moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pobiegnij na Monte Cassino

16 maja biegacze będą znów zdobywać Monte Cassino. Zapisy ruszyły, miejsc jest 1057. Każdy z zawodników na numerze startowym będzie miał wypisane nazwisko jednego z żołnierzy, który poległ w 1944 roku w walkach o wzgórze. Bieg to część kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino”, w której uczestniczy Wojskowy Instytut Wydawniczy. Startując, wspierasz budowę memoriału gen. Andersa!

„Bieg na Monte Cassino” to sportowe wyzwanie i okazja do odkrywania jednej z kart polskiej historii. — Wbiegając na wzgórze zdobyte w maju 1944 roku przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, uczcimy pamięć polskich bohaterów, którzy walczyli i ginęli pod Monte Cassino — mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Stowarzyszenia Klub Biegacza „Sporting”, pomysłodawca i współorganizator biegu.

Wydarzenie, które zaplanowano na 16 maja, będzie częścią uroczystych obchodów 76. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Trasa 10-kilometrowego biegu prowadzi z centrum Cassino na liczące 591 metrów n.p.m. wzgórze. Droga pnąca się serpentynami po stromym zboczu jest wymagająca, ale malownicza. Trzeba ją pokonać w 90 minut. Metę ulokowano na terenie klasztoru Benedyktynów. Na każdego zawodnika będzie tam czekać okolicznościowy medal.

Aby zapisać się na bieg należy wypełnić formularz i zrobić badania lekarskie. – Wystartować można tylko mając certyfikat medyczny zaświadczający, że jesteśmy zdolni do udziału w biegu – podkreślają organizatorzy.

Zapisy już ruszyły. Warto się pospieszyć, bo limit dla polskich biegaczy wynosi 1057 miejsc. Liczba nie jest przypadkowa — tylu naszych żołnierzy spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. – Dla Polaków zarezerwowano numery startowe od 1 do 1057 – wyjaśnia Mamiński. Zawodnik zapisując się, wybiera jednego z polskich żołnierzy, którzy polegli w walce o wzgórze i w maju wbiegnie na górę z jego nazwiskiem umieszczonym na numerze startowym. – Ma to też walor edukacyjny, ponieważ podczas rejestracji, po wyborze nazwiska żołnierza, wyświetli się nam także jego biografia – dodaje szef Klubu „Sporting”

W pakiecie startowym, oprócz numeru z oznaczeniem nazwiska żołnierza, znajdzie się koszulka, dwie butelki włoskiego wina – białego i czerwonego — z limitowanej serii wyprodukowanej specjalnie z okazji biegu oraz zaproszenie na trekking na Monte Cassino. — To będzie wędrówka historycznym szlakiem, którym polscy żołnierze zdobywali wzgórze, po edukacyjnej ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego – mówi Mamiński.

Opłata za bieg wynosi 300 złotych. Z tego 100 złotych to cegiełka przeznaczona na budowę w centrum Cassino pomnika upamiętniającego gen. Andersa i jego podkomendnych. Monument zostanie odsłonięty w tym roku w czasie uroczystości rocznicy bitwy.

Pierwszy Bieg na Monte Cassino odbył się w maju 2014 roku z okazji 70-lecia bitwy. Kolejny bieg zorganizowano pięć lat później, teraz wydarzenie będzie się odbywać co roku. Jego współorganizatorem jest włoskie stowarzyszenie sportowe „Aprocis” z miasta Cassino. Stratują w nim głównie polscy i włoscy biegacze, ale też zawodnicy z innych państw.

Więcej informacji i formularz rejestracyjny znajdziemy na stronie www.biegmontecassino.pl. Zapisy trwają do 30 kwietnia lub do wyczerpania limitu miejsc.

Kampania „Polacy bohaterom Monte Cassino” to wspólna inicjatywa polskich i włoskich stowarzyszeń sportowych, organizujących rocznicowe biegi do klasztoru na wzgórzu oraz Wojskowego Instytutu Wydawniczego – od kilku lat patrona medialnego tych imprez – a także władz miasta Cassino. Minister Mariusz Błaszczak objął kampanię patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

AD

autor zdjęć: Piotr Zarzycki

dodaj komentarz

komentarze


Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
 
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
MSPO – przygotowania idą pełną parą
„Dragon” wskazał cel
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Równanie do najlepszych
Nagroda nie tylko od dowódcy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Czarne karabiny” na Mazurach
„Dragon '21” – strzał to ostateczność
Kurs na dyplomację
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Karakal w natarciu
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Gorzka parada zwycięstwa
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Święto Dowództwa Generalnego
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Nigdy nie zostawiamy swoich
Misje kształtują charakter
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Studenci w sytuacji kryzysowej
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Szable w dłoń! Lance do boju!
Afganistan. Czas wracać do domu
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Siła braterstwa
Wojsko kupiło symulatory pola walki
„Dragon ’21” – Czerwoni atakują
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podoficer, czyli lider
Hitler idzie na wschód
Polscy żołnierze polecą na Islandię
PKW Turcja już działa
Certyfikowani na start
CePeLek czeka na weteranów
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Grupy niszczycieli czołgów
Nowe książeczki wojskowe
„Albatros” wyszedł na morze
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Miecznik, czyli priorytety na morskim forum
„Dragon ’21” zakończony
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Polska kończy prezydencję w Grupie V4

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO