moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Groty dla proobronnych

Członkowie Jednostki Strzeleckiej 4051 z Włocławka będą mogli stosować podczas szkolenia karabinki Grot. Przekazała je organizacji Fabryka Broni „Łucznik”. – Nowoczesny sprzęt, którego używa Wojsko Polskie, z pewnością uatrakcyjni nasze szkolenia – mówi Krzysztof Wójcik, dowódca jednostki.

Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek im. gen. broni Władysława Andersa, do której należą służący w armii żołnierze oraz rezerwiści, od lat angażuje się w działania na rzecz obronności. Jej członkowie prowadzą szkolenia obronne, biorą udział w akcjach ratowniczych, działają na rzecz kombatantów, organizują także zawody z zakresu strzelectwa, ratownictwa, sportów wodnych i nurkowych. Stowarzyszenie współpracuje z wojskiem i jest jedyną certyfikowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej (czyli zweryfikowaną pod kątem umiejętności i gotowości do współpracy z siłami zbojnymi) organizacją proobronną w kraju, która ma pozwolenie na broń do wykorzystania w celach szkoleniowych.

– Na podstawie tego pozwolenia zwróciliśmy się w marcu tego roku do Fabryki Broni „Łucznik” z wnioskiem o nawiązanie współpracy. Zależy nam, by prowadzić szkolenia na wysokim poziomie i korzystać z najnowocześniejszego sprzętu militarnego, podobnego do tego, jaki ma Wojsko Polskie – mówi Krzysztof Wójcik, dowódca włocławskich strzelców.

Umowa zakładająca współpracę z radomską fabryką została podpisana kilka dni temu, a jej głównym punktem było przekazanie strzelcom karabinków MSBS Grot kalibru 5,56 mm. – To bez wątpienia przełomowa chwila w historii naszej organizacji – podkreśla Wójcik. Dodaje, że poza członkami jednostki z nowej broni będzie też korzystać młodzież szkolona przez instruktorów stowarzyszenia. – W marcu tego roku jako jedni z pierwszych zawarliśmy umowę partnerską z MON-em. Zgodnie z jej zapisami nasz udział w szkoleniu młodych ludzi, w tym głównie uczniów klas wojskowych, będzie większy niż dotąd. Na pewno ta nowa broń uatrakcyjni zajęcia – mówi dowódca strzelców.

Tym samym jednostka strzelecka z Włocławka jako pierwsza z organizacji proobronnych będzie używać z tej broni. – Dzięki tej współpracy będziemy mieli dodatkową informację zwrotną na temat naszego produktu. To kluczowe dla dalszego rozwoju konstrukcji – mówił po podpisaniu porozumienia Piotr Szczepański, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik”. Szczegóły umowy (liczba karabinków i ich cena) są objęte tajemnicą handlową.

To pierwsza umowa, w ramach której organizacja proobronna otrzymała nowoczesny sprzęt szkoleniowy wykorzystywany na co dzień w Wojsku Polskim.

Możliwości szkoleniowe jednostki z Włocławka zwiększą się jednak nie tylko dzięki porozumieniu z Łucznikiem. Kilka dni temu strzelcy podpisali opiewającą na ponad 85 tys. zł umowę na dotację z MON-u. Uzyskane z resortu fundusze zostaną przeznaczone na zorganizowanie między innymi siedmiu kursów proobronnych dla instruktorów, a także dwóch obozów szkoleniowych. W obu przedsięwzięciach weźmie udział niemal dwieście osób, które podczas szkolenia będą miały do dyspozycji około 21 tys. sztuk amunicji (kalibru 5,56x45, 7,62x39 i 9x19 mm).

Paulina Glińska

autor zdjęć: JS 4051 Włocławek, Fabryka Broni Łucznik

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Szef MON-u w Brukseli
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Zimowy sprawdzian podchorążych
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Dobrowolsi – czas start!
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lekcje z frontu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Invictus w zimowym stylu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowoczesna łączność dla armii
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rakietowy szach
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Cud w Trewirze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zielone światło dla Barbary
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO