moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czarne karabiny” na Mazurach

Przez ostatnie sześć miesięcy na czele Batalionowej Grupy Bojowej NATO stali żołnierze z 2 Pułku Kawalerii US Army. Dziś zastąpili ich gwardziści, którzy do Polski przyjechali prosto z Waszyngtonu. Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się w Bemowie Piskim, gdzie stacjonują sojusznicze pododdziały.

– Wysunięta wzmocniona obecność sił NATO na wschodniej flance jest praktycznym potwierdzeniem znaczenia dla państw sojuszniczych fundamentalnej reguły kolektywnej obrony oraz naszej ścisłej współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa – napisał w liście do uczestników wydarzenia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Zaznaczył, że to dziewiąta rotacja wojsk US Army, które stacjonują na Mazurach. Podziękował za „wzorową służbę i współpracę z polskimi żołnierzami” ustępującemu ze stanowiska dowódcy Batalionowej Grupy Bojowej NATO ppłk. Jasonowi Adlerowi, powitał natomiast jego następcę, ppłk. Craiga Broylesa. – Życzę powodzenia w kontynuacji tej niezwykłej misji, jaką jest krzewienie współpracy w zapewnianiu sojuszniczego bezpieczeństwa – zaznaczył.

 

REKLAMA

Do oficerów ze Stanów Zjednoczonych zwrócił się także gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Chciałbym wyrazić moje podziękowania dla płk. Jasona Adlera za doskonałego ducha współpracy. Podczas jego służby w Polsce stanął on przed wieloma wyzwaniami i był w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązania i wdrożyć je w życie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że służył tutaj i miał ogromny wpływ na wzmocnienie polskiej i amerykańskiej współpracy wojskowej – powiedział. Zaznaczył także, że nowy dowódca ppłk Broyles ma duże doświadczenie, jest także zdeterminowany. – Wierzę, że to odpowiednia osoba w odpowiednim miejscu – podkreślił.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie proporca Batalionowej Grupy Bojowej NATO – z rąk ppłk. Adlera odebrał go ppłk Broyles. – To był wielki zaszczyt dowodzić żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO – podsumował misję w Polsce ppłk Adler. Z kolei nowy dowódca BGB zapewniał, że nie może się doczekać dowodzenia sojuszniczym pododdziałem i współpracy z żołnierzami z Polski. – Nasze wysiłki zaowocują dobrze wyszkoloną Batalionową Grupą Bojową NATO, zdolną do reagowania na każdy kryzys. Razem naprawdę jesteśmy silniejsi! – zaznaczył ppłk Broyles.

Żołnierze – w sumie prawie 700 osób – którzy we wtorek zameldowali się na Mazurach, na co dzień służą w 3 Batalionie 161 Pułku Piechoty Gwardii Narodowej w Waszyngtonie. Potocznie mówi się o nich „Dark Rifles”, czyli „czarne karabiny”. Do Polski oprócz wyposażenia osobistego przywieźli także kołowe transportery opancerzone Stryker. Przez kolejne dziewięć miesięcy będą współdziałali z Brytyjczykami, Chorwatami i Rumunami, którzy zasilają Batalionową Grupę Bojową NATO, a także z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej.

Decyzja o ulokowaniu Batalionowej Grupy Bojowej NATO na Mazurach zapadła podczas szczytu Sojuszu, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Pierwsi wojskowi przyjechali do Polski w marcu kolejnego roku. Byli to żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Pół roku później dołączyli do nich Chorwaci.

Podobne grupy powstały także na Litwie, Łotwie, w Estonii i Rumuni. Do dwóch z nich – na Łotwę i do Rumunii – swoje kontyngenty skierowała Polska.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski, 3 Batalion 161 Pułku Piechoty Gwardii Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Abrams – czołg niepokonany w walce
 
Course on Diplomacy
V-2 leci do aliantów
Military Doctor 2021
NATO ćwiczy w Gruzji
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Nowe książeczki wojskowe
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żeglarki na kursie po medal
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polak najlepszym podoficerem NATO
Powstanie było czymś niezwykłym
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afghanistan: Going Back Home
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Poligon na miarę XXI wieku
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Umowa na Mieczniki podpisana
Co ze sprawdzianem z WF?
Dwa zwycięstwa zapaśnika
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Lider po amerykańsku
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Świętuj razem z żołnierzami!
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
GROM, czyli gotowi ratować życie
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Psy (w) WOT
Abramsy dla 1 Brygady
Żołnierze bez testów z WF-u
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Javelin gwarantuje skuteczność
Kontyngent do zmiany
Świat skacze w otchłań
Rusza PKW Islandia
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
NATO Andersa
Kurs na dyplomację
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Wilki znów na Mazurach
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO