiwali Patrioty. Te unikalne doświadczenia zapewnią naszym żołnierzom gotowość do obsługi tego nowoczesnego sprzętu – mówił minister Błaszczak.

Dodał, że polscy żołnierze chwalą sobie nie tylko doskonałe warunki stacjonowania i szkolenia, ale też bardzo dobre kontakty z sojusznikami, w tym ze szkolącymi się tutaj żołnierzami z Rumunii i Korei Płd. – Znajomości tu zawarte będą niewątpliwie procentowały w przyszłości. Bo to, czego dziś w Forcie Sill uczą się żołnierze, buduje interoperacyjność i współpracę żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego – zauważył minister.

Pytany o to, czy pandemia COVID może opóźnić dostawy do Polski amerykańskiego sprzętu przyznał, że wszystko przebiega zgodnie z planem i dostawy zostaną zrealizowane w zakładanym czasie, a więc do końca 2022 roku. – Naszą ambicją jest wpięcie różnych systemów obronnych w jedną sieć. Doprowadzimy do tego, by wojsko miało pełny przegląd sytuacyjny i mogło reagować adekwatnie do potrzeb. To niewątpliwie podniesie zdolności Wojska Polskiego o kilka poziomów – mówił Błaszczak.

Minister odwiedził też fabrykę Lima Army Tank Plant. To tu produkowane są nowoczesne czołgi Abrams. Przyznał, że zależało mu, by na temat dostaw tego sprzętu do Polski porozmawiać z producentem. Szef MON-u potwierdził informację z wczoraj i zapewnił, że wszystko jest na dobrej drodze, aby już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze Abramsów trafiły do naszego kraju.

W piątek, ostatniego dnia wizyty w Stanach Zjednoczonych, minister Błaszczak odwiedzi Doylestown w Pensylwanii i znajdujący się tam największy polski cmentarz w USA, na którym spoczywają weterani I i II wojny światowej. Szef MON-u odsłoni też ufundowaną przez resort obrony narodowej tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy stopień w siłach zbrojnych
 
Orlik po raz dziesiąty
Mecz z mistrzem!
Harduny dla strażaków?
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
SOMA dla specjalsów
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Śladem „białych kurierów”
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Course on Diplomacy
Zespół NATO na bojowo
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W jedynym słusznym kierunku
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Oczy na wschodnią flankę
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
W BBN o sytuacji na granicy
Nocny szturm na polską granicę
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Afganistan. Czas wracać do domu
Reforma administracji wojskowej
„Tumak ’21” na finiszu
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Lekcja wojska od górali
Wojskowa politechnika świętuje
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Niemiec z Goździkiem
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
F-16 lecą na Litwę
Dowódca generalny na granicy
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Słowo jak odcisk palca
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Mielec wraca do odrzutowców
Wciąż napięta sytuacja na granicy
W Sejmie o kondycji PGZ
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Legioniści wkraczają do Warszawy
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Niespokojna granica
Podchorążowie na posterunku
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Bryza na południowej flance
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Nastał dzień krwi i chwały…
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO