moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowości od Grupy WB

Jedna z nowości prezentowanych przez Grupę WB na kieleckich targach, czyli zdalnie sterowana stacja uzbrojenia, została zamontowana na produkowanym w RPA pojeździe Bruiser. Wóz został także wyposażony w opracowane w Polsce systemy łączności. Produkt Grupy WB i południowoafrykańskiej firmy Bruisertech otrzymał nazwę Combatmate.

Podczas XXIX MSPO należąca do Grupy WB spółka Arex zaprezentowała rodzinę zdalnie sterowanych stacji uzbrojenia ZSU. Każda z nich ma lekką, kompaktową konstrukcję, którą można zamontować na stacjonarnych lub mobilnych platformach, takich jak pojazdy bądź szybkie łodzie motorowe. W zależności od wersji stacja może być wyposażona w różnego rodzaju karabiny maszynowe, granatniki (także w oba rodzaje uzbrojenia jednocześnie) czy wyrzutnię amunicji krążącej Warmate. – To modułowe rozwiązanie, które możemy dopasować do potrzeb klienta – mówi Mirosław Chmieliński z firmy Arex.

Do obsługi stacji niezbędny jest tylko jeden operator, który może sterować uzbrojeniem z pewnej odległości (za pomocą panelu sterowania i joysticka, które również zostały opracowane przez Arex). Cele mogą być śledzone także automatycznie, z zewnętrznego systemu kierowania ogniem. Samo naprowadzenie uzbrojenia na cel dzięki cyfrowym napędom elektrycznym odbywa się szybko i skutecznie.

Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB, zaznacza, że stacje ZSU zostały opracowane z myślą o kontrahentach zagranicznych. – Ten produkt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Spodziewamy się, że będziemy realizować wiele zamówień z różnych stron świata – zaznacza.

Podczas kieleckich targów można zobaczyć stację ZSU-03 zamontowaną na produkowanym w RPA pojeździe opancerzonym Bruiser 112. Stacja została wyposażona w karabin maszynowy i cztery wyrzutnie granatów dymnych. Oprócz tego pojazd ma m.in. system zarządzania polem walki Topaz, system łączności Fonet, radiostacje Perad i Comp@n, a także wyrzutnię amunicji krążącej Warmate. Produkt opracowany przez WB Group i firmę Bruisertech (producenta pojazdu) otrzymał nazwę Combatmate.

To jednak niejedyne nowości, jakie Grupa WB prezentuje podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na stoisku firmy można zobaczyć także całą gamę dronów, w tym nową wersję bezzałogowego statku powietrznego FT-5 Łoś.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
„Road Runner” w Libanie
Pożegnanie z Columbią
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Defendery skompletowane
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Rekompensaty na nowych zasadach
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Z najlepszymi na planszy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Zwycięska batalia o stolicę
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Największy transport Abramsów w tym roku
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Cios w plecy
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Black Hawki nad Warszawą
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Hekatomba na Woli
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Święto Wojsk Lądowych
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Krok ku niezależności
17 września 1939. Nigdy więcej
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Brytyjczycy żegnają Malbork
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Wielkie zbrojenia za Odrą
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Czołgiści w ogniu
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
Brytyjczycy na wschodniej straży
Husarz z polskim instruktorem
Orlik na Alfę
Kurs dla najlepszych w SERE
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Debiut polskich Patriotów
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Dwie agresje, dwie okupacje
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
W poszukiwaniu majora Serafina
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
NATO – jesteśmy z Polską

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO