moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!

W jednostkach wojskowych w całej Polsce żołnierze i pracownicy wojska oddają krew. To odpowiedź na apele szpitali i regionalnych centrów krwiodawstwa, którym w czasie epidemii koronawirusa zaczyna brakować krwi. Żołnierze włączyli się w kolejną akcję pomocową w sytuacji kryzysowej w kraju.

W ubiegłym tygodniu minister obrony Mariusz Błaszczak zadeklarował, że Wojsko Polskie jest gotowe wesprzeć szpitale w uzupełnianiu zasobów krwi. „Poprosiłem żołnierzy o przyłączenie się do akcji honorowego krwiodawstwa. Zbiórka jest dobrowolna, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa” – napisał szef MON w mediach społecznościowych kilka dni temu.

Dlaczego szczególnie teraz takie akcje są potrzebne? Jak wyjaśniają honorowi krwiodawcy, w czasie epidemii koronawirusa rośnie liczba hospitalizowanych, wiele osób poddawanych jest kwarantannie, a w związku z tym jest coraz mniej dawców. Krwi nie tyle potrzebują zarażeni COVID-19, ale również pacjenci innych oddziałów szpitalnych, m.in. onkologicznych, kardiologicznych czy transplantologii.

Akcje krwiodawstwa ruszyły w całej Polsce. Jako jedni z pierwszych krew oddawali żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz podchorążowie z czterech wojskowych uczelni: Akademii Wojsk Lądowych, Akademii Marynarki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. – Do takich akcji nie musimy nikogo namawiać, bo żołnierze WOT, zawsze, gdy to możliwe, niosą pomoc potrzebującym. Akcja honorowego krwiodawstwa rozwinęła się we wszystkich brygadach OT. Jesteśmy dumni, że wielu dawców zdecydowało się oddać krew po raz pierwszy – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – W ramach operacji „Odporna Wiosna” zebraliśmy 878 litrów krwi od blisko 2 tys. dawców, czyli terytorialsów i podchorążych. Akcja honorowego krwiodawstwa przekroczyła nasze oczekiwania. Początkowe deklaracje zostały już podwojone – dodaje.

Na przykład w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu chętnych dawców było tak wielu, że nie wszyscy mogli oddać krew jednego dnia. – Zainteresowanie było ogromne, dlatego krwiobus był u nas przez kilka dni. Akcja przeprowadzona została zgodnie z zaostrzonymi procedurami sanitarno-higienicznymi. Koordynatorzy dbają o to, by potencjalni dawcy nie byli skupieni w grupach – mówi por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy AWL. – Z powodów bezpieczeństwa krew oddawało dziennie około 50 osób. W pierwszej kolejności byli to podchorążowie, którzy mają zostać skierowani do pomocy w różnych częściach kraju – dodaje rzeczniczka.

Na apel szpitali i centrów krwiodawstwa odpowiedziały także jednostki Żandarmerii Wojskowej, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego oraz jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ. – Udział w akcji jest indywidualnym i bezinteresownym działaniem, niezwykle istotnym dla osób potrzebujących pomocy, szczególnie w obecnej sytuacji. To wyraz społecznej odpowiedzialności, dlatego cieszę się, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród żołnierzy. Dziękuję, że podzielili się tym, co mają najcenniejsze – mówi gen. broni pil. Jan Śliwka, pierwszy zastępca dowódcy generalnego RSZ.

Zbiórki odbyły się m.in. u marynarzy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdyni-Redłowie, a także w jednostkach podległych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, czyli 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie zebrano ponad 11 litrów krwi oraz w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. – Nasza zbiórka odbyła się w 5 Kresowym Batalionie Saperów. Przy organizacji akcji pomagało nam Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Zielonej Góry. Zgłosiło się około 30 żołnierzy, którzy honorowo oddali ponad 13 litrów krwi – mówi kpt. Tomasz Kwiatkowski, rzecznik 17 WBZ.

Krew oddało także około 40 żołnierzy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej. „Żelazna Dywizja” w odpowiedzi na apel szpitali zebrała prawie 140 litrów krwi. – 311 żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej oddało łącznie ponad 139 litrów krwi – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ. Rzecznik dodaje, że dawcami byli żołnierze w 11 garnizonach, czyli wszędzie tam, gdzie swoje siły ma 18 Dywizja.

Kto może zostać dawcą? Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa informuje, że dawcą może zostać każda osoba zdrowa, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów oraz nie miała kontaktu z zakażonymi wirusem lub objętymi kwarantanną. Krew można oddawać cały czas w centrach krwiodawstwa w całej Polsce. Potrzebne są wszystkie grupy krwi, ale najbardziej krew uniwersalna, czyli grupa 0 RhD-. Jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi, ma ją ok. 7 proc. Polaków.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 18DZ, 1BLog, AWL

dodaj komentarz

komentarze


Afganistan. Czas wracać do domu
 
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Nowe książeczki wojskowe
Abramsy dla 1 Brygady
Szczyt NATO już w poniedziałek
NATO Andersa
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Kurs na dyplomację
Świat skacze w otchłań
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Żeglarki na kursie po medal
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wilki znów na Mazurach
Świętuj razem z żołnierzami!
Powstanie było czymś niezwykłym
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Military Doctor 2021
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze bez testów z WF-u
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy
Polak najlepszym podoficerem NATO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lider po amerykańsku
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Poligon na miarę XXI wieku
Javelin gwarantuje skuteczność
Afghanistan: Going Back Home
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
V-2 leci do aliantów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Kontyngent do zmiany
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rusza PKW Islandia
NATO ćwiczy w Gruzji
Umowa na Mieczniki podpisana
GROM, czyli gotowi ratować życie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Abrams – czołg niepokonany w walce
Psy (w) WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO