moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO jest silnym i skutecznym sojuszem

Minister Mariusz Błaszczak uczestniczy w obradach Rady Północnoatlantyckiej Sojuszu Północnoatlantyckiego, której w dniach 17 i 18 czerwca 2020 roku przewodniczy Sekretarz Generalny NATO Jens Stolteneberg.

Minister Mariusz Błaszczak bierze udział telekonferencji Rady Północnoatlantyckiej. Na ekranie komputera Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ministrowie obrony NATO, ze względu na pandemię koronawirusa, przeprowadzają dwudniowe rozmowy w formie zdalnej wideokonferencji.

Pierwszego dnia, podczas spotkania na temat odstraszania i obrony NATO, szefowie obrony uzgodnili podjęcie konkretnych działań w celu dalszego zapewniania bezpieczeństwa państwom członkowskim sojuszu.

Ministrowie omówili wymogi NATO dotyczące odporności poszczególnych państw członkowskich na znane i pojawiające się nowe zagrożenia. Dotyczyły one sektorów krytycznych, takich jak m.in. energetyczny, transportowy, telekomunikacyjny. Szefowie resortów obrony uzgodnili zaktualizowane wymagania wzmacniające odporność państw na zagrożenia.

Minister Mariusz Błaszczak wraz ze swoimi odpowiednikami omówił konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa wynikające z rosnącego arsenału rosyjskich pocisków zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych. Celem rozmów ministrów obrony było stworzenie znaczącego i zrównoważonego pakietu środków politycznych i wojskowych w odpowiedzi na m. in. rozmieszczenie systemu rakietowego SSC-8 przez Rosję i upadek traktatu INF w 2019 roku, czy kontynuowanie modernizacji zdolności rakietowych przez Rosję, w tym broni hipersonicznej. Ministrowie ocenili działania Rosji jako destabilizujące i niebezpieczne, stąd uzgodnili wyważony pakiet środków politycznych i wojskowych, jako odpowiedź na te zagrożenia. Obejmuje on wzmocnienie zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej NATO, w tym nabywanie nowych systemów obrony, jak baterii Patriot i SAMP/T oraz wzmacnianie zaawansowanych możliwości konwencjonalnych obrony, jak wdrażanie samolotów piątej generacji.

Szef MON wziął udział w spotkaniu Grupy Planowania Nuklearnego, której celem jest przygotowanie odpowiedzi NATO na zagrożenia bronią nuklearną. Zadecydowano, że Sojusz Północnoatlantycki nie będzie odzwierciedlał destabilizującego zachowania Rosji. Zdaniem ministrów biorących udział w obradach Rady Północnoatlantyckiej, również Chiny, jako rosnąca potęga wojskowa, powinny wziąć udział w globalnej kontroli zbrojeń.

NATO pozostaje silnie zaangażowane w skuteczną kontrolę zbrojeń i nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia. Procesy te stanowią kluczowy wkład w bezpieczeństwo na świecie. Ministrowie wezwali wszystkie podmioty międzynarodowe, w tym Rosję i Chiny, do konstruktywnego zaangażowania w tej domenie.

Minister Mariusz Błaszczak uczestniczył także w sesji Rady Północnoatlantyckiej dotyczącej misji NATO w Afganistanie i w Iraku. W Afganistanie sojusz będzie nadal dostosowywać swoją obecność, aby wspierać proces pokojowy.

Omawiając sytuację bezpieczeństwa w Iraku, ministrowie podkreślili zaangażowanie we wzmacnianie misji szkoleniowej NATO w pełnej koordynacji z rządem irackim i globalną koalicją.

Minister Mariusz Błaszczak oraz szefowie obrony państw NATO podsumowując obrady 17 czerwca br. i omawiając sytuację bezpieczeństwa na świecie w perspektywie roku 2030, poparli konieczność utrzymania Sojuszu Północnoatlantyckiego silnego zarówno wojskowo, jak i politycznie.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Pieta Michniowska
Odniesione w walce rany łączą
Spadochronowy triumf
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Poskromić kolosa
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Ostatnia niedziela…
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy krok do specjalsów
Pierwszy krok do Invictusa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Borsuki i roje dronów
Wielki sukces podchorążych z AMW
Kajakiem na światowe podium
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Wyścig snajperów
Atak i przejęcie dokumentów
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Wojsko stawia na „armię talentów”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Innowacje z PERUNA
Polski Gnom
Inwestycje w bezpieczeństwo
Dawka wiedzy na trudne czasy
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Test w stratosferze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Azjatycka szansa
Tour przez garnizony
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Marzenia częściowo spełnione
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Prezydent RP o szczycie NATO
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
MON i MSZ o szczycie NATO
Baobaby docierają do wojska
Pancerne starcie
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Gen wojownika
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Morska bryza w dwóch odsłonach
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wsparcie ma znaczenie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Śmierć w sercu Azji
Paliwowy krwiobieg NATO
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W drodze po oficerskie gwiazdki
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO