moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na każdym z nas spoczywa obowiązek pamięci

Echa września 1939 roku nie cichną mimo upływu czasu. Od 82 lat jako naród musimy wciąż mierzyć się z konsekwencjami tej straszliwej wojny. Polskie doświadczenia wojenne wciąż trwają – mierzone nie tylko cmentarzami wojennymi, podniesionymi z ruin miastami, wsiami odbudowanymi z pogorzelisk, tragicznym losem pomordowanych i zaginionych. Nadal musimy mierzyć się z próbami relatywizowania bądź fałszowania właściwego opisu zbrodni na Polsce. Na każdym z nas spoczywa obowiązek pamięci, budowany na znajomości naszych dziejów i odwadze upominania się o godność i sprawiedliwość w imieniu polskich ofiar wojny, w imieniu tych, którzy przemówić już nie mogą. Przypomnijmy, że mimo kilkudziesięciu lat fałszowania historii, coraz powszechniejsza staje się świadomość, że Polska miała dwóch wrogów. Że ostateczne załamanie się Rzeczypospolitej, która wykrwawiała swoje wojsko, broniąc się przed Niemcami, nastąpiło po napaści sowieckiej. To właśnie ten fatalny, zbrodniczy sojusz przypieczętował los Polski na długie lata. Stał się początkiem niewyobrażalnych doświadczeń naszych obywateli, ich cierpienia i śmierci.

Na tle dramatu Września – zawsze jaśnieje świadectwo patriotyzmu polskiego żołnierza, który szedł na wroga z bronią w ręku, z niezłomną wolą walki. Duch walki i determinacja naszego wojska nie wystarczyły jednak w starciu z tak potężną machiną wojenną, która z dwóch stron uderzyła wtedy w Polskę. „Wykazaliście hart i odwagę w czasie zwątpień i dochowaliście wierności Ojczyźnie do końca” – to zdanie z ostatniego rozkazu gen. Franciszka Kleeberga pod Kockiem w żołnierskich słowach przedstawia portret zbiorowy osamotnionych żołnierzy Września. Tym większą czcią należy otoczyć wszystkich, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Tym większym szacunkiem i wdzięcznością należy otaczać odchodzące pokolenie uczestników tamtych dni.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

 

 

 

W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.

 

Mecenasami jednodniówki są Polska Grupa Energetyczna i Poczta Polska.

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

Mariusz Błaszczak , minister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Biało-czerwona na Monte Cassino
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
K9, ognia!
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Marsz prawdę ci powie
Bałtyk, wspólna sprawa
Polsko-estońska współpraca
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Śmierć w sercu Azji
Oswoić „latający komputer”
Lotnisko w zanadrzu
Syndrom Karbali
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
NATO wzmacnia wschodnią flankę
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ślady, których nie widać
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Kraków zaprosił weteranów
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Nowa baza US Army w Polsce?
Chcą budować dla Amerykanów
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Groźny incydent w Libanie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski wkład w operację „Overlord”
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Generał z cienia
DIANA szansą dla polskich innowacji
Hegseth odznaczył polskiego generała
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Czerwieńsze będą…
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
NATO rozkłada lotniczy parasol
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Bez zmian w emeryturach
Od indeksu do munduru
Za sterami DORSZ i myśliwców
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Latający dron – broń na okręty podwodne
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-kanadyjska współpraca
Sojusz kontra drony
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Równanie z „Iksem”
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Wsparcie ma znaczenie
Wielka gra na ukraińskim froncie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO