moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie w kompletnych ciemnościach

Muszą być sprawni fizycznie, opanowani i nie mieć klaustrofobii – tylko wtedy są w stanie nauczyć się np. pływania na azymut czy prowadzenia rozpoznania w absolutnych ciemnościach. Na Zalewie Sulejowskim w skrajnie trudnych warunkach trenowali nurkowie z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Szkolenie trwało dwa tygodnie.

Nurkowie z pododdziałów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w czasie dwutygodniowego zgrupowania ćwiczyli poszukiwanie i wydobywanie zatopionego sprzętu, przygotowanie obiektów hydrotechnicznych pod minowanie oraz rozpoznanie terenu pod lądowisko śmigłowcowe lub przeprawę. – Szkolenie miało podtrzymać nasze umiejętności na takim poziomie, żeby każdy z nas mógł wykonać postawione zadanie niejako z marszu. W treningu brali udział także młodsi służbą nurkowie, którzy zapoznawali się ze zbiornikiem wodnym oraz nabierali doświadczenia przy instruktorach – mówi sierż. Kamil Baliński, szef zgrupowania nurków 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Na wskazaniach przyrządów

Jedno z zadań polegało na poszukiwaniu oraz wydobywaniu zatopionych przedmiotów. Nurkowie wykonują to za pomocą metod: okrężnej, sektorowej lub wahadłowej. – Według nas najbardziej efektywne są metody sektorowe oraz wahadłowe. Ta pierwsza polega na rozstawieniu połączonych linami bojek, które tworzą prostokąty. Nurek przeszukuje dno każdego z sektorów, od lewej do prawej – tłumaczy plut. Paweł Socha, dowódca drużyny rozpoznania inżynieryjnego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Wykorzystując metodę wahadłową, para nurków na lince sygnałowej pływa po wahadle, systematycznie zmniejszając dystans o około metr. W ten sposób przeszukują obszar o kształcie trójkąta. – Widoczność w wodzie sięgała kilkudziesięciu centymetrów, co tworzyło idealne warunki szkoleniowe. Zatopionego sprzętu nie zobaczy się ze znacznej odległości. Trzeba było sprawdzić dno centymetr po centymetrze – dodaje sierż. Kamil Baliński. Właśnie z tego powodu nurkowie nie mogą mieć klaustrofobii. – Zadania wykonywaliśmy na głębokości do 16 m w przypadku przeszukiwania dna oraz podczas rozpoznania obiektu hydrotechnicznego, natomiast w trakcie pływania na azymut do 5 m. Pływaliśmy opierając się na wskazaniach kompasów oraz głębokościomierzy – wyjaśnia nurek.

Stan powietrza w butli

Na zgrupowaniu szkolili się także nurkowie, którzy dopiero co ukończyli kurs w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków w Gdyni. Rolą instruktorów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej było ugruntowanie ich wiedzy. – Młodsi stażem żołnierze od początku wykonywali wszystkie zadania. Dla bezpieczeństwa nurkowali jednak w parach z bardziej doświadczonymi kolegami – zaznacza plut. Paweł Socha.

Zgodnie z przepisami, na głębokościach nieprzekraczających 20 m nurkowie mogą schodzić pod wodę w pojedynkę, muszą być jednak asekurowani przez kolegów znajdujących się na powierzchni. Ze względu na warunki panujące w Zalewie Sulejowskim, takiego rozwiązania unikają nawet starsi stażem żołnierze. – Role w parach są jasno podzielone. Podczas zadań nawigacyjnych nurek płynący na azymut nie może się rozpraszać niczym innym, utrzymuje jedynie kierunek i głębokość. W tym czasie drugi nurek sprawdza nawet stan powietrza w butli prowadzącego – relacjonuje plut. Socha. Współpraca jest także niezbędna podczas sytuacji awaryjnych. – Mamy identycznie skonfigurowany sprzęt. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia odruchowo wiemy, z której strony znajduje się automat główny, automat zapasowy czy nóż – wylicza instruktor. Tylko w ten sposób można zareagować wystarczająco szybko i uniknąć wypadku.

Szkolenie nurków z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej organizowane jest cyklicznie co kilka tygodni. Zgrupowanie zakończyło się w piątek.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
„Ta ziemia do Polski należy…”
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
W obronie wschodniej flanki NATO
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO