moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grot – nowa wersja w linii

W styczniu żołnierze Wojska Polskiego zostali wyposażeni w najnowszą wersję kolbowej odmiany Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot, oznaczoną jako C16 FB-A2. To już trzecia generacja karabinka w całości zaprojektowanego i wyprodukowanego w Polsce. Ulepszenia to efekt doświadczeń zebranych podczas szkolenia żołnierzy jednostek operacyjnych i WOT.

Polscy żołnierze zostali wyposażeni w pierwszą partię nowego modelu podstawowej wersji karabinka (czyli w układzie kolbowym) Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot. Prawie siedem tysięcy sztuk broni oznaczonej jako C16 FB-A2 pod koniec ubiegłego roku trafiło do wojskowych magazynów, z czego ponad 3,5 tys. przekazano do jednostek WOT. Reszta niebawem trafi do jednostek operacyjnych.

Wprowadzone modyfikacje – m.in. nowy zamek wraz z iglicą, zespół łoża wydłużonego z nakładką, rękojeść o mniejszym kącie pochylenia, osłony łoża, chwyt przedni oraz dwupunktowy pas nośny, to efekt wniosków i doświadczeń zebranych podczas szkolenia żołnierzy jednostek operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej. Ppłk Tadeusz Binko z Oddziału Gestorstwa DWOT, które odpowiada za pozyskanie wszystkich odmian karabinka MSBS, wyjaśnia, że ulepszanie broni i wprowadzanie do niej poprawek, polska armia zagwarantowała sobie w kontrakcie z 2017 roku. – Ponieważ jako użytkownik i gestor chcieliśmy na kolejnych etapach życia produktu przyczynić się do jego rozwoju, umowa z 2017 roku na pozyskanie karabinka zawierała wymóg modyfikacji broni zgodnie z oczekiwaniami zarówno pod względem ergonomii, jak i konstrukcji – mówi ppłk Tadeusz Binko.

Pierwsze modyfikacje zaordynowano bardzo szybko, bo zaledwie po kilku tygodniach użytkowania partii próbnej broni (tysiąc sztuk), przez żołnierzy z wotowskich „szesnastek”. Były to m.in. złe mocowania pasów nośnych, które zostały ulokowane w ten sposób, że powodowały przekręcanie się broni podczas jej noszenia. Tę wadę producent szybko rozwiązał. Poprawione szyny z gniazdem QD trafiły w ciągu kilku tygodni do wojskowych magazynów i podczas obsługi broni żołnierze wymienili element na nowy. Kolejne wyprodukowane karabinki były już fabrycznie wyposażone w nowe mocowanie QD, a także miały nowe okładki napinacza. Ponieważ producent uznał zmiany za znaczące, broń otrzymała oznaczenie C16 FB-M1 (później zmieniono je na C16 FB-A1).

Nieco trudniej było wprowadzić inne, poważniejsze zmiany konstrukcyjne. Np. te dotyczące iglicy i zamka. – Dokumentacja, na podstawie której wykonany został karabinek z pierwszych partii dostaw, była to dokumentacja prototypu. I zanim można było wprowadzić zmiany, dokumentacja techniczna wyrobu wymagała akceptacji przez szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON – wyjaśnia ppłk Binko, który dodaje, że w przypadku problemów z iglicą decydujący wpływ na jej uszkodzenia miała liczba oddanych na „sucho” strzałów wykonywanych przez żołnierzy OT podczas szkolenia.

Uwagi i wnioski z użytkowania wersji karabinka Grot A1 zbierano aż do wiosny 2019 roku, kiedy to powołany przez dowódcę WOT gen. dyw. Wiesława Kukułę zespół ds. wdrożenia zmian w konstrukcji karabinków MSBS (w jego skład weszli m.in. przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, jednostek wojskowych, oddziałów gestorskich z SZ RP), uzgodnił z wykonawcą pakiet modyfikacji do wersji A2.

Jej produkcja rozpoczęła się w drugiej połowie 2020 roku, po tym jak w lipcu ub. roku Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał z Fabryką Broni „Łucznik” kontrakt na dostawę dodatkowych 18 tysięcy karabinków MSBS 5,56 mm.

W fabryce trwają już prace nad kolejną wersją broni – oznaczoną jako A3. Na razie jednak nie ujawniono, jakie zmiany konstrukcyjne będzie ona obejmować.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fabryka Broni „Łucznik”- Radom sp. z o.o.

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1611942540
aby ocenić potrzeba wielu ćwiczeń z tym modelem w różnych warunkach, a i tak bez sprawdzenia w "boju" będzie problem. Wierzę w Polską myśl i doświadczenie naukowe !!!!!!! Potrzeba nam takiej broni POLSKIEJ . To inwestycja w własny przemysł i bezpieczeństwo . Stać NAS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
98-C8-40-31

Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
 
The Power of Buzdygany Awards
Wychodzi poza schematy
Wojsko pomoże Słoweńcom
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Szef MON-u o planach obrony kraju
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Lecimy F-35
Brązowa czwórka podwójna
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Długi marsz na wschód
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Spełnia marzenia
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Przyszłość pod znakiem dronów
Plan misji „Air Defender”
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Nie płynie z nurtem
Wyższe diety za służbę na granicy
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Abramsy jadą na ukraiński front
Szwedzi na „Czernickim”
Stawia na dobrą komunikację
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Konsekwentnie dąży do celu
Odliczanie do przysięgi
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Dwa medale w Budapeszcie
Nie uznaje półśrodków
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
16 Dywizja świętuje
Z pułku w brygadę
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Moc Buzdygana
Raki dla podhalańczyków
Polsko-koreańskie rozmowy
Trening na awaryjnym lotnisku
Śladem profesjonalistów
Polska rozdarta przez okupantów
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Wojskowe kontrakty w USA
RBN o rezultatach szczytu NATO
Tak rodziła się konspiracja
Przysięga w Kolnie
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Wirtualna walka na morzu
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO