moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi na okręcie

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej wzięła udział w największych w tym roku ćwiczeniach 8 Flotylli Obrony Wybrzeża pk. „Wargacz ’20”. Pododdział terytorialsów przeszedł na pokładzie okrętu ze Szczecina do Świnoujścia. – Wody śródlądowe i morze to nasze naturalne środowisko, stąd ćwiczenia z marynarką wojenną – wyjaśnia ppłk Mirosław Radwan, p.o. dowódca 14 ZBOT.

„Wargacz ’20” to największe w tym roku ćwiczenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. To egzamin dla sił 8 FOW i podsumowanie roku szkoleniowego w jednostce. – Zaangażowane były wszystkie jednostki 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, od dywizjonu okrętów po jednostki brzegowe. Ćwiczyliśmy m.in. organizację transportu drogą morską, stawianie i neutralizację zapór minowych, obronę przed bronią masowego rażenia oraz strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych – wyjaśnia kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 FOW. – Jednym z epizodów był transport drogą morską pojazdów wojskowych i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej – dodaje.

Zgodnie ze scenariuszem tego epizodu, żołnierze 14 ZBOT dostali do wykonania zadanie w Świnoujściu, ale z powodu uszkodzenia drogi musieli dostać się tam transportem morskim. Dlatego w czwartek rano na pokład okrętu transportowo-minowego „ORP Kraków” w szczecińskim porcie został załadowany pododdział żołnierzy 141 Batalionu Lekkiej Piechoty z Choszczna wraz z pojazdami ciężarowymi Jelcz. Po sprawnym załadunku okręt wyszedł z portu i po kilku godzinach wszedł do portu w Świnoujściu. Po zejściu z okrętu żołnierze powrócili do swojego batalionu w Choszcznie.

– Możliwość ćwiczenia w środowisku wodnym jest dla nas bardzo ważna, bo wody śródlądowe i morskie to typowe środowisko w naszym stałym rejonie odpowiedzialności. Województwo zachodniopomorskie to aż 1,2 tys. km2 wód śródlądowych i linia brzegowa – wyjaśnia ppłk Mirosław Radwan, p.o. dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – To, co robiliśmy dzisiaj, nazywamy marszem drogą morską do miejsca wykonania zadania. Ćwiczymy umiejętność załadunku na okręt, przejście drogą morską na jego pokładzie i zachowanie się na tego typu jednostce. To pierwsze nasze ćwiczenia z 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża i na pewno nie ostatnie – zapewnia oficer WOT-u.

– Podczas naszych ćwiczeń najczęściej współpracujemy z 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną. Teraz po raz pierwszy mieliśmy okazję działać z 14 ZBOT – mówi kmdr ppor Grzegorz Lewandowski. – Bardzo się cieszymy, że tak młoda jednostka nawiązała z nami współpracę i mieliśmy możliwość przećwiczenia transportu. To tylko początek, bo jestem przekonany, że będziemy współpracować w przyszłości – dodaje oficer.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała we wrześniu 2019 roku. Dziś liczy ponad 400 żołnierzy – ochotników i żołnierzy zawodowych. Ćwiczenia z 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża to kolejny element przygotowywania do działań w jej stałym rejonie odpowiedzialności, którym jest województwo zachodniopomorskie. Terytorialsi z 14 ZBOT szkolili się już m.in. z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, aby móc wspierać ratowników w ich akcjach na wodzie, a także z Państwową Strażą Pożarną czy Policją.

Marcin Górka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Palmiry – miejsce kaźni
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zachód przeciwko „korsarzom”
Będzie za co kupić koreańską broń
Którą drogą do armii?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tajna misja polskiej agentki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Priorytety dla armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wielki test w West Point coraz bliżej
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pamiętamy o Niezłomnych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Kleszcze dla wojska
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza morski „Dragon”
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Leopardy jadą na poligon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO